mojeIKP – dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

mojeikp dostep do internetowego konta pacjenta

Czasy, kiedy po receptę, czy skierowanie na badanie lekarskie biegało się do tzw. przychodni, dawno odeszły do lamusa. Z uwagi na nową rzeczywistość, w jakiej żyjemy od chwili pojawienia się COVID-19 oraz coraz szybszy rozwój rynku nowych technologii w naszym kraju, przedmiotem cyfryzacji stają się kolejne serwisy internetowe, udostępniane między innymi przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Aplikacją, która w pewnym zakresie rewolucjonizuje kwestię dostępu do Internetowego Konta Pacjenta, jest program “mojeIKP”. Czym jest to narzędzie? Co oferuje? Jak i skąd można je pobrać? Jak je uruchomić i używać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz niżej… 

MojeIKP – słów kilka na temat aplikacji

Aplikacja mojeIKP to – jak wskazują na swojej stronie: Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia – aplikacja mobilna, umożliwiająca zdalny dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Narzędzie to posiada szereg funkcjonalności, do których zaliczyć należy między innymi:

 • Rejestrację na szczepienie przeciw COVID-19.
 • Odbieranie e-recept i e-skierowań (w tym także dla odbiór e-dokumentów dla dzieci).
 • Pozyskiwanie powiadomień o nowych e-receptach i e-skierowaniach w aplikacji (zamiast wysyłanych wiadomości SMS).
 • Nadawanie dostępu do swojego do Internetowego Konta Pacjenta bliskim.
 • Dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18-go roku życia.
 • Wygodną realizację e-recepty w aptece.
 • Wykup leków z wykorzystaniem specjalnego kodu QR (nie jest potrzebny w tym wariancie nr PESEL).
 • Dostęp do własnego Unijnego Certyfikatu COVID (UCC).
 • Przesyłanie e-dokumentów bliskim lub pracownikom medycznym.
 • Dostęp do diet opracowanych przez specjalistów.

Można zatem powiedzieć, że aplikacja mojeIKP to kolejne mobilne narzędzie, umożliwiające bardzo szeroki, szybki i bezpieczny dostęp do informacji na temat własnego zdrowia. Co ważne, jest to rozwiązanie oferowane bezpłatnie. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Zdrowia, funkcjonalności programu są stale rozwijane, przez co  dostęp do Internetowego Konta Pacjenta będzie w kolejnych miesiącach jeszcze wygodniejszy.

Z całą pewnością, do najciekawszych funkcji, jakie oferuje aplikacja, należy zaliczyć możliwości pozyskiwania e-recept, e-skierowań i Unijnego Certyfikatu Covid. Jak można z tego skorzystać w praktyce?

E-recepta, czyli elektroniczna wersja recepty.

Ułatwia i przyspiesza przepisywanie i wydawanie leków. Lekarz wystawia elektroniczną receptę podczas wizyty lekarskiej w gabinecie lub w trakcie e-wizyty/teleporady.  Można ją zrealizować w dowolnej aptece, pozwalając farmaceucie zeskanować kod QR na ekranie telefonu lub podając 4-cyfrowy kod e-recepty i numer PESEL. Aplikacja zapewnia użytkownikom przegląd wszystkich e-recept, nawet jeśli nie zostały zrealizowane.

E-skierowanie, czyli wersja elektroniczna skierowania na wizytę lekarską.

Lekarz wystawia elektroniczne skierowanie podczas wizyty lekarskiej w gabinecie lub w trakcie e-wizyty/teleporady. Każde e-skierowanie ma przypisany niepowtarzalny 4-cyfrowy kod, który – wraz z numerem PESEL – należy podać w przychodni lub placówce medycznej, aby się zarejestrować (umówić na wizytę). Aplikacja zapewnia użytkownikom przegląd wszystkich wystawionych e-skierowań.

UCC – Unijny Certyfikat Covid

Jest to certyfikat, dzięki któremu łatwiej i szybciej przekroczysz granicę Państw UE bez potrzeby odbycia kwarantanny. Kod zawiera podstawowe dane o właścicielu, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz dane dot. szczepienia, informacji o ozdrowieniu bądź wyniku testu przeciw COVID.

MojeIKP – jak i skąd pobrać aplikację

Aplikacja mobilna mojeIKP jest dostępna dla posiadaczy urządzeń z systemem iOS oraz AndroidMożna ją pobrać, korzystając z poniższych odnośników:

Jeśli z jakiegoś powodu adresy ww. stron nie działają prawidłowo, możesz skorzystać z wyszukiwarki aplikacji w swoim telefonie, uruchamiając Sklep Google Play lub Sklep App Store.

Rozmiar pliku instalacyjnego (stan na dzień 27.12.2021) wynosi odpowiednio:

 • Dla urządzeń z systemem Android: 8,15 MB.
 • Dla urządzeń z systemem iOS: 47,2 MB.

Program jest całkowicie bezpłatny.

MojeIKP – instalacja i uruchomienie aplikacji

Proces instalacji oprogramowania na smartfonie jest bardzo prosty i intuicyjny. Po pobraniu aplikacji możesz przystąpić do pierwszego jej uruchomienia. Należy wybrać przycisk “Uruchom” (wersja dla Android), a kolejnych krokach wystarczy po prostu potwierdzić odpowiedź, klikając na przycisk “Dalej”.

Następnie program poprosi nas o aktywację konta. Wybieramy przycisk “Przejdź do aktywacji”. W tym kroku należy ustawić PIN, umożliwiający późniejsze, sprawne logowanie. Wpisujemy go dwukrotnie w odpowiednich polach i potwierdzamy przyciskiem “Przejdź do aktywacji”.

Po zainstalowaniu aplikacji pierwszy raz należy się zalogować profilem zaufanym lub kontem w swoim banku (podobnie, jak to ma miejsce w przypadku logowaniu do Internetowego Konta Pacjenta w przeglądarce na komputerze). Banki, które umożliwią tę formę zalogowania do aplikacji to: PKO BPPKO SABOŚBNP Paribas, Getin bank, Bank spółdzielczy.

Szczegółowa instrukcja instalacji aplikacji mojeIKP została przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i jest dostępna tutaj.

MojeIKP – dlaczego warto korzystać z aplikacji

Aplikacja mojeIKP przygotowana i dostarczona bezpłatnie przez Ministerstwo Zdrowia jest z pewnością bardzo ciekawym, rozbudowanym narzędziem, ułatwiającym “zarządzanie” stanem własnego zdrowia. Dzięki synergii internetowej i mobilnej wersji dostępu do Internetowego Konta Pacjenta użytkownik zyskuje szereg możliwości, które istotnie usprawniają proces profilaktyki oraz leczenia.

Umówienie się na szczepienie przeciw COVID-19, wyszukiwanie i pobieranie e-recept oraz e-skierowań, możliwość wygodnego wykupienia leków w aptece, opcja pobrania unijnego certyfikatu Covid, umożliwiającego łatwiejsze i wygodniejsze podróżowanie do krajów Unii Europejskiej oraz komfort i szybkość udostępnienia wyników własnych badań lekarzowi prowadzącemu, to tylko nieliczne elementy, które stanowią korzyść, wynikającą z użytkowania tego rozwiązania.

Total
0
Udost.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
home table with computer monitor distance group online lesson.

Jakie są rodzaje monitorów? Wybieramy monitor do komputera

Następny artykuł
guy gamer winner with headset playing video games on his personal computer

Najlepsze gry PC 2021, warte zagrania w 2022 roku

Powiązane artykuły