Kiedyś były marzeniem, a potem podstawą, która zagościła w naszych domach – komputery stacjonarne. Wraz z rozwojem komputerów domowi użytkownicy coraz częściej zastępowali i zastępują je laptopami. Czy laptop jest jednak zawsze takim dobrym i lepszym domowym rozwiązaniem?
Laptop na pewno może jawić się jako sprzęt praktyczniejszy – weźmiemy go do pracy, potem wrócimy do domu, pogramy w nasze ulubione gry. Bez problemu pojedzie z nami na wakacje – czy to w samochodzie, czy w pociągu – i będzie dostępny także podczas samej podróży. To fakty, którym nie można zaprzeczyć. Ale oczywiście tutaj także jest druga strona medalu.
Spis treści
Komputer czy laptop a różnica w cenie
Może na początku powiedzmy o oczywistej i podstawowej sprawie, czyli finansach.
- Koszt za cały zestaw: Komputer stacjonarny, o takich samych parametrach, będzie tańszy. Nawet jeśli uwzględnimy, że trzeba do niego dokupić: monitor, klawiaturę i ewentualne głośniki, to ta różnica nadal będzie znacząca. Ważne jest też to, że to dokupywanie nie oznacza tylko minusów. Pomyślmy bowiem, co oferuje nam pod tym względem laptop.
- Klawiatura i myszka: Sprawa klawiatury i innych peryferiów wygląda podobnie, ale w przypadku komputera stacjonarnego plusem jest to, że jest ona osobnym elementem. Nawet ta przewodowa daje nam możliwość pewnych manewrów, których w przypadku laptopa jesteśmy pozbawieni. Łatwo wyobrazić sobie takie sytuacje, gdy prościej będzie wziąć do ręki samą klawiaturę niż cały komputer, nawet jeśli jest to laptop, łatwiej ją sobie ustawić itp.
- Nagłośnienie: Jeśli chodzi o głośniki, to w przypadku laptopów mamy raczej do czynienia z głośniczkami. Komputery stacjonarne dają nam możliwość wyboru – możemy także ograniczyć się do małych głośników (np. tych wbudowanych w monitor) lub ograniczać się tylko naszymi potrzebami i możliwościami finansowymi. Nie trzeba jednak dużych pieniędzy, by mieć głośniki przyzwoitej klasy, które dadzą o wiele więcej od tych, które oferują laptopy. Tu trzeba wspomnieć, gwoli ścisłości, że do obu typów komputerów podłączymy zewnętrzny sprzęt grający, który możemy już wcześniej posiadać.
- Monitor: Jeśli to ma być sprzęt mobilny, to nie może on być zbyt duży, można nawet powiedzieć, że w porównaniu z monitorem stacjonarnym, musi być po prostu mały. Będzie to miało znaczenie w przypadku gier, przeróżnych programów graficznych, a także, gdy komputer ma nam służyć do oglądania filmów, wydarzeń sportowych itp.
Do laptopa też możemy podłączyć wyżej wymienione elementy, jako dodatkowe, ale wtedy zapłacimy w zasadzie dwa razy za to samo. Co zwiększy jeszcze różnicę w cenie na jego niekorzyść.
Modernizacja sprzętu komputerowego: największy minus laptopa
Najważniejszą kwestią jest oczywiście to, do czego komputer ma nam być właściwie potrzebny. Przeglądanie internetu, oglądanie filmów, granie w niewymagające zbyt wiele od niego gry itp. w zasadzie nie stanowi problemu dla obu typów, natomiast jeśli ma on obsługiwać bardziej wymagające zasobów gry, czy programy do obróbki grafiki itp., to trzeba sobie powiedzieć, że laptop, to nie jest komputer, który jest do tego przeznaczony. Kwestia ceny takiego sprzętu, wyposażonego w naprawdę dobrą kartę grafiki (i nie tylko) i inne wymienione już wyżej to jedno, drugie to kwestia odprowadzania ciepła, szczególnie po pewnym czasie użytkowania – w komputerze stacjonarnym łatwiejsze jest nie tylko samo odprowadzanie ciepła, ale też czyszczenie wnętrza.
Nawet jeśli to jednak pominiemy, to należy pamiętać o tym, że gry wymuszają ciągłe ulepszanie parametrów sprzętu. Zapalonemu graczowi na pewno łatwiej będzie o to w przypadku komputera stacjonarnego, bo oferuje on nie tylko o dużo tańszą, ale też i łatwiejszą, a w wielu przypadkach po prostu możliwą – w przeciwieństwie do laptopa – modernizację. Na pewno warto zwrócić uwagę na to, by pewnego dnia nie stwierdzić (w przypadku laptopa), że musimy wymienić cały komputer, jeśli chcemy w jakąś grę pograć. A tu już koszty są… duże.
Do plusów, które posiadają komputery stacjonarne, trzeba też dołożyć łatwość, z jaką możemy skonfigurować zestaw, tu ogranicza nas tylko kompatybilność podzespołów. W przypadku laptopów mamy w zasadzie gotowy produkt i wybór pomiędzy poszczególnymi modelami danego producenta.
A więc warto kupić laptopa czy komputer stacjonarny?
Nie chodzi tu jednak o to, by dyskredytować laptopy, czy którykolwiek ze sprzętów. Po prostu warto się zastanowić, czy w naszym przypadku trend przesiadania się na laptopy będzie sensowny. Najlepszym wyjściem byłoby zawsze posiadanie odpowiednio skonfigurowanych obydwu typów komputerów. I jeśli mamy taką możliwość i ochotę, to nic nie stoi temu na przeszkodzie. Pamiętajmy jednak jeszcze o trzecim wyjściu – nie zawsze potrzebujemy laptopa – w tej chwili wiele tych samych funkcji spełniają smartfony i tablety. Podróż i przeglądanie podczas niej internetu, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, a nawet granie w pewnego typu gry to na nich żaden problem. Jeśli smartfon lub tablet zaspokaja u nas takie potrzeby, to pomyślmy dobrze, czy nie lepiej zainwestować w stacjonarny „kombajn”, który posłuży nam w zasadzie do wszystkiego. I to posłuży naprawdę wiele lat, bo przy odpowiednim zakupie będziemy mogli go po kilku latach zmodernizować – zmieniając kartę grafiki, procesor, dokładając pamięć RAM, większy/szybszy dysk… W razie awarii podzespołu też łatwo go wymienimy, tańsze będą też ewentualne naprawy.
A gdy potrzebny jest nam tani komputer? Do prac biurowych, przeglądania internetu w domu itp. Tani komputer stacjonarny, który poradzi sobie z takimi rzeczami bez problemu, także bez problemu kupimy – po prostu istnieje. Jeśli kupimy najtańszy laptop, to może on nas bardzo rozczarować, a ten radzący sobie dałby nam znowu możliwość kupienia o wiele lepszego komputera stacjonarnego… Oczywiście ta sytuacja zmienia się już coraz bardziej, ale w dalszym ciągu na rynku pełno jest nowego sprzętu mobilnego, który nie nadaje się do niczego.
Jeśli z jakiegoś powodu chcemy się zdecydować na jeden z tych komputerów, to pamiętajmy – komputery stacjonarne to na pewno nie jest przeżytek. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Szczególnie dobrze zastanówmy się w odniesieniu do wcześniej wspomnianych smartfonów i tabletów.