techunbox logo v2

Komendy Asystenta Google po Polsku – które warto znać? Jak działa wyszukiwanie głosowe od Google’a?

Komendy Asystenta Google – które warto znać? Jak działa wyszukiwanie głosowe od Google’a?

W nowoczesnych smartfonach standardem jest funkcja wyszukiwania głosowego i interaktywnego asystenta, opartego na działaniu sztucznej inteligencji. Pozwala to na bezdotykowe korzystanie z urządzenia podczas wykonywania innych czynności, jak na przykład prowadzenie samochodu. W telefonach z systemem Android funkcję tą pełni Asystent Google. W jaki sposób z niego korzystać i w pełni wykorzystać jego potencjał?

Jak uruchomić Asystenta Google?

W telefonach z systemem Android możemy uruchomić główny panel Asystenta poprzez komendę głosową „Okej Google” lub „Hej Google”. Na niektórych wersjach systemu może to wymagać wcześniejszego skonfigurowania Voice Match czyli rozpoznawania głosu. Kofniguracja ta powinna automatycznie wyświetlić się po pierwszym uruchomieniu telefonu. Do wyszukiwania głosowego możemy również przejść manualnie, uruchamiając aplikację Asystent Google.

Dostęp do ustawień Asystenta uzyskamy mówiąc „Okej Google, otwórz ustawienia asystenta” lub manualnie, uruchamiając Google > Konto Google (ikona w prawym górnym rogu) > Ustawienia > Asystent Google. Z poziomu tych ustawień możemy przeprowadzić wspomnianą już konfigurację rozpoznawania głosu, a także spersonalizować aplikację, ustawiać przypomnienia i tzw. rutyny, czyli automatyczne zestawy działań. W zakładce Asystent Google lub Wyszukiwanie głosowe możemy ponadto zmienić język – domyślnie dostosowuje się on do lokalizacji i języków urządzenia.

Komendy Asystenta Google po Polsku

Po uruchomieniu Asystenta Google poprzez komendę „Okej Google” lub aplikację uzyskujemy dostęp do wszystkich jego funkcji głosowych. Już z tego poziomu mamy bezpośredni dostęp do wyszukiwania głosowego. Asystent za pośrednictwem wyszukiwarki Google wyświetla odpowiedzi na zadane mu pytania, takie jak np. „W którym roku urodził się Tom Holland” lub „ambialencja co to”. Co istotne, nie musimy wypowiadać pytania w formie całego zdania – wystarczy powiedzieć po prostu „Tom Holland” lub „ambiwalencja”, aby uzyskać interesujące nas informacje.

Pełna lista komend Asystenta Google wyświetla się po wypowiedzeniu komedy „pomoc” lub „co potrafisz?” i zawiera m.in.:

  • Otworzenie aplikacji, np. otwórz YouTube (pozwala na automatyczne otworzenie dowolnej aplikacji zainstalowanej na urządzeniu)
  • Rozmowy, np. zadzwoń do mamy (nawiązuje połączenie z wybranym kontaktem, również w trybie głośnomówiącym)
  • Zegar, np. która jest godzina w Madrycie? (wyświetla zegar w strefie czasowej dla wybranego regionu)
  • SMS-y, np. wyślij SMS-a do mamy o treści „Dziś wracam” (wysyła wiadomość tekstową do wybranego kontaktu)
  • Mapy Google, np. najbliższa apteka lub jaki jest ruch na drodze do pracy? (pełna obsługa Map Google)
  • Pogoda, np. jaka jest dzisiaj pogoda? (wyświetla prognozę pogody dla lokalizacji, w której znajduje się telefon lub dowolnej, podanej lokalizacji)
  • Wiadomości, np. kto wygrał wczorajszy mecz Polska-Niemcy? (wyświetlanie wiadomości ze świata sportu i nie tylko)
  • Ustawienia telefonu, np. maksymalna głośność (bezdotykowo konfiguruje ustawienia telefonu, dostosowując głośność lub jasność ekranu)
  • Wyszukiwanie głosowe, np. kiedy wyszedł pierwszy film Harry Potter (pełny, bezdotykowy dostęp do wyszukiwarki Google)
  • Rzuć kostką, np. rzuć kostką dwudziestościenną (interaktywny rzut wszystkimi popularnymi rodzajami kości do gry)
  • Lista zakupów, np. utwórz listę zakupów (pozwala stworzyć listę zakupów w obrębie Asystenta)
  • Muzyka YouTube, np. odtwórz Sto lat (pozwala na odtworzenie dowolnej piosenki w serwisie YouTube)
  • Tłumaczenia, np. jak jest „dziękuję” po hiszpańsku? (pełny dostęp do usług Tłumacza Google)
  • Czat z Asystentem (rozmowa z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji).

Oprócz wyszukiwania głosowego wyjątkowo przydatną funkcją jest połączenie Asystenta z Mapami Google i lokalizacją urządzenia. Pozwala to na ustawienie stałych punktów na mapie (np. dom, praca) i stałe sprawdzanie trasy oraz ruchu drogowego między nimi. Ponadto bezdotykowy dostęp do Map Google jest niezwykle użyteczny podczas jazdy samochodem, jako że możemy uruchomić nawigację do dowolnego punktu na mapie i korzystać z wielu innych użytecznych funkcji.

Jak działają Rutyny od Asystenta Google?

Prócz podstawowych funkcji Asystent Google daje również dostęp do tzw. rutyn czyli specjalnych sekwencji działań, które możemy dowolnie układać i modyfikować. Dostęp do rutyn uzyskujemy z poziomu ustawień Asystenta na koncie Google. Domyślnie dostępnych jest kilka podstawowych sekwencji – przykładowo pod komendą „wychodzę do pracy” kryje się dostęp do informacji o pogodzie, sytuacji na drodze, dzisiejszym harmonogramie (o ile taki został wcześniej ustawiony) oraz możliwość odtworzenia muzyki.

Rutyny są w pełni konfigurowalnie, dzięki czemu możemy modyfikować gotowe już sekwencje komend lub tworzyć nowe. To wyjątkowo przydatna funkcja dla osób, które chcą wykorzystać możliwości Asystenta do maksimum i korzystają z niego na porządku dziennym.

Czy Asystent Google ma jakieś Gry?

Asystent Google opiera swoje działanie na sztucznej inteligencji, co pozwala nie tylko na wykonywanie poleceń użytkownika, ale również możliwość prowadzenia swobodnej rozmowy. W porównaniu jednak do innych, bardziej zaawansowanych technologicznie systemów sztucznej inteligencji, zdolności Asystenta do swobodnego „czatowania” są dość ograniczone. Asystent często gubi wątek i zamiast prowadzić rozmowę przechodzi w tryb głosowego wyszukiwania. Jest za to w stanie zapamiętać konkretne informacje o użytkowniku i rozmawiać na bardzo podstawowym poziomie. Ze względu na to, że działanie Asystenta Google nie opiera się na możliwości swobodnej rozmowy, a jest to jedynie dodatek, działanie tej funkcji jest kwestią drugorzędną.

Dzięki implementacji sztucznej inteligencji Asystent Google obsługuje również gry i funkcje rozrywkowe. Na dzień dziesiejszy zawiera on pięć funkcji rozrywkowych, które możemy znaleźć pod komendą „gry” lub „zagraj ze mną w grę”:

  • Pytanie Dnia – mini-quiz, w którym użytkownik każdego dnia ma możliwość udzielenia odpowiedzi na jedno pytanie; poprawne odpowiedzi nagradzane są punktami.
  • Kryształowa kula – klon Magic 8 Ball, w którym otrzymujemy losowo wygenerowaną odpowiedź na zadane przez nas pytanie.
  • Państwa Miasta – popularna gra logiczna, w której zadaniem gracza jest wymyślenie słowa z określonej kategorii, zaczynającego się na podaną literę; podobnie jak w przypadku Pytania Dnia, użytkownik zbiera punkty za poprawne odpowiedzi i celem gry jest uzyskanie jak największej serii (streaku).
  • Ptaki Polskie – mini-quiz, w którym zadaniem gracza jest rozpoznawanie dźwięków wydawanych przez ptaki. Gra obsługuje trzy poziomy trudności od łatwego do eksperckiego.
  • Lasy Bieszczadzkie – kolejna gra na zasadzie mini-quizu, w której użytkownik odpowiada na pytania związane z Lasami Bieszczadzkimi.

Ze względu na swoją wszechstronność i obsługę wielu funkcji Asystent Google jest w stanie w znacznym stopniu usprawnić naszą pracę oraz pomóc z wieloma codziennymi czynnościami. Wciąż jednak niewielu użytkowników urządzeń z systemem Android korzysta regularnie z jego funkcji. Choć obsługa Asystenta może początkowo sprawiać problemy, warto zaznajomić się z jego funkcjami i dostosować je do własnych potrzeb.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać