Początki usługi Windows Defender sięgają 2004 roku, kiedy to został on wydany po raz pierwszy jako oddzielne, opcjonalne oprogramowanie dla Windows XP. Wraz z premierą Visty został zintegrowany z systemem i w zamyśle miał być dodatkową formą ochrony, obok zapory sieciowej i łatek bezpieczeństwa. Opinie o nim z początku były mieszane, nie uzyskał dużej popularności a ludzie woleli korzystać z innych, znacznie wydajniejszych zamienników. Olbrzymia zmiana nastąpiła wraz z premierą Windows 10. Świat ujrzał gruntownie przebudowaną wersję oprogramowania, które jeszcze bardziej zintegrowano z samym systemem. Na premierze odświeżonego Defendera skorzystali także posiadacze antywirusa ze starszych systemów, dostając znacznie poszerzone bazy danych. Mimo ogromnej metamorfozy wciąż nie każdy chce z niego korzystać – chociażby ludzie w posiadaniu płatnych antywirusów czy ci, chcący zmniejszyć użycie pamięci RAM i procesora. Sposoby na wyłączenie preinstalowanego programu zabezpieczającego różnią się w zależności od systemu.
- Przed rozpoczęciem zalecane jest utworzenie kopii zapasowej danych.
- Najlepiej upewnić się, że istnieje kopia zapasowa systemu a funkcja Ochrona systemu jest włączona (można to sprawdzić w Panel sterowania>System i zabezpieczenia>System>Ochrona systemu).
- Wyłączona usługa może znacząco zmniejszyć bezpieczeństwo. Dobrze jest posiadać inną aplikację zabezpieczającą, która zastąpi Windows Defender, a przynajmniej posiadać włączoną zaporę sieciową.
Spis treści
Jak wyłączyć Windows Defender na Windows Vista?
W przypadku tego systemu należy otworzyć Windows Defender (jeżeli nie znajdziemy go na pasku zadań, możemy zrobić to poprzez Menu Start>Wszystkie programy>Windows Defender albo znaleźć go w Panelu sterowania). U góry znajduje się zakładka Narzędzia. Klikamy na nią, a następnie wybieramy Opcje. Na samym dole powinny znajdować się Opcje administratora. Odznaczamy w nich Użyj usługi Windows Defender i wciskamy Zapisz.
Jak wyłączyć Windows Defender na Windows 7 i 8 (8.1)?
Sposób dezaktywacji usługi Windows Defender w Windows 7 i 8/8.1 niewiele różni się od obowiązującego w przypadku Visty. Znajdujemy program w Panelu sterowania. Otwieramy Narzędzia, następnie Opcje. Interesująca nas zakładka Administrator znajduje się z lewej strony. Odznaczamy w niej ustawienie Użyj tego programu.
Dla pewności można także wprowadzić zmiany w services.msc. W tym celu korzystamy z funkcji Uruchom (znajdującej się w Menu Start lub używając skrótu klawiaturowego – [WIN] + R) i wpisujemy tę nazwę. Zatwierdzamy ją Enterem lub przyciskiem OK. Wyświetli nam się program z listą usług, w tym także przez nas poszukiwanej – Windows Defender. Klikamy dwukrotnie i zmieniamy tryb uruchomienia na Wyłączony.
Jak wyłączyć Windows Defender na Windows 10?
Sprawa komplikuje się w przypadku najnowszego produktu firmy Microsoft. Praca staje się nieco bardziej czasochłonna.
Edycja Pro, Enterprise lub Education
Wystarczy uruchomić Edytor lokalnych zasad grupy. Aby to zrobić należy skorzystać z funkcji Uruchom, znajdując ją w Menu Start lub korzystając ze skrótu klawiaturowego. Wpisujemy gpedit.msc i klikamy przycisk OK. Powinno ukazać się okno programu. Teraz wchodzimy kolejno: Konfiguracja komputera>Szablony administracyjne>Składniki systemu Windows>Windows Defender. Wystarczy teraz pstryknąć dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na Wyłącz usługę Windows Defender, po czym zmienić zaznaczenie z Nie skonfigurowano na Włączone. Zatwierdzamy zmiany przyciskiem Zastosuj, następnie restartujemy komputer. (SPOSÓB TEN DZIAŁA TAKŻE W WINDOWS 7/8/8.1)
Edycja Home
Niestety, w tej wersji systemu Windows nasze możliwości działania są ograniczone.
Uruchamiamy Ustawienia (można je odszukać za pomocą wyszukiwarki albo używając skrótu klawiaturowego – [WIN] + I), następnie otwieramy kategorię Aktualizacje i zabezpieczenia. Wybieramy Zabezpieczenia Windows i odznaczamy opcje Ochrona w czasie rzeczywistym i Ochrona w chmurze. Opcjonalnie możemy wykonać to samo ze Skanowaniem okresowym, które powinno znajdować się nieco niżej. Zmiany te będą działać dobrze jedynie wtedy, gdy system wykryje innego antywirusa, który będzie w stanie zapewnić ochronę systemu w miejsce Windows Defender, w przeciwnym wypadku po następnym uruchomieniu komputera ten może ponownie sam się aktywować.
Użycie edytora rejestru
W okienko dialogowe polecania Uruchom wpisujemy regedit i wciskamy OK. Przechodzimy teraz do ścieżki: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender. Jeżeli nie znaleźliśmy w tym miejscu wartości DisableAntiSpyware, sami musimy ją stworzyć. Prawym przyciskiem myszy klikamy w pusty obszar, po czym wybieramy z listy Wartość DWORD (32-bitowa) i nadajemy jej wcześniej podaną tu nazwę. Gdy jest już ona utworzona otwieramy ją, dwukrotnie klikając na nią myszką. Zamieniamy 0 na 1, wszystko ma pozostać w systemie szesnastkowym. Zatwierdzamy zmianę i uruchamiamy ponownie maszynę.