techunbox logo v2

Płyta główna i jej znaczenie w przypadku wielu typów elektroniki użytkowej

cropped image of man fixing motherboard

Staromodne komputery stacjonarne

Ludzie, którzy to studiowali informatykę w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku mają w głowie prostą definicję płyty głównej. Mowa tu konkretnie o tym, że to właśnie do płyty głównej przytwierdzony był w starych komputerach procesor, a nad nim znajdował wentylator chłodzący procesor. Do płyty głównej były też podłączone kości pamięci RAM, dysk twardy, stacja dyskietek i napę, który w przypadku najnowszych jednostek stacjonarnych typu „Tower” jest nagrywarką typu DVD-RW. Kiedyś natomiast cieszył dowolny napęd optyczny. Płyta główna natomiast była elementem zaliczanym do bardzo ważnych i co równie ważne synchronizowała ona pracę tych konkretnych podzespołów. Istotnym było też i to, że w tym stojącym komputerze stacjonarnym była ona umieszczona pionowo i znajdowała się one może te dwa centymetry od blaszanej ścianki obudowy po prawej stronie patrząc na jednostkę stacjonarną od frontu. Uszkodzenie mechaniczne tej konkretnej płyty skutkowało tym, że komputer nadawał się raczej do wyrzucenia, bo nowa była i zasadniczo to nadal jest warto sporo. Czasami też uszkodzić takową mógł jakiś nagły skok napięcia, który niszczył także zasilacz danego komputera.

Obecnie panująca moda

Czasy obecne są rzecz jasna tymi dość specyficznymi. Mowa tu dokładnie o tym, że płyta główna w dzisiejszym komputerze stacjonarnym typu „Tower” jest elementem widocznym i raczej nie ma w tym nic głupiego, bo na wentylatorach chłodzących procesor i zasilacz, a konkretniej na łopatach wiatraczków tych wentylatorów znajdują się diody typu LED, które to świecą na zielono, czerwono lub na niebiesko. Jednym słowem wtedy gdy pracują to te światła wyglądają tak jak dyski, a sama obudowa ma ścianki wykonane z pleksiglasu lub z poliwęglanu, czyli jest ona przeźroczysta i w domu te wentylatory we wnętrzu dają bardzo ciekawy efekt wizualny, zwłaszcza wtedy gdy jest ciemno. Płyta główna w przypadku takiego komputera też jest dość dobrze widoczną i jeśli chodzi o praktyczne pojmowanie sytuacji, to w tym właśnie tkwi ta olbrzymia zaleta, bo gdy coś złego dzieje się z płytą główną to widać to dość dobrze. Problem tkwi tylko w tym, że czasami z taką uwydatniającą się usterką elektroniczną nie można kompletnie nic zrobić, bo pewnego rodzaju uszkodzenia muszą się zakończyć podjęciem decyzji o zakupieniu nowego komputera. Dlatego te detale powiązane ze stylistyką cieszą oko, ale jeśli chodzi o żywotność to raczej nie pomagają zbytnio.

Innego rodzaju elektronika użytkowa

Nie da się ukryć tego, że podzespoły elektroniczne, takie jak procesory mają też obecnie sprzęty takie jak tablet, telefon, tablet z dołączaną klawiaturą, laptop, komputer stacjonarny, a nawet dron. We wszystkich tych sprzętach płyta główna istnieje, choć nie może ona mieć takiej samej formy jak w dość drogim komputerze stacjonarnym dla grafika komputerowego. Jednym słowem każdy z modeli elektroniki użytkowej to inny typ płyty głównej, inne jej rozmiary i inna masa. Łączy je zaś to, że w każdym z tych przypadków jakaś forma płyty głównej istnieje i to właśnie dzięki niej te podzespoły elektroniczne działają w stu procentach przewidywalnie i zgodnie z zamysłem producenta laptopa lub tabletu. Wiele typów tej elektroniki użytkowej to także konstrukcje odporne na uszkodzenie, bo taki smartfon po pierwszym upadku na podłogę z wysokości około metra nie może przestać działać. Podobnie jest jeśli chodzi o niewielki biznesowy laptop lub tablet. Nie ma w tym rzecz jasna nic zaskakującego, bo markowe sprzęty nie powinny się rozsypywać, po tym pierwszym upadku na podłogę wyłożoną płytkami z wysokości około metra. Tak nie powinno się dziać.

Opcja taka jak pancerny laptop

W czasach obecnych spotyka się laptopy takie jak Panasonic CDF, który ma w sobie procesor Core i5 o czterech rdzeniach, choć najnowsza generacja tego modelu zapewne już dysponuje procesorem o ośmiu rdzeniach, który jest tym markowym i do tego wręcz genialną płytą główną. Najważniejszym jest zaś to, że za pomocą tego laptopa zawodowy nurek głębinowy może oglądać sobie film z sieci i to nawet na dnie typowego basenu olimpijskiego. Ta seria modelowa jest tak zaprojektowana, że nawet po upadku z blisko pięciu metrów płyta główna nie ma prawa pęknąć i co najistotniejsze takie laptopy wytwarza się z myślą o ludziach potrzebujących komputera w dość wymagających warunkach. Takie spotyka się choćby na budowach w całym świecie. W tych lokalizacjach jest tak, że inżynier na placu budowy spogląda na projekt budynku na ekranie laptopa, potem na chwilę odchodzi od tego sprzętu i właśnie wtedy robotnik budowlany strąca dany laptop drewnianą belką lub drabiną z palety cegły na której to się znajdował.

Przyszłość

Wielu z nas sądzi, że przyszłość płyty głównej jeśli chodzi o komputery stacjonarne i inne rodzaje elektroniki użytkowej jest raczej pewną. Mowa tu dokładnie o tym, że chyba zawsze będzie musiał istnieć element, który to fizycznie łączy elektroniczne podzespoły komputera stacjonarnego lup laptopa i do tego sprawia, że podzespoły te współpracują ze sobą w sposób wzorowy. Jednym słowem taki element jak płyta główna już od wielu lat sprawia że komputery działają bardzo dobrze.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać