Hosting to podstawa dobrze działającej strony internetowej. Usługi hostingowe są dostarczane przez dziesiątki różnych podmiotów. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że wybór w tym zakresie nie powinien być pochopny. Wręcz przeciwnie: konieczne jest przeanalizowane szeregu różnorodnych parametrów. Na jakie z nich szczególnie warto zwrócić uwagę? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście. Miłej lektury!
Spis treści
Hosting strony internetowej. Na jakie aspekty szczególnie warto zwrócić uwagę?
Nie istnieje uniwersalny katalog aspektów, na które powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru usługi hostingowej. Do istotnych kryteriów branych pod uwagę w rankingu najlepszych hostingów TOP Hosting należą między innymi takie czynniki jak:
- pojemność serwera,
- certyfikat bezpieczeństwa danych SSL,
- kopia bezpieczeństwa danych,
- opinie klientów,
- cena,
- jakość obsługi technicznej klienta.
Pojemność serwera
Parametr ten jest zdecydowanie jednym z najważniejszych, jeżeli chodzi o wybór usługi hostingowej. Ostateczna decyzja w tym zakresie powinna zależeć od celu wykorzystania strony. W przypadku profesjonalnego sklepu internetowego powinno być to nie mniej niż kilkadziesiąt gigabajtów, z kolei jeśli chodzi o bloga czy portfolio artysty, wystarczające będzie kilka GB.
Certyfikat bezpieczeństwa danych SSL
W dwudziestym pierwszym wieku niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa dla witryny internetowej. W związku z tym warto, by dana usługa hostingowa zapewniała jednocześnie certyfikat SSL. Dzięki temu znacznie spada ryzyko, że dane przesyłane przez użytkowników zostaną przechwycone.
Obecnie część firm oferuje certyfikat SSL jako integralną część usługi hostingowej (SSL jest wówczas bezpłatne) – warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem podczas porównywania ofert.
Kopia bezpieczeństwa danych
Kolejnym z istotnych aspektów, które powinno się przeanalizować podczas wyboru usługi hostingowej, jest możliwość tworzenia zapasowej kopii bezpieczeństwa (backup danych). Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: backup oznacza możliwość odzyskania danych np. w przypadku awarii komputera lub serwera. Jeśli chodzi o ten aspekt, to warto sprawdzić również częstotliwość zapisywania kopii zapasowych. Zaleca się, by działanie to było wykonywane jak najczęściej – najlepiej raz na 24 godziny wraz z przetrzymywaniem backupów przez co najmniej 7 dni.
Opinie klientów
Oczywiście, ważnym aspektem są również opinie ze strony dotychczasowych klientów danej usługi. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że część opinii może być mało merytoryczna itp. Oceny mogą być jednak pewnym drogowskazem pokazującym na zalety oraz ewentualne słabości. Szczególnie cenne są recenzje i rankingi umieszczane na portalach tematycznych. Poszczególne hostingi są tam oceniane pod kątem wydajności, bezpieczeństwa, ceny czy dodatkowych usług.
Cena
Ceny hostingu mogą wahać się, w zależności od poszczególnych parametrów, na poziomie wynoszącym od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Przyjmuje się, że profesjonalny hosting to roczny wydatek na poziomie co najmniej 200-250 złotych.
Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą darmowy hosting może w zupełności zastąpić płatne, komercyjne odpowiedniki. Owszem, tego typu rozwiązania mają wiele atutów i sprawdzą się w przypadku bloga, ale platforma e-commerce będzie wymagać lepszych parametrów.
Jakość obsługi technicznej klienta
Last but not least, istotna jest również jakość obsługi klienta. Wyobraźmy sobie, że nastąpiła awaria hostingu w czasie Black Friday. Jeśli wyjaśnianie problemów z działem obsługi klienta potrwa kilka godzin, może to realnie osłabić nawet dobrze prosperujący biznes poprzez odpływ klientów zirytowanych awaryjnością strony internetowej. Warto przeanalizować ten czynnik – opinie na temat supportu można bez większego problemu znaleźć w sieci. Szczególnie ważne w tym przypadku są takie aspekty jak m.in. czas reakcji na zgłoszenie (pytanie, informacja o awarii itp.).
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru hostingu?
Powyższe czynniki to jeszcze nie wszystko, co warto wziąć pod uwagę. Jak radzi redaktor naczelny serwisu Hosting News, o wyborze danej usługi hostingowej mogą zdecydować także: skalowalność (możliwość dostosowania serwerów do zwiększonego ruchu na stronie), usługi dodatkowe (np. domena email), awaryjność hostingu oraz pozostałe warunki umowy hostingowej (w tym np. kara za przedwczesne zakończenie umowy).