Współpraca z profesjonalną firmą, jaką jest software house to rozwiązanie, które przekłada się na spore oszczędności dla przedsiębiorstwa, a także daje możliwość szybszego wdrożenia produktu na rynek. Dopasowanie odpowiedniego podwykonawcy do danego projektu jest bardzo ważne, chociażby ze względu na możliwość obniżenia kosztów oraz wykorzystania wiedzy specjalistów, jakich zatrudnia firma – software house.
Spis treści
Software house – czy outsourcing sprawdza się w praktyce?
Jest wiele powodów, dla jakich warto zdecydować się na outsourcing IT. Należy pamiętać o tym, że rozmiar projektu oraz metodyka działania konkretnej firmy może mieć spore znaczenie w odniesieniu do tego, jak dopasowane będą usługi outsourcingu IT. Co więcej, jeśli przedsiębiorstwo nie ma swojego zespołu IT, a koszty jego utworzenia są naprawdę wysokie, warto pomyśleć o współpracy z zewnętrzną firmą na zasadach outsourcingu. To szansa na przyśpieszenie pracy oraz poszerzenie kompetencji dotychczasowego zespołu.
Dobry software house w ramach outsourcingu usług IT przyda się zawsze wtedy, kiedy firma chce osiągać zadowalające wyniki w sprzedaży. Warto jednak pamiętać o tym, że na rynku dostępne są różne modele outsourcingu IT. Firma świadcząca usługi z zewnątrz odpowiada za to, co zostanie zawarte w ramach umowy, a poziom odpowiedzialności uzależniony jest od formy współpracy.
W przypadku team extension do zespołu dołącza maksymalnie kilku specjalistów przejmujących niektóre obowiązki, natomiast dla rodzaju współpracy dedicated team – odpowiedzialność za tworzenie i rozwój produktu bierze cały zewnętrzny zespół, który buduje rozwiązania na zasadach end-to-end.
Jak wybrać software house dla startupów? Podpowiadamy!
Dobry software developer pracujący w firmie outsourcingowej jest w stanie zaopiekować się praktycznie każdym projektem. Warto jednak wiedzieć, że ten powinien zostać dopasowany do umiejętności specjalisty. Jednak nie zawsze jeden lub dwóch developerów będzie w stanie zapanować nad obszernym projektem – w takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem będzie outsourcing usług IT w modelu dedicated team. Przed wyborem przedsiębiorstwa z zewnątrz, które zajmuje się tworzeniem oprogramowania oraz zarządzaniem systemami informatycznymi warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii, a mianowicie:
- Rekomendacje zadowolonych klientów – zawsze warto przeanalizować, jakie opinie ma przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem software. Firma z wieloma rekomendacjami to dobry wybór, który daje gwarancję, że outsourcing IT przyniesie widoczne efekty dla firmy. Warto też skorzystać z własnej sieci kontaktów w branży, aby móc wybrać najlepszy software house dla swojego przedsiębiorstwa i przyczynić się do szybszego rozwoju oraz ograniczenia kosztów.
- Wybór formy współpracy w ramach outsourcingu IT – wyróżniamy trzy rodzaje outsourcingu IT: onshoring, nearshoring i offshoring. Wszystkie te typy dotyczą przede wszystkim formy zatrudnienia zewnętrznych specjalistów – z bliższego otoczenia lub z daleka, np. z innego kontynentu.
- Analiza portfolio firmy outsourcingowej – to bardzo ważne, aby software house miał w swoim portfolio realizacje pokrywające się z potrzebami przedsiębiorstwa, które szuka możliwości współpracy w ramach outsourcingu IT. Warto wybierać takie firmy, które zrealizowały projekty podobne do tych, które chcemy wdrożyć na rynek. To znacznie zwiększa szansę na owocną współpracę. Co więcej, na portfolio przedsiębiorstwa outsourcingowego można spojrzeć z perspektywy branż, w których działał wybrany software house. Im większe doświadczenie i znajomość specyfiki branży, tym lepsze efekty współpracy na zasadach outsourcingu.
- Określenie zakresu współpracy – warto sprawdzić też zakres usług, jakie są oferowane przez firmę – software house. Im więcej specjalistów jest dostępnych w ramach usługi outsourcingowej, tym lepiej. W przypadku wdrażania nowych systemów i oprogramowania na rynek warto wybrać taki software house, który zatrudnia wykwalifikowanych programistów, analityków oraz testerów.
Podsumowując: outsourcing IT to świetna forma współpracy, na jaką powinna zdecydować się każda firma, która planuje ograniczenie kosztów wdrażania nowych projektów lub usług na rynek, a także chce przyśpieszyć pracę wszystkich komórek w przedsiębiorstwie.
Software house – czy warto skorzystać z outsourcingu IT?
Dobry software house to taki, który przede wszystkim kompleksowo zajmuje się budowaniem aplikacji, systemów oraz oprogramowania biznesowego dla zewnętrznych kontrahentów. Dzięki temu zarówno duże korporacje, jak i mniejsze firmy wprowadzające na rynek swoje produkty mogą działać efektywniej i zredukować koszty prowadzonych czynności do minimum. Co więcej, outsourcing IT pozwala na wykorzystanie wiedzy i umiejętności najlepszych specjalistów w danej branży – nie tylko w lokalnym otoczeniu, ale także z całego świata, zależnie od wybranej formy outsourcingu.