Spis treści
Wiedza typowego człowieka
Oczytani wiedzą coś o pamięci RAM typowego komputera, czyli także sprzętów takich jak laptop lub tablet. Pamięć RAM może mieć różne oznaczenia, czyli takie jak DDR3 lub DDR4, od tych oznaczeń rzecz jasna zależy cena konkretnego laptopa w sklepie internetowym, ale kluczowe znaczenie ma tu to, że to właśnie dzięki pamięci RAM procesor danego komputera nie gubi się, jeśli w ciągu kilkunastu sekund zlecamy mu dosłownie tysiące operacji. Nie da się ukryć tego, że ta pamięć tak jakby szereguje operacje zgodnie z kolejnością, czy też tak by procesor mógł je o wiele łatwiej wykonywać w danym czasie. Istotnym jest też i to, że typowa pamięć RAM jest rzecz jasna ograniczona i w tym tkwi jej minus, czyli jeśli zlecimy naszemu komputerowi zbyt wiele zadań to ten się wtedy zawiesza. Typową receptą na ten problem jest resetowanie, a dokładniej wciśnięcie klawiszu reset i poczekanie na to co się wydarzy. W praktyce wciśnięcie tego klawiszu w laptopie lub w komputerze stacjonarnym oznacza anulowanie ciągu komend i co równie istotne komputer nie wykona ich na nowo po resecie, a jeśli już wykona to tylko jakąś ich część, bo to już nie kwestia funkcjonowania pamięci RAM tylko systemu w danym komputerze.
Błędne pojmowanie pewnej ilości ludzi
Jakaś część z nas myli się, a dokładniej myślimy, że zlecenie komputerowi jakiejś jednej operacji, to ten jeden bit na sekundę, choć obecnie w tej trudnej pracy grafika mogą być to miliony lub dziesiątki milionów bitów na sekundę. Procesory radzą sobie z tego typu zadaniami, bo mają nawet osiem rdzeni, z których to każdy wykonuje to czterech milionów operacji na sekundę. Nie mniej jednak do trudnej edycji materiału filmowego nakręconego w jakości 4K lub 6K przydaje się pamięć RAM typu DDR4, a dokładniej 64 GB tego typu pamięci lub nawet więcej, bo taki materiał filmowy tnie się rzecz jasna na kawałki, a potem skleja się je ze sobą tak by produkt końcowy spełniał oczekiwania klienta. Liczy się też i to, że do takiego filmu trzeba dodać dźwięk zakupiony na jednym z serwisów w sieci. Tego typu praca może i zajmuje nawet ponad trzy dni, ale w rzeczywistości człowiek jej nie wykonuje. Człowiek jedynie daje komputerowi taki dość długi ciąg poleceń, a ten wykonuje wszystkie zadania w podobny samochód jak silnik samochodu po naciśnięciu pedału gazu. W przypadku komputerów sprawa jest rzecz jasna o wiele bardziej zawiłą, ale do jakiegoś stopnia to konkretne porównanie pasuje.
Pamięć RAM i maszyna taka jak Dron
Nie da się ukryć tego, że czasy obecne to rzecz jasna to kręcenie filmów promocyjnych za pomocą maszyny takiej jak Dron. Zasadniczo ten niewielki statek powietrzny, który to ma przynajmniej cztery śmigła to rzecz jasna latający komputer, bo człowiek w jego przypadku nie musi pilnować pułapu i kierunku lotu, przynajmniej jeśli chodzi o te najbardziej zaawansowane z modeli. W przypadku tych, które kosztują tyle co typowy samochód kompaktowy da się zaprogramować nie tylko trasę lotu, ale na dokładkę taki dron może lecieć za celem, którego to widzą jego czujniki i właśnie na niego kierują kamerę. Jednym słowem te latające cuda techniki mają procesory, które mogą mieć nawet osiem rdzeni i do tego pamięć RAM taką jak 64 GB w typie DDR4 lub nawet coś lepszego. Dzięki temu dron może podążać za celem, a w locie unikać przeszkód takich jak drzewa, słupy i inne wysokie konstrukcje. Kluczowe znaczenie ma też i to, że operator może zaprogramować właśnie ten sprzęt do płynnej zmiany jakości nagrywania i to w trakcie trwania przelotu, po to by zarejestrował więcej klatek. Sporo znaczy też i ro, że z każdą generacją dronów tych ciekawych funkcji rzecz jasna przybywa, choć operator nadal musi zachować kontakt wzrokowy ze swoją maszyną.
Lotnictwo
Rzecz jasna w przypadku samolotów przydają się także komputery, bo to właśnie dzięki nim autopilot może lepiej wykonywać swoje zadanie. Mowa tu dokładnie o tym, że pracę autopilota ułatwia ten procesor o ośmiu rdzeniach i do tego pamięć RAM, taka jak te 64 GB typu DDR4. Brzmi to sensownie, bo kiedyś autopilot w samolocie pilnował jedynie kursu, choć z czasem kursu i wysokości. Obecne bardziej zaawansowane wersje autopilotów pilnują tego, by wiatr nie ściągnął maszyny z wyznaczonego kursu. Potrafią też dopilnować odpowiedniej szybkości wznoszenia się, czy też tego obniżania lotu. Autopilot też odpowiednio wytraca prędkość, a w pewnych okolicznościach może nawet samodzielnie wylądować na jednym z lotnisk. Jeśli zaś trafi się jakaś awaria, to komputer zarządzający pracą autopilota informuje pilotów o jej charakterze.
Jak będzie wyglądać przyszłość?
Wygląd przyszłości jeśli chodzi o komputery jest prosty, a dokładniej procesory komputerów będą mieć o wiele więcej rdzeni. Teraz rzecz jasna jest ich osiem, ale za jakiś czas pojawią się te o dwunastu lub nawet szesnastu rdzeniach. Podobnie będzie z pamięcią RAM, czyli te imponujące dziś 64 GB RAM typu DDR4 za kilka lat będą raczej opcją średnią, a za siedem lub osiem będzie to można nazwać opcją góra akceptowalną. Dzieje się tak ze względu na to, że możliwości komputerów rosną i raczej jeszcze długo będą rosły.