Spis treści
Nauka matematyki
Oczytani ludzie dość dobrze wiedzą o tym, że dzieci w szkołach uczą się matematyki w systemie dziesiętnym, bo ten system to nie tylko cyfry takie jak jeden, osiem lub dziesięć. Kluczowe znaczenie w jego przypadku ma też i to, że jednostki takie jak metr, czyli jednostki miary pasują bardzo dobrze do tego systemu. Jednym słowem system dziesiętny jest tym najłatwiejszym jeśli chodzi o naukę pojęć matematycznych, a także obliczenia powiązane z popularnym typem fizyki. Także pomoce szkolne takie jak kalkulator obliczają wyniki w systemie metrycznym, choć w przypadku kalkulatora sprawa jest dość trudną, bo wprowadza się do niego działania w systemie metrycznym, a on dane zamienia na system dwójkowy, przelicza wszystko, a wynik ukazuje w systemie metrycznym. Nie wydaje się to być zaskakująco skomplikowane i rzecz jasna dla maszyny to jest proste, ale gdyby człowiek działania tego rodzaju miał wykonać z zamianą systemu, to zajęło by mu to wiele czasu. Inaczej jest rzecz jasna z maszynami, bo one działają w ułamku sekundy i co równie istotne sprawdzają się jako pomoc szkolna. Ich dodatkowa zaleta tkwi rzecz jasna w lekkości, a nawet w tym, że obliczają pierwiastki i logarytmy.
Gram i metr
Prawda tkwi też i w tym, że na system metryczny składaja się też jednostki masy i dystansu. Dokładnie takie jak metr i i gram. Metrycznymi są też jednostki ciśnienia, mocy i momentu obrotowego. Takie sasowanie systemu dziesiętnego jest bardzo ważne w obliczeniach, które są dziełem ludzi, bo istnienie systemu, który to ludzkim umysłom ułatwia przeliczanie wartości jest bardzo ważne. Mowa tu dokładnie o tym, że ludzie do jakiegoś stopnia ufają komputerom ze względu na dokładność, czyli te ich wyliczenia są bardzo dokładnymi, jeśli chodzi o wyniki testów w warunkach laboratoryjnych. Jednym słowem dzięki komputerom da się zaprojektować karoserię samochodu, która to będzie idealną, jeśli chodzi o aerodynamikę, ale sprawdzanie się tej konkretnej karoserii w warunkach realnych to już inna kwestia. Te warunki realne powiązane z testami karoserii na drogach przyniosą odmienne rezultaty. Komputery ukazujące tego typu dane w systemie dziesiętnym mogą te dane ukazać w pewnym przybliżeniu, ale o wiele większą dokładność dadzą testy samochodowej karoserii na drogach świata, bo testy tego rodzaju są raczej obowiązkowymi ze względu na to, że aerodynamika ma wiele wspólnego ze spalaniem konkretnego auta.
Popularność systemu dziesiętnego
Niektórzy z nas doskonale wiedzą o tym, że w krajach Anglosaskich, a konkretniej w UK i w USA dzieci uczą się matematyki w systemie dziesiętnym, ale zamiast kilograma używają funta, a zamiast metra jednostek takich jak stopy lub jardy. Widać to choćby po wysokościomierzach samolotów eksploatowanych w USA. One ukazują wysokość w tysiącach stóp i co równie istotne w kontrolach lotów na całym świecie te jednostki są rzecz jasna obowiązkowymi. Może i w pewnej części świata w przypadku lotów lokalnych używają jednostki metra, czy też kilometra jeśli chodzi o pułap lotu, ale już w przypadku lotów międzynarodowych miary Anglosaskie są standardem. Ta różnica nie świadczy o tym, że system dziesiętny się nie sprawdza, bo jest wręcz przeciwnie, ale w pewnych dziedzinach związanych choćby ze światowym transportem dominują inne miary. Raz na jakiś czas przekonują się o tym kierowcy ciężarówek z USA, bo u siebie mają oni ograniczenia prędkości podane w milach, a gdy pojadą z ładunkiem do Kanady, to zamiast mil na godzinę mają kilometry na godzinę i dlatego muszą mieć liczniki, które to są wyskalowane w obydwu tych jednostkach, po to by cały czas jechać zgodnie z przepisami.
Świat powiązany z komputerami
Może i nie mówi się o tym wprost, ale komputery mają pewnego rodzaju problem, bo dla nich istnieje jedynie system dwójkowy, czyli dla nich istnieje impuls i to oznacza cyfrę jeden, a jego brak to cyfra zero. Właśnie tak w wielkim przybliżeniu wygląda system dwójkowy. Dlatego też jeśli włączymy sobie kalkulator w telefonie lub na laptopie i wprowadzimy do niego dane w systemie dziesiętnym, to komputer będący także telefonem zamieni sobie te dane na system dwójkowy, w tym systemie dokona obliczeń, a sam wynik zaprezentuje nam w systemie dwójkowym. Obecne komputery są zaskakująco szybkie, czyli tej zamiany nikt z nas nie zauważa, bo dzięki procesorom o sześciu lub nawet ośmiu rdzeniach wykonują miliony, a nawet miliardy operacji na sekundę. Kiedyś z tym wyliczaniem znaczniej ilości parametrów komputery miały problemy, ale chodziło tu raczej o to, że miały znacznie mniej wydajne procesory niż obecnie.
Czy system dziesiętny stanie się zbędnym?
Nawet teraz istnieją ludzie, którzy to mają mechanicznie poruszane kończyny, a mówi się dość głośno o tym, że ludzie do jakiegoś stopnia połączą się z maszynami. Takie połączenie się może oznaczać w pewnym stopniu koniec systemu dziesiętnego, bo maszyny operują systemem dwójkowym. Jednym słowem ta umiejętność wyliczania w myślach wyników za pomocą systemu dziesiętnego stanie się raczej czymś w stylu ciekawostki, bo ludzie będą mieli coś w stylu dodatkowego elektronicznego komputera w głowie lub przy głowie i to właśnie dzięki niemu nauka złożonej matematyki stanie się zbędną.