System dwójkowy – podstawa programowania

numerical continuous code in green color, abstract web data in

Nauka systemu dwójkowego

Informatycy, którzy to ukończyli studia te piętnaście lub dwadzieścia lat temu doskonale wiedzą o tym, że przez pierwszy semestr nauka systemu dwójkowego, a dokładniej to rozwiązywanie zadań na kartce było normą. Mowa tu dokładnie o tym, że młodzi informatycy blisko dwie dekady temu uczyli się liczenia w systemie dwójkowym na kartkach i przez pierwszy semestr praktycznie nie używali komputera stacjonarnego. Podejście to było rzecz jasna normą i co równie istotne nie było nawet opcji takiej jak liczenie na komputerze. Prawda tkwi też i w tym, że studiowanie informatyki w pewnych krajach świata nadal polega na nauce tego systemu przeliczania, bo jest on podstawą działania komputerów. Ta podstawa tkwi w tym, że brak impulsu to zero, a jego obecność to jeden. Tak w wielkim uproszczeniu prezentuje się system dwójkowy. Leży on u podstawy cywilizacji jak i u podstawy działania każdego programu komputerowego, także tego bardzo skomplikowanego. Nie mniej jednak jego naukę się obecnie w znacznym stopniu kwestionuje, bo teraz istnieje wiele programów za pomocą których można wykonywać wszystkie obliczenia w systemie dwójkowym, a te programy da się także przestawić na system szesnastkowy i dlatego wyliczenia nie stanowią problemu.

Stare dzieje

Jedna z pierwszych cywilizacji, czyli Sumerowie do perfekcji opanowała system dwójkowy, podobnie rzecz jasna było ze starożytnym Egiptem i z wieloma innymi cywilizacjami, które to kwitły ponad dwa tysiące lat przed naszą erą. Nie ma w tym kompletnie nic zaskakującego, bo system ten sprawdza się już od lat i udoskonalanym był przed tysiącami lat. Jego założenie jest dość proste, a konkretniej istnieją tylko cyfry zero i jeden. Ta prostota rzecz jasna nawet dziś do jakiegoś stopnia szokuje, ale dzięki temu systemowi wzniesiono wiele z cudów architektury świata starożytnego. Dzięki temu systemowi konstruowano także pierwsze maszyny, czyli sprzęty za pomocą których w czasach antycznych cięto marmur na plastry o grubości ośmiu milimetrów. Dziś to osiągnięcie nie jest dla nas zadziwiającym, ale dawniej to znaczyło zaskakująco wiele, bo te maszyny zaprojektowano w oparciu o taką praktyczną matematykę opartą o system dwójkowy i to wszystko rzecz jasna działało. Nie było w tym nic aż tak bardzo szokującego, ale w tamtych czasach edukacja była dostępną tylko dla nielicznych i nieliczni pojmowali zalety systemu dwójkowego, który wtedy był tym prostym i jednocześnie bardzo genialnym.

Działanie programów

Dziś system dwójkowy rzecz jasna sprawia, że komputery działają i to nawet bardzo dobrze, bo dzięki temu systemowi działają programy zabezpieczające nas przed wirusami, skomplikowane programy do edycji grafiki, a nawet programy dzięki którym specjaliści pracują nad dźwiękiem i to na komputerach. Problem jak zwykle tkwi w tym, że te programy piszą tacy zwyczajni ludzie. Raz na jakiś czas taki zwyczajny człowiek z wiedzą informatyka wstawi zero zamiast jedynki i program nie będzie funkcjonował poprawnie. Teraz rzecz jasna znaczy to bardzo wiele, ale takich błędów unika się też w ten zaskakująco sprytny sposób, a dokładniej pracę jednego informatyka sprawdza inny i jeszcze jeden, po to by nie zaistniało tych kilka błędów na tysiąc linijek kodu. Prawda tkwi też i w tym, że obecnie istnieją też programy dzięki którym tworzy się strony internetowe i innego typu programy dające nam rozrywkę. Te programy do rozrywki rzecz jasna nazywa się grami. Wiele znaczy też i to, że system dwójkowy powiązany z tymi narzędziami do tworzenia ułatwia sprawę, bo sam tak jakby intuicyjnie tworzy te dość długie linijki kodu i dzięki temu zespoły informatyków mają o wiele mniej pracy.

Czy nauka systemu dwójkowego powinna być normą?

Ludzie oczytani wiedzą, że obecny świat jest tym pełnym narzędzi pogłębiających wygodę i to nawet znacząco. Mowa tu konkretnie o tym, że system dwójkowy to już nie te linijki zer i jedynek w jakimś notatniku. Obecnie stosuje się pewnego typu uproszczenia, dzięki którym problemów z pisaniem programów jest znacznie mniej. Dlatego taka nauka systemu dwójkowego jest dodatkiem do początku studiów informatyka lub tej nauki nie ma dosłownie wcale, bo istnienie programów ułatwiających naukę upraszcza dosłownie wszystkie tego typu sprawy i jeśli chodzi o kierunki powiązane z nauką informatyki, to młodzi ludzie mogą już na starcie przejść do obsługiwania komputerów i zacząć ten etap nauki, który będzie dla nich bardzo istotnym w życiu późniejszym.

Czy wiele daje system dwójkowy?

Dziś nie trzeba się uczyć systemu dwójkowego za pomocą długopisu i zeszytu, bo istnieją specjalne kursy powiązane choćby z blogami, które w kilka tygodni nauczą nas tego przeliczania. Nie da się ukryć też i tego, że informatycy starej daty nadal twierdzą, że znajomość tego systemu to podstawa, ale dziś studenci zgłębiają wiedzą innego typu, a system dwójkowy i posługiwanie się takowym to już wspomaganie się programami, które przekładają pracę osób projektujących strony internetowe i gry na system dwójkowy. Programy takie robią to bez błędów i na dokładkę szybciej od ludzi.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać