Niedziele handlowe to już historia. Od 1 lutego 2022 roku markety nie są otwarte, tak jak bywało to ostatnimi czasy w każdą niedzielę. Zrobienie zakupów podczas ostatniego dnia weekendu nie będzie więc już możliwe. Jednak nie jest to regułą. Tak jak każdego roku tak i tym razem przewidziano kilka niedziel handlowych. Ustawodawca wyróżnił dokładnie siedem takich wyjątków. Pozostałe niedziele już na mocy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele oraz święta zaliczać się będą do niehandlowych. Czy jednak jest to zasadą, które sklepy będą otwarte podczas niedziel niehandlowych oraz kiedy i które niedziele umożliwiają zrobienie zakupów?
Spis treści
Jakie są niedziele handlowe w 2022 roku?
Obecnie handlowa niedziela przypada tylko w określonych datach. Zakaz handlu w niedzielę i święta w Polsce nie jest zupełnie przepisem nowym. Obowiązuje od roku 2018 i obejmuje wszystkich pracowników branży handlowej zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Ustawa wprowadza jednak wyjątki. Należą do nich restauracje, stacje paliw czy kwiaciarnie oraz sklepy z prasą, czy placówki pocztowe. To właśnie na tym ostatnim zapisie opierały w większości swoją działalność w niedziele wielkopowierzchniowe sklepy. Taka niedziela handlowa kalendarz wyróżnia dokładnie siedem. Są to kolejno:
- 30 Stycznia
- 10 kwietnia
- 24 kwietnia
- 26 czerwca
- 28 sierpnia
- 11 grudnia
- 18 grudnia
Są to jedyne niedziele, jakie pozwalają na zrobienie zakupów w 2022 roku. Zaliczyć do nich można czas przed Wielkanocą oraz długim weekendem majowym. Także sierpień to moment powiązany z letnimi wyprzedażami oraz promocjami. Ostatnia niedziela pozwoli przygotować rodziców na zbliżający się czas roku szkolnego. Pytanie, czy jutro jest niedziela handlowa, na pewno będzie padać w grudniu. Wówczas są aż dwie kiedy to klienci zyskają możliwość zakupów. Tak więc pytanie kiedy jest niedziela handlowa w tym roku, nie jest więc bezzasadne. Przepisy określają także niektóre święta, gdy nie będzie można udać się do sklepu. W styczniu to Nowy Rok i Święto Trzech Króli. Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny to kolejny czas bez zakupów. W okresie letnim to Święto Konstytucji 3 Maja oraz przypadające na czerwcową niedzielę Zielone Świątki. Następnie Boże Ciało oraz 15 sierpnia i z końca roku 1 i 11 listopada, a także Święta Bożego Narodzenia.
Jakie sklepy są otwarte w niedziele handlowe?
W odróżnieniu od ubiegłego roku kiedy to niedziela handlowa 2021 obowiązywała niemal przez cały czas, w związku z zaostrzeniem przepisów dotyczących placówek handlowych obowiązującym od 1 lutego 2022, już nie będzie takiej swobody dla przedsiębiorców pod względem otwarcia ich działalności w niedziele. Od 1 lutego tylko miejsce z minimalnym dochodem 40%, którego źródło pochodzi z placówek pocztowych, może być otwarte w każdą niedzielę. W niedziele handlowe poza placówkami otwartymi w każdą niedzielę działają także sklepy wielkopowierzchniowe.
Jakie sklepy mogą działać w każdą niedzielę?
Problem handlu w niedziele jest o tyle specyficzny, że z zakazu handlu nie muszą korzystać wszyscy. Dla niektórych przedsiębiorców oraz placówek nie ma znaczenia czy dzisiaj jest niedziela handlowa. Reguły te obowiązują miejsca takie jak kawiarnie czy stacje paliw itp. Poza powyższymi miejscami zakaz nie dotyczy sklepów z pamiątkami czy sklepów na dworcach i lotniskach. Wyjątek obejmuje również apteki. Nie ma też obaw o sezon letni. Niedziela handlowa czerwiec czy lipiec to gorący okres dla sezonu turystycznego. Otwarte będą restauracje, cukiernie i lodziarnie. Zakaz nie obejmuje do końca wszystkich. Z możliwości prowadzenia biznesu w niedziele mogą korzystać franczyzobiorcy niezależnie od tego czy jest to niedziela handlowa, czy nie. Musi on jednak brać pod uwagę, że może w momencie otwarcia sklepu liczyć wyłącznie na pomoc członków rodziny.