Jak zrobić własny serwer Minecraft? – serwer minecraft na Windowsie i Linuxie

jak zrobic wlasny serwer minecraft

Serwer Minecraft – wybór silnika

Niezwykle ważne jest, aby wybrać silnik odpowiednio dobrany do potrzeb graczy. W internecie dostępnych jest kilka wersji silników, także trzeba się nad tym dobrze zastanowić.

Najpopularniejsze są 4 silniki:

Czym różnią się silniki Minecraft? – kilka spostrzeżeń

 • Vanilla to podstawowy serwer udostępniony przez Mojang. Umożliwia wspólną grę bez większych ograniczeń. To najbardziej optymalna wersja, jeśli chcemy gameplay podobny do podstawowego. Zjada przyzwoite ilości RAMu i nie jest zbyt wymagający dla zasobów serwera.
 • Spigot to bardziej zaawansowany silnik, umożliwia wszystko co wcześniej wpomniana Vanilla ale rozszerza go o dodatkowe możliwości – są nimi pluginy. Umożliwiają rozszerzenie rozgrywki o rozwiązania nieznane w trybie jednoosobowym, ale bez modyfikacji i dogrywania czegokolwiek po stronie graczy (pluginy działają na serwerze). Silnik jest zdecydowanie bardziej zoptymalizowany niż Vanilla, ale część wydajności i tak poświęcimy na pluginy.
 • Forge wykorzystujemy gdy chcemy uzyskać najbardziej zaawansowane modyfikacje na serwerze. To najcięższy silnik ze względu na to, że ma ogromne zapotrzebowanie na pamięć RAM oraz przy instalacji niektórych modów potrafi mocno obciążyć także procesor.
 • PaperMC – to modyfikacja silnika Spigot. Wyróżnia się tym, że jest bardzo dobrze zoptymalizowana pod względem użycia pamięci RAM. Niestety przez dogłębną optymalizacje bywają problemy przy wgrywaniu pluginów.

Jak uruchomić serwer Minecraft?

W tym poradniku opisze w jaki sposób stworzyć serwer na silniku Spigot przy użyciu Windowsa bądź Linuxa. Jeśli będzie zainteresowanie stworzę również poradnik jak stworzyć serwer we własnym domu, dostępny dla wszystkich – bez używania sieci typu Hamachi.

Jak zrobić serwer Minecraft na Windowsie?

 1. Pierwszym krokiem będzie pobranie silnika gry – z tej strony
 2. Zmień nazwę pobranego pliku na server.
 3. Jeśli na komputerze nie masz oprogramowania Java – pobierz i zainstaluj z tego linku.
 4. Po pobraniu nie uruchamiaj bezpośrednio pliku .jar ze względu na to, że tracisz wtedy kontrolę nad serwerem. Głównie chodzi o to, że nie będziesz miał dostępu do konsoli, a co za tym idzie do wydawania poleceń serwerowi.
 5. Stwórz plik z rozszerzeniem .bat (możesz to zrobić notatnikiem). W jego zawartość wklej poniższy kod.
@ECHO OFF
java -Xms1024M -Xmx6144M -jar server.jar nogui
pause
 1. Zapisz plik i uruchom (plik. bat musi być w tym samym folderze co .jar). Podczas uruchamiania powinieneś natknąć się na poniższy błąd.
server minecraft
 1. Zamknij okno i w pliku eula.txt zmień ostatnią linijkę z false na true (musisz zaakceptować regulamin Mojang). Następnie uruchom serwer ponownie.
 2. Jeśli nie ma żadnej ostrzeżenia na czerwono i pojawia się komunikat preparing spawn area –  udało się uruchomić serwer!
 3. Teraz warto skonfigurować serwer, każda zmiana wymaga ponownego włączenia serwera. W pliku server.propeties możesz zmienić trudność gry, ustawienia PVP, domyślny gamemode, port na którym serwer pracuje, nazwę serwera oraz wiele innych – więcej informacji tutaj.
 4. Po zakończeniu prac i zapisaniu możesz zabrać się za najważniejsze w Spigot, czyli pluginy!
  Pluginy pobieramy ze strony Spigot, nie będę podawał żadnych ze względu na to że dużo zależy od wersji Minecraft na której serwer stoi i własnych wymagań.
 5. Jako podstawę zalecam doinstalowanie pluginu odpowiadającego za uprawnienia, które blokują dostęp do komend użytkownikom, którzy nie powinni mieć do nich dostęp (np aby użytkownik nie wyłączył nam serwera).

Jak zrobić serwer Minecraft na Linuxie (debian)?

 1. Polecam na serwerze wybrać dystrybucję Debian, ale oczywiście wszystko będzie zależało od własnych preferencji.
 2. Połącz się z serwerem za pomocą klienta SSH, od siebie mogę polecić darmowe PuTTY.
 3. Zainstaluj na komputerze klient do wysyłania plików, ja jestem przyczajony do programu FileZilla.
 4. Na serwerze należy doinstalować Jave w ten sposób
 5. Skopiuj pliki serwera do katalogu użytkownika, warto stworzyć odrębny folder.
 6. Przejdź do folderu z plikiem .jar.
cd nazwa-folderu
 1. Zainstaluj pakiet Screen, aby nie stracić dostępu do konsoli serwera po wylogowaniu się.
apt install screen
 1. Wpisz komendę:
screen -S mc
 1. Nastepnie uruchom serwer komendą;
java -Xmx1024M -Xms512M -jar minecraft_server.jar nogui

Ostatnim krokiem jest podanie naszego IP znajomym!

Total
16
Udost.
39 comments
 1. gdy tworze nowy plik .bat i probuje go uruchomić dostaje komunikat “ten plik może nie działać na twoim komputerze”

  1. To bardziej złożona kwestia. Zewnętrzne IP możesz znaleźć wpisując w google “moje ip”, ale dostawca internetu nie zawsze zezwoli na zewnętrzny ruch. Wewnętrzne IP znajdziesz w ustawieniach karty sieciowej.

  1. Spróbuj wszystko od nowa zrobić, czyli od nowa zainstalować silnik itp. Też miałem taki problem, ale jak to zrobiłem, to wszystko zaczęło działać.

 2. Po otworzeniu pliku .bat pokazało mi się coś takiego. Co jest nie tak?
  Invalid maximum heap size: -Xmx6144M
  The specified size exceeds the maximum representable size.
  Error: Could not create the Java Virtual Machine.
  Error: A fatal exception has occurred. Program will exit.

   1. Dziękuję! To już działa, ale teraz pokazuje mi się “Could not reserve enough space for 3584000KB object heap”, a miejsca na komputerze jeszcze trochę mi zostało. Co tym razem zawiniło? Przepraszam za tyle pytań, ale ani trochę się nie znam na takich sprawach.

  1. Najprościej wpisz w Google “moje ip”, a wtedy strony pokażą ci twój zewnętrzny adres. Niestety większość dostawców internetu blokuje łączenie w ten sposób, więc może to nie działać. Wtedy najprościej użyć czegoś w stylu hamachi 🙂

 3. mam taki blad:
  Could not reserve enough space for 4096000KB object heap
  zmienilem ram na mniej niz bylo jeden blad zniknal ale drugi zostal

 4. Wszystko u mnie działa ale znajomy nie moze dolaczyc. Wpisał wszystkie mozliwe adresy jak i z Hamatchi tak i te z konfiguracji ale zaden nie dziala. Wyskakuje informacja u niego ze serwer niby jest wylaczony pomimo ze ja na nim jestem

  1. w folderze z rzeczami do serwera powinien być plik server.properties musisz go edytować i tam możesz ustawić id serwera

 5. zrobiłam wszystko co było napisane, dostosowałam sobie ustawienia ale nie działa, jak wpisuję id to mi pokazuje że nie można połączyć z serwerem, powie mi ktoś co z tym dalej zrobić???

 6. Server permissions file permissions.yml is empty, ignoring it
  Wyskakuje mi coś takiego i nie mogę dołączyć do serwera. Co zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
xiaomi stworzylo karte sim ktora ma w sobie karte pamieci

Xiaomi stworzyło kartę SIM, która ma w sobie kartę pamięci!

Następny artykuł
xiaomi mi mix 4 juz niebawem

Xiaomi Mi MIX 4 już niebawem?

Powiązane artykuły