techunbox logo v2

Jak wyłączyć Windows Defender / Microsoft Defender? Poradnik na Windows Vista, 7, 8, 8.1, 10.

jak wylaczyc windows defender microsoft defender

Początki usługi Windows Defender sięgają 2004 roku, kiedy to został on wydany po raz pierwszy jako oddzielne, opcjonalne oprogramowanie dla Windows XP. Wraz z premierą Visty został zintegrowany z systemem i w zamyśle miał być dodatkową formą ochrony, obok zapory sieciowej i łatek bezpieczeństwa. Opinie o nim z początku były mieszane, nie uzyskał dużej popularności a ludzie woleli korzystać z innych, znacznie wydajniejszych zamienników. Olbrzymia zmiana nastąpiła wraz z premierą Windows 10. Świat ujrzał gruntownie przebudowaną wersję oprogramowania, które jeszcze bardziej zintegrowano z samym systemem. Na premierze odświeżonego Defendera skorzystali także posiadacze antywirusa ze starszych systemów, dostając znacznie poszerzone bazy danych. Mimo ogromnej metamorfozy wciąż nie każdy chce z niego korzystać – chociażby ludzie w posiadaniu płatnych antywirusów czy ci, chcący zmniejszyć użycie pamięci RAM i procesora. Sposoby na wyłączenie preinstalowanego programu zabezpieczającego różnią się w zależności od systemu.

  • Przed rozpoczęciem zalecane jest utworzenie kopii zapasowej danych.
  • Najlepiej upewnić się, że istnieje kopia zapasowa systemu a funkcja Ochrona systemu jest włączona (można to sprawdzić w Panel sterowania>System i zabezpieczenia>System>Ochrona systemu).
  • Wyłączona usługa może znacząco zmniejszyć bezpieczeństwo. Dobrze jest posiadać inną aplikację zabezpieczającą, która zastąpi Windows Defender, a przynajmniej posiadać włączoną zaporę sieciową.

Jak wyłączyć Windows Defender na Windows Vista?

W przypadku tego systemu należy otworzyć Windows Defender (jeżeli nie znajdziemy go na pasku zadań, możemy zrobić to poprzez Menu Start>Wszystkie programy>Windows Defender albo znaleźć go w Panelu sterowania). U góry znajduje się zakładka Narzędzia. Klikamy na nią, a następnie wybieramy Opcje. Na samym dole powinny znajdować się Opcje administratora. Odznaczamy w nich Użyj usługi Windows Defender i wciskamy Zapisz.

Jak wyłączyć Windows Defender na Windows 7 i 8 (8.1)?

Sposób dezaktywacji usługi Windows Defender w Windows 7 i 8/8.1 niewiele różni się od obowiązującego w przypadku Visty. Znajdujemy program w Panelu sterowania. Otwieramy Narzędzia, następnie Opcje. Interesująca nas zakładka Administrator znajduje się z lewej strony. Odznaczamy w niej ustawienie Użyj tego programu.

Dla pewności można także wprowadzić zmiany w services.msc. W tym celu korzystamy z funkcji Uruchom (znajdującej się w Menu Start lub używając skrótu klawiaturowego – [WIN] + R) i wpisujemy tę nazwę. Zatwierdzamy ją Enterem lub przyciskiem OK. Wyświetli nam się program z listą usług, w tym także przez nas poszukiwanej – Windows Defender. Klikamy dwukrotnie i zmieniamy tryb uruchomienia na Wyłączony.

Jak wyłączyć Windows Defender na Windows 10?

Sprawa komplikuje się w przypadku najnowszego produktu firmy Microsoft. Praca staje się nieco bardziej czasochłonna.

Edycja Pro, Enterprise lub Education

Wystarczy uruchomić Edytor lokalnych zasad grupy. Aby to zrobić należy skorzystać z funkcji Uruchom, znajdując ją w Menu Start lub korzystając ze skrótu klawiaturowego. Wpisujemy gpedit.msc i klikamy przycisk OK. Powinno ukazać się okno programu. Teraz wchodzimy kolejno: Konfiguracja komputera>Szablony administracyjne>Składniki systemu Windows>Windows Defender. Wystarczy teraz pstryknąć dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na Wyłącz usługę Windows Defender, po czym zmienić zaznaczenie z Nie skonfigurowano na Włączone. Zatwierdzamy zmiany przyciskiem Zastosuj, następnie restartujemy komputer. (SPOSÓB TEN DZIAŁA TAKŻE W WINDOWS 7/8/8.1)

Edycja Home

Niestety, w tej wersji systemu Windows nasze możliwości działania są ograniczone.

Uruchamiamy Ustawienia (można je odszukać za pomocą wyszukiwarki albo używając skrótu klawiaturowego – [WIN] + I), następnie otwieramy kategorię Aktualizacje i zabezpieczenia. Wybieramy Zabezpieczenia Windows i odznaczamy opcje Ochrona w czasie rzeczywistym i Ochrona w chmurze. Opcjonalnie możemy wykonać to samo ze Skanowaniem okresowym, które powinno znajdować się nieco niżej. Zmiany te będą działać dobrze jedynie wtedy, gdy system wykryje innego antywirusa, który będzie w stanie zapewnić ochronę systemu w miejsce Windows Defender, w przeciwnym wypadku po następnym uruchomieniu komputera ten może ponownie sam się aktywować.

Użycie edytora rejestru

W okienko dialogowe polecania Uruchom wpisujemy regedit i wciskamy OK. Przechodzimy teraz do ścieżki: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender. Jeżeli nie znaleźliśmy w tym miejscu wartości DisableAntiSpyware, sami musimy ją stworzyć. Prawym przyciskiem myszy klikamy w pusty obszar, po czym wybieramy z listy Wartość DWORD (32-bitowa) i nadajemy jej wcześniej podaną tu nazwę. Gdy jest już ona utworzona otwieramy ją, dwukrotnie klikając na nią myszką. Zamieniamy 0 na 1, wszystko ma pozostać w systemie szesnastkowym. Zatwierdzamy zmianę i uruchamiamy ponownie maszynę.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać