mojeIKP – dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

mojeikp dostep do internetowego konta pacjenta

Czasy, kiedy po receptę, czy skierowanie na badanie lekarskie biegało się do tzw. przychodni, dawno odeszły do lamusa. Z uwagi na nową rzeczywistość, w jakiej żyjemy od chwili pojawienia się COVID-19 oraz coraz szybszy rozwój rynku nowych technologii w naszym kraju, przedmiotem cyfryzacji stają się kolejne serwisy internetowe, udostępniane między innymi przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Aplikacją, która w pewnym zakresie rewolucjonizuje kwestię dostępu do Internetowego Konta Pacjenta, jest program „mojeIKP”. Czym jest to narzędzie? Co oferuje? Jak i skąd można je pobrać? Jak je uruchomić i używać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz niżej… 

MojeIKP – słów kilka na temat aplikacji

Aplikacja mojeIKP to – jak wskazują na swojej stronie: Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia – aplikacja mobilna, umożliwiająca zdalny dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Narzędzie to posiada szereg funkcjonalności, do których zaliczyć należy między innymi:

  • Rejestrację na szczepienie przeciw COVID-19.
  • Odbieranie e-recept i e-skierowań (w tym także dla odbiór e-dokumentów dla dzieci).
  • Pozyskiwanie powiadomień o nowych e-receptach i e-skierowaniach w aplikacji (zamiast wysyłanych wiadomości SMS).
  • Nadawanie dostępu do swojego do Internetowego Konta Pacjenta bliskim.
  • Dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18-go roku życia.
  • Wygodną realizację e-recepty w aptece.
  • Wykup leków z wykorzystaniem specjalnego kodu QR (nie jest potrzebny w tym wariancie nr PESEL).
  • Dostęp do własnego Unijnego Certyfikatu COVID (UCC).
  • Przesyłanie e-dokumentów bliskim lub pracownikom medycznym.
  • Dostęp do diet opracowanych przez specjalistów.

Można zatem powiedzieć, że aplikacja mojeIKP to kolejne mobilne narzędzie, umożliwiające bardzo szeroki, szybki i bezpieczny dostęp do informacji na temat własnego zdrowia. Co ważne, jest to rozwiązanie oferowane bezpłatnie. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Zdrowia, funkcjonalności programu są stale rozwijane, przez co  dostęp do Internetowego Konta Pacjenta będzie w kolejnych miesiącach jeszcze wygodniejszy.

Z całą pewnością, do najciekawszych funkcji, jakie oferuje aplikacja, należy zaliczyć możliwości pozyskiwania e-recept, e-skierowań i Unijnego Certyfikatu Covid. Jak można z tego skorzystać w praktyce?

E-recepta, czyli elektroniczna wersja recepty.

Ułatwia i przyspiesza przepisywanie i wydawanie leków. Lekarz wystawia elektroniczną receptę podczas wizyty lekarskiej w gabinecie lub w trakcie e-wizyty/teleporady.  Można ją zrealizować w dowolnej aptece, pozwalając farmaceucie zeskanować kod QR na ekranie telefonu lub podając 4-cyfrowy kod e-recepty i numer PESEL. Aplikacja zapewnia użytkownikom przegląd wszystkich e-recept, nawet jeśli nie zostały zrealizowane.

E-skierowanie, czyli wersja elektroniczna skierowania na wizytę lekarską.

Lekarz wystawia elektroniczne skierowanie podczas wizyty lekarskiej w gabinecie lub w trakcie e-wizyty/teleporady. Każde e-skierowanie ma przypisany niepowtarzalny 4-cyfrowy kod, który – wraz z numerem PESEL – należy podać w przychodni lub placówce medycznej, aby się zarejestrować (umówić na wizytę). Aplikacja zapewnia użytkownikom przegląd wszystkich wystawionych e-skierowań.

UCC – Unijny Certyfikat Covid

Jest to certyfikat, dzięki któremu łatwiej i szybciej przekroczysz granicę Państw UE bez potrzeby odbycia kwarantanny. Kod zawiera podstawowe dane o właścicielu, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz dane dot. szczepienia, informacji o ozdrowieniu bądź wyniku testu przeciw COVID.

Moje IKP – jak i skąd pobrać aplikację

Aplikacja mobilna mojeIKP jest dostępna dla posiadaczy urządzeń z systemem iOS oraz AndroidMożna ją pobrać, korzystając z poniższych odnośników:

Jeśli z jakiegoś powodu adresy ww. stron nie działają prawidłowo, możesz skorzystać z wyszukiwarki aplikacji w swoim telefonie, uruchamiając Sklep Google Play lub Sklep App Store.

Rozmiar pliku instalacyjnego (stan na dzień 27.12.2021) wynosi odpowiednio:

  • Dla urządzeń z systemem Android: 8,15 MB.
  • Dla urządzeń z systemem iOS: 47,2 MB.

Program jest całkowicie bezpłatny.

MojeIKP – instalacja i uruchomienie aplikacji

Proces instalacji oprogramowania na smartfonie jest bardzo prosty i intuicyjny. Po pobraniu aplikacji możesz przystąpić do pierwszego jej uruchomienia. Należy wybrać przycisk „Uruchom” (wersja dla Android), a kolejnych krokach wystarczy po prostu potwierdzić odpowiedź, klikając na przycisk „Dalej”.

Następnie program poprosi nas o aktywację konta. Wybieramy przycisk „Przejdź do aktywacji”. W tym kroku należy ustawić PIN, umożliwiający późniejsze, sprawne logowanie. Wpisujemy go dwukrotnie w odpowiednich polach i potwierdzamy przyciskiem „Przejdź do aktywacji”.

Po zainstalowaniu aplikacji pierwszy raz należy się zalogować profilem zaufanym lub kontem w swoim banku (podobnie, jak to ma miejsce w przypadku logowaniu do Internetowego Konta Pacjenta w przeglądarce na komputerze). Banki, które umożliwią tę formę zalogowania do aplikacji to: PKO BPPKO SABOŚBNP Paribas, Getin bank, Bank spółdzielczy.

Szczegółowa instrukcja instalacji aplikacji mojeIKP została przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i jest dostępna tutaj.

MojeIKP – dlaczego warto korzystać z aplikacji

Aplikacja mojeIKP przygotowana i dostarczona bezpłatnie przez Ministerstwo Zdrowia jest z pewnością bardzo ciekawym, rozbudowanym narzędziem, ułatwiającym „zarządzanie” stanem własnego zdrowia. Dzięki synergii internetowej i mobilnej wersji dostępu do Internetowego Konta Pacjenta użytkownik zyskuje szereg możliwości, które istotnie usprawniają proces profilaktyki oraz leczenia.

Umówienie się na szczepienie przeciw COVID-19, wyszukiwanie i pobieranie e-recept oraz e-skierowań, możliwość wygodnego wykupienia leków w aptece, opcja pobrania unijnego certyfikatu Covid, umożliwiającego łatwiejsze i wygodniejsze podróżowanie do krajów Unii Europejskiej oraz komfort i szybkość udostępnienia wyników własnych badań lekarzowi prowadzącemu, to tylko nieliczne elementy, które stanowią korzyść, wynikającą z użytkowania tego rozwiązania.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać