Laptopy poleasingowe są bardzo często reklamowane jako niebywała okazja. Na rynku działają również sklepy czy firmy specjalizujące się w sprzedaży takich komputerów. Wiele osób nie wie jednak do końca, czym są takie laptopy poleasingowe, na jakiej zasadzie są sprzedawane oraz czy warto interesować się ich zakupem. W tym teście odpowiadamy na wszystkie najważniejsze kwestie związane z laptopami poleasingowymi oraz podpowiadamy czy mogą być dobrą alternatywą dla nowych laptopów, a jeśli tak to, w jakich sytuacjach warto je kupić.
Spis treści
Czym są laptopy poleasingowe?
Laptopy poleasingowe to laptopy używane, często po firmach, które brały je w leasing. Są one brane w leasing jako nowe przez daną firmę, bank czy korporację. Następnie po 2-3 latach użytkowania i spłacania rat leasingowych dana firma otrzymuje nowy sprzęt w takiej formie, a stare komputery sprzedaje. Na rynku istnieją z kolei firmy, które zajmują się odkupywaniem hurtowo dużych ilości laptopów poleasingowych i wprowadzaniem ich na rynek detaliczny — sprzedając je prywatnym osobom. Jest to bardzo dobry tryb transakcji, gdyż korporacje i banki pozbywają się starego sprzętu, który nie spełnia już najwyższych norm, odzyskując środki, a marki zajmujące się sprzedażą takich laptopów pozyskują w niskiej cenie sprzęt, który mogą następnie po serwisie sprzedając drożej. Laptopy poleasingowe najczęściej dostępne są w specyfikacji biznesowej. Możemy spotkać wśród nich zarówno budżetowe modele, jak i te bogato wyposażone. Dostępne są również różne modele pod względem specyfikacji technicznej czy wielkości ekranu. Laptopy takie są zatem laptopami używanymi, które przygotowuje się profesjonalne do dalszej sprzedaży. Można praktycznie umieścić je pomiędzy laptopami nowymi, a używanymi, nazywając je też często regenerowanym.
Jak przygotowywane są laptopy poleasingowe do ponownej sprzedaży?
Laptopy poleasingowe niezależnie od tego, w jakim stanie i w jakiej formie trafiają do firm zajmujących się ich dalszą sprzedażą, są poddawane serwisowi. Konkretnie działania mogą różnić się w zależności od potrzeby czy od polityki danej firmy. Ogólnie polegają jednak na przeglądzie laptopów, diagnostyce oraz serwisie i ew. naprawie. Czasami laptopy są też udoskonalane, aby niskim kosztem podnieść ich wydajność. Po odebraniu sprzętu od firmy, laptopy są rozkręcane oraz standardowo czyszczone. Usuwany jest z nich kurz czy inne zabrudzenia. Wymienia się także pastę chłodzącą oraz inne komponenty wymienne, które tego wymagają. Pracownicy sprawdzają również laptopy pod względem wydajności oraz uszkodzeń poszczególnych elementów. Jeśli któryś komponent jest zepsuty, jest wymieniany. Po czyszczeniu wewnętrznym komputera jest on również czyszczony z zewnątrz. Gdy spełnia on już wszystkie wymagania, jeszcze jest poddawany testom, a pracownicy ustalają czy oraz o ew. ile powiększyć pamięć ram itp. Również resetowane są ustawienia i dane w komputerze do ustawień fabrycznych, tak, aby na laptopie nie znajdowały się żadne dane, a on sam był w stanie pudełkowym. Takim zabiegom poddawane są wszystkie komputery we wszystkich sklepach czy firmach zajmujących się sprzedażą laptopów poleasingowych. Laptopy są odpowiednio serwisowane, aby działały dłużej, były sprawne i by jak najlepszym produktem do sprzedaży. Ostatnim krokiem przygotowania laptopów do sprzedaży jest ich klasyfikacja. Ocenia się je pod względem stanu i uszkodzeń. Każdy sklep może mieć różne klasyfikacje, dlatego warto dokładnie się z nimi zapoznać. Najczęściej komputery dzielone są na te w idealnym stanie, bardzo dobrym z drobnymi defektami, średnim z widocznymi, ale nieutrudniającymi pracy uszkodzeniami oraz te uszkodzone — choć również działającymi, ale posiadającymi już ubytki wpływające na funkcjonalność. Analogicznie każdy niższy poziom w danej klasie jest tańszy, aby zrekompensować wady.
Jakie są zalety laptopów poleasingowych?
Pierwszą korzyścią laptopów poleasingowych jest ich cena. Bardzo często są one sprzedawane w atrakcyjnej cenie dzięki temu, iż zostały kupione hurtowo. W ten sposób możemy zakupić sprzęt ze średniej — nawet wysokiej półki w przyzwoitej cenie. Jest to też atrakcyjna alternatywa pod względem kosztów dla laptopów nowych z niższej półki lub porównywalnego sprzętu od osób prywatnych. Drugim plusem jest ich przygotowanie oraz opcjonalnie gwarancja na sprzęt. Laptopy poleasingowe są przeglądane i serwisowane. Mamy zatem dużo większą pewność co do tych laptopów i ich stanu technicznego aniżeli w przypadku kupna komputerów od osób prywatnych lub z nieznanego źródła. Firmy sprzedające takie komputery dbają o swoją renomę oraz mają wypracowane procedury i podchodzą w rzetelny sposób do każdego komputera. Laptopy poleasingowe, które posiadają gwarancję, możemy w razie usterki zwrócić lub skoroszytach z darmowego serwisu, co nie jest możliwe w większości przypadków podczas zakupu używanego sprzętu. Dużym plusem jest też ogólna specyfikacja takich komputerów. Nie musimy poszukiwać przesadnie długo marek i firm trudniących się tym procesem oraz możemy kupić taki sprzęt od ręki. Plusem szczególnie ważnym dla osób obawiających się o to jest fakt, że możemy kupić laptopy poleasingowe jako osoby prywatne, nie mając firmy itp. Sprzęt tego typu jest też często bardzo dobrze wyposażony, gdyż był brany w leasing z myślą o intensywnej pracy i jakości. Dodatkowo uwzględniając upgready sprzętu podczas serwisu, możemy w niedrogiej kwocie otrzymać stosunkowo nowy sprzęt nie starszy niż 2-3 lata w bogatej wersji odpowiednio ulepszony.
Gdzie można kupić i czy warto to zrobić?
Jeśli zainteresowaliśmy się zakupem laptopów poleasingowych, możemy nabyć je w kilku miejscach. Z pewnością są to sklepy internetowe, które specjalizują się w tego typu działalności. Najczęściej są to marki ogólnopolskie mające swoją siedzibę w danym mieście, ale prowadzące sprzedaż wysyłkową na całą Polskę. Laptopy poleasingowy spotkać możemy też w sklepach internetowych jako odrębną kategorię. Sprzęt tego typu spotkamy też w lokalnych sklepach stacjonarnych. Będą to najczęściej prywatne małe sklepy samodzielnie handlujące takim sprzętem lub sklepy standardowe oferujące nowe urządzenia z dodatkowo stworzoną kategorią laptopów używanych.