Korzystanie z nowych technologii nie jest domeną wyłącznie młodych ludzi. Również seniorzy coraz chętniej korzystają z komputerów, tabletów oraz nowoczesnych smartfonów. Ze względu na specyficzne potrzeby tych odbiorców właściwie dobrany smartfon dla seniora powinien charakteryzować się przede wszystkim łatwością obsługi oraz czytelnym interfejsem. Jak wybrać odpowiedni model i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Czym powinien charakteryzować się smartfon dla seniora?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jaki sposób smartfon będzie wykorzystywany. Jeżeli senior decyduje się na zakup tego typu urządzenia mobilnego, oznacza to, że korzystanie z niego nie będzie sprowadzać się wyłącznie do wysyłania smsów, czy dzwonienia. Ze względu na specyfikę tej grupy odbiorców, należy jednak pamiętać, by smartfon dla seniora nie był skomplikowany w obsłudze, a ilość aplikacji była ograniczona jedynie do tych niezbędnych, z których użytkownik faktycznie korzysta.

Dobrze jest również postawić na model, który charakteryzować się będzie solidną obudową, tak by w razie upadku ekran nie rozpadł się na kawałki. Dobrze dobrany smartfon ułatwi seniorowi niezakłóconą komunikację i pozwoli szybko i sprawnie nawiązać kontakt w każdej sytuacji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest łatwość obsługi. Dobrze, aby smartfon dla seniora wyposażony był w łatwy do obsługi interfejs. Wygodne blokowanie i odblokowywanie, szybkie wybieranie numerów, kalendarz i kalkulator to kilka podstawowych funkcji, które sprawią, że korzystanie ze smartfona będzie nie tylko łatwe, ale i przyjemne. Kolejną rzeczą powinien być duży i czytelny ekran.

Nie mniej ważna jest także bateria i jej pojemność. Dobrze, by po jej naładowaniu użytkownik mógł korzystać ze smartfonu kilka dni, bez konieczności częstego ładowania. Oprócz tego warto zwrócić uwagę także na to, czy smartfon wyposażony jest w dobry aparat. Pozwoli to seniorowi uwieczniać wiele niezapomnianych chwil.

A jeżeli aparat, to także duża pojemność wbudowanej pamięci urządzenia. Jak wiadomo, pliki tego typu zajmują sporo miejsca, dlatego pojemna pamięć na pewno się przyda. Dobrze również, gdy smartfon wyposażony jest w przycisk alarmowy SOS, który pozwoli szybko skontaktować się z rodziną lub wezwać odpowiednie służby w razie nagłego zdarzenia.

Konfiguracja smartfona

Nie mniej ważne od wyboru odpowiedniego modelu jest właściwe uporządkowanie ustawień smartfona. Należy zacząć od podstaw, czyli skonfigurowania ekranu startowego tak, by od razu po odblokowaniu smartfona pod ręką były wszystkie najważniejsze aplikacje. Ważne, by ikonki były odpowiednio duże i czytelne. Podobnie z czcionką i przyciskami wybierania numerów oraz klawiaturą do pisania wiadomości tekstowych.

Warto również przed rozpoczęciem użytkowania usunąć z urządzenia wszystkie niepotrzebne aplikacje, które wprowadzają niepotrzebny bałagan. Kolejny krok to skonfigurowanie dźwięków, zarówno tych odpowiadających za powiadomienia, jak i samego głośnika użytkowanego podczas rozmów.

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać