techunbox logo v2

Szyfrowany komunikator – na co zwrócić uwagę oraz który wybrać?

szyfrowany komunikator na co zwrocic uwage oraz ktory wybrac

Szyfrowane komunikatory to zagadnienie które interesuje coraz większą liczbę osób. Nie ma się co dziwić wszak o atakach na urządzenia elektroniczne i co za tym idzie o okradaniu ich właścicieli z prywatności słyszy się coraz więcej. Komputery i telefony stają się łatwym celem dla hakerów i osób które z jakiegoś powodu chcą przechwycić informacje i rozmowy. Komunikatorów które w lepszy lub gorszy sposób szyfrują rozmowy jest wiele. Na co jednak zwrócić uwagę? Komu można zaufać?

Czy istnieje bezpieczny szyfrowany komunikator?

Nie ma się co oszukiwać. Komunikator który w każdej sytuacji zabezpieczy nas przed kradzieżą danych, po prostu nie istnieje. Dowodem na to może być to, że nawet niektóre wpływowe i znane osoby zostały okradzione z prywatnych informacji. Co oczywiste w niektórych przypadkach miał miejsce błąd ludzki, popełniony przez użytkownika. Taka nieuwaga może być przyczyna utraty danych. Trzeba jednak wiedzieć, że służby, hakerzy i różnego rodzaju włamywacze są w stanie złamać bardzo wiele zabezpieczeń. Pamiętajmy więc, że nawet najlepszy szyfrowany komunikator, nie jest w stanie zabezpieczyć nas w każdym przypadku.

Bez wątpienia jednak warto posiadać i użytkować szyfrowany komunikator. Zwiększa to nasze bezpieczeństwo i prywatność. Nikt nie chce być ofiarą kradzieży danych.

Jakie cechy powinien mieć szyfrowany komunikator?

No dobrze, zdecydowaliśmy się na szyfrowany komunikator (a może już takiego używamy). Na co zwrócić uwagę? Jest kilka cech tego oprogramowania które mają wpływ na jego jakość i skuteczność w dziedzinie ochrony danych. Są to:

  • Szyfrowanie end-to-end które jest istotne w odniesieniu zarówno do wiadomości tekstowych jak i wideo oraz wiadomości głosowych;
  • Szyfrowanie back-upów / kopii zapasowych;
  • Funkcja która po pewnym czasie powoduje autodestrukcję wiadomości;
  • Opcja która chroni przed kradzieżą tożsamości.

Istotną kwestią jest też wygoda użytkowania oraz przyjazny interfejs. Musimy wiedzieć, że korzystanie z komunikatorów których wiadomości są szyfrowane nie jest bardziej uciążliwe niż użytkowanie oprogramowania bez zabezpieczenia. Twórcy starają się jak najbardziej usprawnić swoje produkty. Duża konkurencja na rynku też robi swoje.

Jak wygląda szyfrowanie wiadomości w komunikatorach?

Szyfrowanie end-to-end to bardzo istotna cecha dobrego komunikatora szyfrującego. Ten sposób szyfrowania, oznacza w wielkim uproszczeniu, że wysłana wiadomość dostępna i czytelna jest tylko dla dwóch stron konwersacji, czyli dla nadawcy i odbiorcy. Wiadomość „pędząc” przez sieć nie jest do odczytania. Odszyfrowywana jest dopiero na urządzeniu odbiorcy. Pamiętać należy, że włamanie do urządzenia odbiorcy sprawia, że wiadomość przez osobę trzecią może być odczytana, włamywacz ma przecież wtedy dostęp do urządzenia. Dlatego trzeba też pamiętać o tym by dobrze zabezpieczać telefon lub komputer. Nie zmienia to jednak faktu że wiadomość tak przesłana nie jest do odczytania podczas swojej drogi do odbiorcy. Nawet dostawca usług nie może tego zrobić. Takie szyfrowanie jest też zastosowane w przypadku niektórych skrzynek email. Skutecznie zabezpiecza to tajemnicę korespondencji.

Funkcja autodestrukcji wiadomości  jest istotnym rozwiązaniem. Wystarczy bowiem że wiadomość będzie zapisana na urządzeniu, a w jego posiadanie wejdzie ktoś nieuprawniony. Może on przecież wiadomość odczytać. Jeśli będzie usunięta to nieupoważniona osoba nie będzie w stanie tego zrobić.

Funkcja ochrony przed kradzieżą (np. poprzez uwierzytelnienie dwuskładnikowe), która to wśród różnych swoich zabezpieczeń posiada informacje o nowych logowaniach również bardzo przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania aplikacji.

Który szyfrowany komunikator jest najlepszy?

Pamiętajmy, że nie zawsze najpopularniejszy oznacza najbezpieczniejszy. Giganci nie zawsze najbardziej przykładają się do kwestii zabezpieczeń. Sprawia to, że niektóre bardzo popularne komunikatory, nie są aż tak bezpieczne jak mniej sławne aplikacje.

  • Jednym z najczęściej używanych tego typu programów jest WhatsApp. Aplikacja ta posiada cały szereg zabezpieczeń, jednak zbiera dużo metadanych o użytkowniku. Jest wyborem nie najgorszym, ale nie jest to lider najbezpieczniejszych komunikatorów.
  • Popularnym wyborem jest też Wire. Program zbiera sporo danych o użytkownikach, w dodatku zabezpieczenia pozostawiają wiele do życzenia. Nie jest to bardzo bezpieczny komunikator.
  • Komunikatorem który dość powszechnie uznawany jest jednym z najlepszych wyborów jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest Signal. Może nie tak popularny i nie tak często używany, jednak oprogramowanie posiada bardzo wiele funkcji zabezpieczających. Nie zbiera on wielu informacji o użytkowniku, nie można więc z niego tych danych ukraść. Signal jest polecany przez specjalistów od bezpieczeństwa.

Musimy też wiedzieć, że decydując się na takie komunikatory jak Skype, Viber czy Messanger narażamy się na to, że dane będą przechwycone przez osoby nieupoważnione. Te aplikacje małą wagę przykładają do tego, by wiadomości za ich pośrednictwem wysyłane były szczególnie zabezpieczone. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, to tych komunikatorów nie używajmy do rozmów, których treści nie chcielibyśmy pokazać osobom trzecim. Te komunikatory nie zapewniają bezpieczeństwa.

Czy warto używać szyfrowanych komunikatorów?

Jeśli do tej pory, nie używało się komunikatora szyfrowanego, to zdecydowanie warto to zmienić. Prywatność i nasze rozmowy to kwestie, których nie powinniśmy pozostawiać ślepemu losowi. Nie wiadomo kto i w jakiej sytuacji będzie chciał przeczytać i wykorzystać nasze dane.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać