Jak ustawić folder na hasło w systemach macOS? Prosty sposób na zabezpieczenie folderu hasłem

jak ustawic folder na haslo w systemach macos prosty sposob na zabezpieczenie folderu haslem

Każdy na  swoim komputerze ma czasem pliki i foldery, które przeznaczone są tylko dla niego. Często jednak komputer jest używany przez większą ilość osób, które w niektórych mogą one przeglądać wszystkie archiwa. Czasem podczas nieobecności właściciela komputera, ktoś może chcieć przeglądnąć zawartość dysku. Czy da się przed tym zabezpieczyć?

Dobrym sposobem jest folder na hasło, macOS daje taką możliwość. Oprócz tego można użyć specjalnych programów, które zostały w tym celu stworzone. Dobrze jest zastanowić się też, które foldery zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć folder hasłem bez dodatkowych programów?

Sam system macOS zawiera narzędzia pozwalające zaszyfrować folder tak, by jego odczyt był możliwy jedynie po wprowadzeniu hasła. To prosty sposób, który szybko pozwoli poczuć się bezpieczniej.

By to zrobić należy:

  1. Wejść w „Finder” i odnaleźć aplikacje „Narzędzia dyskowe”;
  2. Z paska górnego wybrać „Plik”, a później „Nowy Obraz” i „Obraz folderu”;
  3. Następnie należy wybrać folder, który chce się zabezpieczyć hasłem;
  4. Z zakładki ”Szyfrowanie” wybrać „128bitowe szyfrowanie AES” lub „256bitowy algorytm szyfrowania AES”, następnie w zakładce „Format obrazu” zaznaczyć opcję „do odczytu i zapisu”;
  5. W pole należy wprowadzić hasło, które będzie używane do zabezpieczenia folderu;
  6. Folder (a tak właściwie obraz) został zabezpieczony.

Jak założyć folder na hasło? – polecane programy

Oprócz systemowych zabezpieczeń, można użyć także programów specjalnie stworzonych do szyfrowania. To dobry pomysł. Zabezpieczenie folderu hasłem zwiększy bezpieczeństwo. Programy potrafią być bardzo skuteczne.  Jak założyć hasło na folder?

  • Jednym z programów za pomocą którego można stworzyć hasło na folder jest Box Cryptor. Program występuje w wersji na macOS. Jest to oprogramowanie bardzo proste w obsłudze. To jednak nie znaczy, że jest nieskuteczne;
  • Kolejną propozycją, która pozwoli na zabezpieczenie folderu hasłem jest FinalCrypt. Tutaj też mamy do czynienia z programem, którego obsługa nie jest skomplikowana. Wystarczy chwila, by wiedzieć co i jak zrobić. Skuteczność szyfrowania jest wysoka;
  • Program Kruptos2 Proffesional też ma opcje, które bardzo skutecznie zabezpieczą folder. Podobnie jak w przypadku poprzednich propozycji, jest to program, który jest łatwy  w obsłudze.

Odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć  folder hasłem jest więc prosta. Należy użyć narzędzi systemowych lub programów, które są do tego stworzone.

Na jakie pliki warto zabezpieczyć folder?

Wiemy już jak zahasłować folder. Można do tego użyć zarówno narzędzi systemowych, jak i osobnych programów. Jakie jednak pliki warto zabezpieczyć?

  • Bez wątpienia wszelkie materiały, które są poufne. Jeżeli pracujemy nad czymś, co nie powinno wejść w posiadanie  konkurencji, to zdecydowanie dobrym pomysłem jest zaszyfrowanie takich materiałów.
  • Czasem może się też zdarzyć, że ktoś w naszej pracy będzie chciał np. ukraść nam pomysł nad którym spędziliśmy sporo czasu. Wtedy również zasadne jest zabezpieczenie plików.
  • Nie należy też pozostawiać bez zabezpieczenia notatek dotyczących ważnych projektów.
  • Wszelkie foldery, które zawierają pliki mogące nas skompromitować jak np. osobiste materiały, zdjęcia czy video. Zabezpieczenie folderu hasłem, macOs przecież daje taką możliwość, uchroni nas przed upublicznieniem tych plików.
  • Foldery zawierające informacje o kontach bankowych, kartach kredytowych itd.
  • Dokumenty, które mogą zawierać nasze dane wrażliwe, dotyczące zdrowia, poglądów, orientacji seksualnej. Takie dane też muszą być zabezpieczone

Przeprowadzając proste zabezpieczenie folderów, możemy więc znacznie zwiększyć bezpieczeństwo danych. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać