Klonowanie dysku to nic innego jak przeniesienie potrzebnych plików z jednego nośnika na drugi. Pozwala nam to odzwierciedlić nasze dane w identyczny sposób, jaki znajdowały się na poprzednim nośniku. W ten sposób możemy także przenieść systemy operacyjne typu np. Windows lub te, które umożliwiają nam odczytanie danych znajdujących się na dysku w przypadku, gdy coś na nim za bootowaliśmy w formie kopii zapasowych.
Spis treści
Jakie dyski możemy klonować?
Klonowanie dysku większego na mniejszy jest wykonalne a jedynym wymaganiem, jaki musi on spełniać to posiadać wystarczającą ilość miejsca, aby można było dane pliki, dane na nim zmieścić, czyli w momencie, gdy posiadamy dysk 500 GB i dysk 256 GB to dane możemy przenieść w momencie, gdy na tym pierwszym nośniku nasze dane nie przekraczają 256 GB.
Jakie są najlepsze programy do klonowania dysku?
W internecie istnieją setki programów, za pomocą których możemy bezproblemu sklonować nasze dane. Jednym z najlepszych jest Acronis True Image, ale w tym przypadku sprawdzą się także programy takie jak np. HDClone, EaseUS, Todo Backup oraz AOMEI Backupper Standard.
Jak podpiąć dysk, który chcemy sklonować?
W momencie, gdy chcemy wykonać procedurę klonowania to należy na pierwszym miejscu podpiąć drugi dysk do komputera. Co możemy uczynić na kilka sposobów takich jak:
- Adapter USB SATA
- Kieszeń na dysk twardy
- Adaptery z mSATA i M2 na złącze SATA i USB
- SATA na SATA
- Adaptery przeznaczone do złącza PCI-E
Wady klonowania dysków:
- Wszystkie dane, gdy przeniesiemy system na dysk nie zostaną utracone co wiąże się z tym, że gdy system posiada błąd to zostanie on przeniesiony wraz z danymi na nasz nośnik.
- Wraz z systemem możemy, też przenieść pliki, które nie są nam już potrzebne również te, które zawierają wirusy, dlatego warto je przejrzeć i skasować za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego programów.
- Klonowanie na mniejsze dyski może spowodować zmniejszenie partycji systemowych co może przyczynić się do braku miejsca na wymagane aplikacje po przywróceniu kopij systemu.
Zalety klonowania:
- Jest bardzo szybkie.
- Pozwala nam zaoszczędzić czas, gdyż nie musimy na nowo konfigurować systemu lub pobierać potrzebnych nam plików.
Klonowanie dysku Windows
Istnieje sporo narzędzi i sposobów na łatwe klonowanie dysku systemowego jedyne czym one się różnią to stopniem zaawansowania. W momencie, gdy jesteśmy Januszem w dziedzinie informatyki to powinniśmy wybrać najprostszą metodę i program. W takim wypadku najlepiej skorzystać z EaseUS Todo Backup Free, który został przytoczony wcześniej. Warto wspomnieć, że nie ważnego z jakiego wariantu skorzystamy to wszystkie znajdujące się wcześniej na dysku piliki zostaną utracone.
Po instalacji programu należy wykonać następujące kroki:
- Po instalacji i konfiguracji programu znajdujemy przycisk klon
- Następnie wybieramy dysk, który mamy zamiar sklonować
- Po czym wybieramy dysk na, który mają być przeniesione nasze dane (warto też zaznaczyć, że jeśli odbywa się klonowanie dysku hdd na ssd to powinniśmy wybrać opcje optymalizacja dysku SSD.
- W momencie, gdy wykonamy wszystkie podane powyżej kroki to wyskoczy nam podsumowanie. Jeśli wszystko się zgadza klikamy kontynuuj i czekamy aż proces klonowania dobiegnie końca.
Klonowanie dysku dla bardziej zaawansowanych użytkowników
Ten proces wiąże się z użyciem programu, który zwie się Conezilla. Program, a może i nawet bootowalny system pozwala nam na wiele więcej niż tylko klonowanie danych z dysku na dysk. Narzędzie to posiada szereg dodatkowych funkcji, które mogą się przydać wymagającym użytkownikom, albo administratorom w firmach, którzy zajmują się kontrolą i naprawą sprzętu znajdującego się w niej. W tym wypadku dodatkowo możemy wybrać, czy chcemy skopiować całą partycję, czy tylko jej część. Taka kopia może też dodatkowo zostać skompresowana, przez co po jej przywróceniu będziemy mieli więcej miejsca, a gdy chcemy zadbać o bezpieczeństwo naszych sklonowanych danych to w programie tym znajdziemy opcję zabezpieczającą jej hasłem.
Klonowanie dysku na systemie Linux
To, że korzystamy z systemu Linux nie znaczy, że mimo tego, gdy mamy do czynienia z systemem, który jest w 90% bez problemowy i nie dochodzi do jego uszkodzenia, że do takiej sytuacji nie dojdzie na co powinniśmy być wstępnie przygotowani. Może się okazać, że do naszego systemu dostanie się rzadko występujący wirus lub nasz dysk HDD, SSD ulegnie uszkodzeniu.
Narzędzia, które służą do klonowania systemu Linux
- DD
- Partimage
- Partclone
- Clonezilla
DD, czyli natywny program do klonowania systemu Linux
Jest to prawdopodobnie jedno z najpotężniejszych narzędzi, które służy do klonowania systemu Linux. Możemy przez niego przenieść całą pamięć lub wybraną partycje na nasz dysk. Program ten wgrany do większości systemów linux jako domyślny. Aby sklonować dysk twardy musimy użyć odpowiedniego polecenia takiego jak:
dd if = / dev / sdX of = / dev / sdY bs = 64K conv = noerror, sync
Tutaj, interpretując konkretne nazwy sdX to dysk źródłowy, a sdY to miejsce docelowe. Wartość 64 K odpowiada natomiast komendzie rozmiaru bloku bs. Domyślna wartość to 512 bajtów co jest w tym przypadku małą wartością dlatego najlepiej w tym przypadku przypisać wartość 64 KB lub 128 KB.
Jeśli chcemy sklonować tylko konkretną partycje to w tym przypadku powinniśmy użyć komendy:
dd if = / dev / sda1 of = / dev / sdb1 bs = 64K conv = noerror, sync
Narzędzie służące do klonowania partycji Linux Partimage
W momencie, gdy boimy się, że coś pójdzie nie tak to powinniśmy skorzystać z tego typu programu, gdyż DD może przy nie właściwym jego użytkowaniu wyrządzić nam nie odwracalne szkody na dysku. Jednak ten program nie obsługuje rodzaju plików ext4 dlatego należy unikać jego używania podczas klonowania dysków. Przed rozpoczęciem klonowania należy się upewnić, że partycje, jaką chcemy przenieść jest od montowana, czyli widoczna przez nasz program, ale nie przez komputer, laptop.
Partclone, czyli oprogramowanie do obrazowania partycji oraz jej klonowania
Ten program obsługuje rodzaj plików ext4, jest prosty w użyciu, ale wymaga od nas użycia odpowiednich komend, gdyż program nie posiada interfejsu, który możemy używać za pomocą klawiatury oraz myszy. Sam program zainstalujemy za pomocą następujących komend:
sudo apt install partclone
oraz uruchomimy stosując polecenie:
partclone. [fstype]
Następnie możemy użyć komendy, która stworzy nam obraz dysku hda1 o nazwie hda1.img:
partclone.ext3 -c -d -s / dev / hda1 -o hda1.img
W momencie, gdy chcemy go jednak przywrócić należy zastosować:
partclone.extfs -r -d -s hda1.img -o / dev / hda1
Sklonuj dysk Linux za pomocą Clonezilla
Jest to popularne rozwiązanie służące do odzysku danych po ich awarii, które oparte jest na Partclone i przeznaczone jest do zaawansowanego klonowania dysku z szeroko dostępnymi dodatkowymi opcjami. Program ten dostępny jest w bootowalnym pliku ISO. W programie dostępne jest menu, które możemy obsługiwać za pomocą klawiatury. Nie musimy więc zapamiętywać różnego typu poleceń więc w obsłudze takiego narzędzia poradzi sobie bez problemu nawet typowy Janusz informatyczny.