Spis treści
Jakie gry zostały wydane w 2021 na PS5?
Rok 2021 był dobrym rokiem dla branży gier komputerowych. Obfitował bowiem w szereg różnych ważnych premier, a także wiele remake’ów starszych gier, odświeżających tak ważne dla graczy tytuły. Każdy może pośród nich tak naprawdę znaleźć coś dla siebie: są bowiem tytuły należące do gatunku strzelanek, jest wiele przygodowych gier akcji, sporo horrorów, survivali, roguelike’ów, symulatorów czy RPG. Niektóre tytuły łączą zaś wybrane z tych gatunków, tworząc unikalne połączenia, gwarantujące wspaniałą rozrywkę.
Jakie są najlepsze gry na PS5 z 2021 roku?
Jednoznaczne powiedzenie, jakie są najlepsze gry na PS5 2021 roku nie jest proste. Wiele bowiem zależy od osobistych preferencji gracza. Niemniej, część gier, które wydano w 2021 roku zasługuje na szczególną uwagę i zostaną one pokrótce opisane. Co ważne: kolejność przedstawionych poniżej gier nie ma znaczenia – zostały one wypisane alfabetycznie.
Control
W tej trzecioosobowej strzelance od studia Remedy nie sposób się nudzić. Przed graczem stoi bowiem nie lada wyzwanie – musi się zmierzyć z inwazją nadprzyrodzonych sił. Szczęśliwie, do dyspozycji ma agentkę Jesse Faden ze zdolnościami specjalnymi, wyposażoną w specjalny telekinetyczny pistolet, dzięki któremu może nie tylko atakować wrogów, ale i ciskać przedmiotami w wybranym kierunku. Mechanika ta sprawia, że otrzymujemy bardzo dynamiczną rozgrywkę z imponującym systemem walk. Warto także zwrócić uwagę na dopracowaną mimikę twarzy bohaterów, która robi ogromne wrażenie. Control jest doskonałym wyborem dla graczy, ceniących sobie strzelankę z dobrze napisaną fabułą i poszukujących pewnego powiewu świeżości w tym temacie – w tej grze zapewniają go specjalne moce bohaterki.
Deathloop
Ta gra od studia Arkane Studios, to zdecydowanie jedna z tych gier na PS5, na które gracze czekali. Twórcy Dishonored czy Prey zaproponowali bowiem niezwykłą rozgrywkę, w postaci niekończącej się pętli czasowej, w której utknęła dwójka zabójców: Colt Vahn oraz Julianna Blake. On, żeby wyrwać się z tej anomalii czasowej, musi stanąć przed pozornie niemożliwym zadaniem zabicia w ciągu 24h ośmiu osób odpowiedzialnych za podtrzymywanie tego cyklu – osób, które przebywają w różnych miejscach, w różnych godzinach. Ona zaś za wszelką cenę pragnie mu przeszkodzić.
Co ciekawe, w rolę Julianny wcielić może się zarówno komputer, jak i inny gracz – gra oferuje bowiem takie rozwiązanie i zostawia to do naszej decyzji. Niewątpliwie Deathloop to unikalny pomysł, który gwarantuje wiele godzin zapoznawania się z wyspą Blackreef i ogromną satysfakcję, gdy po zebraniu wszystkich informacji, wreszcie uda się przerwać cykl…
Hades
Gra Hades od niezależnego studia Supergiant Games (twórcy Bastionu, Transistor czy Pyre), to spore zaskoczenie 2021 roku. W tej roguelike’owej grze RPG wcielamy się bowiem w rolę mężczyzny usiłującego uciec z Hadesu – krainy zmarłych. Skojarzenie tej nazwy z mitologią grecką nie jest przypadkowe, bowiem wierzenia starożytnych Greków stanowią podstawę całej fabuły i na gracza czeka wiele spotkań z postaciami ze znanych mitów. Grę zaprojektowano w rzucie izometrycznym co oznacza, że zmagania naszego bohatera obserwujemy z góry. A jest, co oglądać! Grafika w Hadesie cieszy bowiem oko. Twórcy zdecydowali się na trójwymiarową oprawę modeli oraz środowiska graczy, korzystając z barwnego stylu artystycznego, nawiązującego w swojej formie do komiksów.
Warto jednak zwrócić uwagę na gatunek gry – roguelike’i charakteryzują się trudną walką, w której śmierć bohatera jest na porządku dziennym. Nie traci on jednak zdobytego doświadczenia – to możemy wykorzystać do rozwoju swojej postaci i powrócić do dungeonów, tym razem wyposażeni w nowe umiejętności. Choć więc pozornie jest to powtarzalna gra, każdorazowe wejście do lochów jest zupełnie inne i bardzo widowiskowe. Jest to tytuł obowiązkowy do ogrania przez osoby, które cenią gry-wyzwania z wymagającym dużej zręczności systemem walki.
It Takes Two
It Takes Two to fenomenalna gra kooperacyjna od studia Hazelight, a wydana przez Electronic Arts. Rozgrywkę w niej specjalnie zaprojektowano tak, aby konieczna była współpraca dwojga graczy – online lub przy użyciu dwóch padów. Ekran podzielony jest na dwie części, każda odpowiada perspektywie jednego z bohaterów – Cody’ego lub May – zupełnie jak w A way out, poprzednim hicie kooperacyjnym tego studia.
May i Cody to małżeństwo, którego wydaje się nie łączyć już absolutnie nic, poza kłótniami i wspaniałą córką Rose. Planują zresztą rozwód po roku nieustannych kłótni o zbyt wiele pracy ze strony May i za mało doceniania jej przez Cody’ego. Dla Rose cała ta sytuacja jest ogromnie trudna, więc radzi sobie z nią, jak tylko potrafi – tworzy małe lalki z podobiznami swoich rodziców i próbuje za pomocą zabawy naprawić ich związek. Niespodziewanie dla głównych bohaterów, jej łzy sprawiają, że zostają uwięzieni w ciałach tych laleczek i muszą na nowo nauczyć się współpracy między sobą, aby mieć szansę się wydostać. I to właśnie w tym pomagają im gracze.
It Takes Two jest zatem świetnym pomysłem do wspólnej gry z ukochaną osobą, albo z przyjaciółmi, tym bardziej, że gra umożliwia zaproszenie do rozgrywki dowolną osobę – bez konieczności zakupowania przez nią własnej wersji.
Kena: Bridge of Spirits
Kena: Bridge of Spirits to niepozorna gra, która przez swoją kreskówkową grafikę sprawia wrażenie prostej. Tymczasem jest to przygodowa gra akcji od studia Ember Lab, w której wcielamy się w rolę młodej przewodniczki duchów o imieniu Kena. Podczas swojej wędrówki dziewczyna odkrywa ogarnięty jakąś chorobą las – postanawia go więc przywrócić do dawnego ładu, a w tym celu musi przywrócić spokój kilku duszom. Akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, dzięki czemu możemy cieszyć oko pięknymi lokacjami i wspaniale dopracowanymi modelami. Również walka, której w grze nie brakuje, prezentuje się bardzo widowiskowo – jest także bardzo dynamiczna, ale przede wszystkim wymagająca. Spotkania z bossami mogą stanowić nie lada wyzwanie!
Marvel’s Guardians of the Galaxy
Studio Eidos Montreal zdecydowanie pozytywnie zaskoczyło tą grą wielu graczy. W Marvel’s Guardian of the Galaxy otrzymujemy bowiem dokładnie to, co pokochaliśmy w komiksach i filmach osadzonych w tym uniwersum: wspaniały humor, ogrom tarapatów i przepiękną galaktykę, której na skutek wojny sprzed lat zagraża kolejny poważny kryzys. Peter Quill, Groot, Gamora, Draks i Rocket ruszają więc na ratunek, jak na Strażników Galaktyki przystało, a wszystko to we wspaniałej grze akcji z elementami RPG.
Outriders
O tej trzecioosobowej strzelance było bardzo głośno za sprawą dwóch faktów: po pierwsze, została stworzona przez polskie studio People Can Fly, a po drugie – zagwarantowała graczom naprawdę przyjemne wrażenia w trybie kooperacyjnym. W Outriders można bowiem zagrać wspólnie z maksymalnie dwiema osobami i to właśnie wtedy rozgrywa staje się najciekawsza.
Fabularnie przenosimy się do bardzo odległej przyszłości. Ziemia została zniszczona, przez co jedyną szansą dla ludzkości jest planeta Enoch, na którą wysłano specjalny statek – na jego pokładzie znajdują się wyszkoleni żołnierze nazywani Outriders, którzy mieli uporać się z tym, co ewentualnie czyha na ludzkość na miejscu. W wyniku Anomalii wszystko jednak poszło niezgodnie z planem – planeta stała się miejscem, w którym każdego dnia trzeba walczyć o przetrwanie. Część ludzi, w tym nasz główny bohater, zyskała jednak w rezultacie specjalne moce. Teraz więc stanie do walki o przyszłość ludzkości.
Ratchet & Clank: Rift Apart
Ratchet & Clank: Rift Apart to gra specjalnie przygotowana z myślą o PS5. Jest to kolejna odsłona znanej serii o dwójce bohaterów, którą stworzyło Insomniac Games. Ratchet i Clank tym razem trafiają do alternatywnego świata, w którym rządzi w sposób dyktatorski doktor Nefarious, ich największy wróg. Chcąc go obalić i odnaleźć drogę powrotną do domu, bohaterowie muszą połączyć swoje siły z członkami ruchu oporu przeciwko dyktatorowi. Czy im się uda? To zależy od nas! W tej jednoosobowej przygodowej grze akcji z elementami platformowymi, staniemy bowiem przed koniecznością eksplorowania lokacji i walk z przeciwnikami, nieustannie powiększając swój zasób dostępnych broni.
Resident Evil Village
Jest to ósma odsłona cyklu od studia Capcom, które od 1996 roku tworzy popularne survival horrory. Resident Evil Village to bezpośrednia kontynuacja Resident Evil VII: Biohazard, w związku z czym ponownie wcielamy się w rolę Ethana Wintersa. Jego życie wreszcie nabrało kolorów: wraz z żoną zamieszkał w Rumunii, urodziła mu się córeczka Rosemary i wydawać by się mogło, że wszystko zmierza w dobrą stronę. Niestety, wkrótce potem dochodzi do tragedii, na skutek której zrozpaczony Ethan zmuszony jest rozpocząć poszukiwania swojej zaginionej córeczki i trafia do pewnej zapomnianej przez świat wioski…
Gra ta gwarantuje ogrom wrażeń, zarówno podczas eksploracji, jak i walk z napotkanymi przeciwnikami. Na gracza czeka także wiele zagadek logicznych, których rozwiązanie jest warunkiem koniecznym, do zebrania czterech cennych fiolek, bez których nie uda się odnaleźć Rosemary.
Returnal
Returnal to już druga gra w tym zestawieniu, która wykorzystuje motyw pętli czasowej. W dziele studia Housemarque wcielamy się jednak w rolę astronautki Selene, której statek rozbił się na pewnej planecie. Ona zaś zmuszona jest ciągle na nowo przeżywać to wydarzenie, każdorazowo ginąc i odradzając się, aby doświadczyć tego samego – a jednak w nowy sposób. Planeta, na której wylądowała, nieustannie się bowiem zmienia. Selene musi zatem metodą eksploracji odkryć tajemnicę tego miejsca, jeśli chce mieć szansę się z niego uwolnić. Wszystko to obserwujemy zaś z perspektywy trzecioosobowej, ciesząc się rozgrywką mającą wiele ze strzelanki i roguelike’a.
Sherlock Holmes: Chapter One
Chociaż Sherlock Holmes: Chapter One od Frogwares to dziesiąta odsłona cyklu o znanym detektywie, tak naprawdę stanowi prequel całej historii, w związku z czym z powodzeniem może być ogrywana jako osobna gra. Wcielamy się w niej w rolę Sherlocka, który mając 21 lat przybywa na rodzinną wyspę, aby odwiedzić grób swojej zmarłej przed dekadą matki. Na miejscu okazuje się, że miejscowi mieszkańcy potrzebują wsparcia detektywa – ten zaś nie zastanawia się długo i nim się obejrzy, już jest wplątany w pewną intrygę…
Mocną stroną tej gry są pełne detali lokacje oraz dopracowana trójwymiarowa grafika i otwarty świat, po którym poruszamy się, oglądając wszystko z perspektywy trzeciej osoby. Jest to idealna gra dla fanów zagadek oraz gier wymuszających prowadzenie prawdziwego dochodzenia – nierzadko, zupełnie jak w Hitmanie, wymagają one przebierania się czy zdobywania określonych przedmiotów.
Czy jest w co grać na Playstation 5 w 2022 roku?
Oczywiście! Na graczy czeka wiele ciekawych premier, w tym kolejnych części tytułów dobrze nam już znanych w świecie gamingu. I tak już w styczniu pojawi się możliwość zagrania w kolejną odsłonę taktycznych strzelanek od Ubisoftu, Rainbow Six:Extraction (22.01) oraz odświeżona graficznie gra Uncharted 4: Kres złodzieja wraz z dodatkiem Zaginione dziedzictwo (28.01). Kolejny miesiąc zapowiada się natomiast na wielkie święto wszystkich fanów polskiej gry Dying Light, jako że już 4 lutego Techland udostępnić ma drugą odsłonę tej serii. Dla fanów chodzonej bijatyki w tym samym miesiącu nadciąga premiera Sifu od Sloclap. W lutym wyjść ma również Horizon Forbidden West (18.02) oraz Elden Ring (25.02). W kolejnych miesiącach gracze mają się natomiast doczekać kolejnej części God of War pod tytułem Ragnarok, przygodowej gry akcji Forspoken czy Hogwart Legacy dla fanów uniwersum Harry’ego Pottera. Dokładne daty wydania tych pozycji nie zostały jednak jeszcze udostępnione. Jedno jest pewne – jest na co czekać!