Akumulatory litowo-jonowe to obecnie najbardziej powszechny sposób zapewniania energii dla urządzeń przenośnych. Wraz z dynamicznym rozwojem technologicznym akumulatory znajdują coraz szersze zastosowanie w kolejnych branżach.
Naukowcy przez długi czas szukali rozwiązania, które zapewni urządzeniom elektrycznym możliwość pracy bez zasilania z sieci przewodowej. Dotychczasowe rozwiązania miały swoje wady, ponieważ znacząco zwiększały rozmiar i wagę urządzeń. Dopiero era akumulatorów litowo-jonowych rozwiązała ten problem. Dziś to powszechnie wykorzystywana forma baterii do elektroniki i nie tylko.
Spis treści
Zalety akumulatorów litowo-jonowych
Swoją popularność oraz uniwersalność akumulatory litowo-jonowe zawdzięczają przede wszystkim niskiej wadze, dużej energii i elastyczności w budowie różnych układów zasilania. Bateria może składać się z dowolnej liczby ogniw, wobec czego może zasilać zarówno niewielki smartfon, jak i cały samochód. Ogniwa łączą się szeregowo i równolegle, dzięki czemu stopniowo zwiększa się napięcie i pojemność układu zasilania.
Wysoka gęstość energii, zarówno pod względem masy, jak i objętości sprawia, że akumulatory litowo-jonowe są lekkie i małe. Z kolei wysokie napięcie przekłada się na dużą wydajność tej formy zasilania. Przez lata użytkowania w różnego rodzaju urządzeniach akumulatory litowo-jonowe udowodniły też swoją żywotność oraz niski stopień samorozładowania. Kolejną zaletą jest krótki czas ładowania, co przydaje się zwłaszcza w sprzętach mobilnych takich jak smartfony czy laptopy.
Najpopularniejsze zastosowania akumulatorów litowo-jonowych
Akumulatory litowo-jonowe to zarówno skuteczne, jak i niezwykle uniwersalne rozwiązanie. Dlatego baterie tego rodzaju można spotkać w większości urządzeń codziennego użytku, a także w profesjonalnych maszynach. W baterie Li-Ion wyposażone są od dawna telefony komórkowe i smartfony. Pojemność na poziomie 4000 mAh zapewnia działanie urządzenia przez cały dzień, a ładowanie do pełna zajmuje zaledwie 2–4 godziny. Podobnie funkcjonują laptopy, tablety oraz wszelkie inne urządzenia mobilne. Niezawodność oraz żywotność akumulatorów Li-Ion jest obecnie na tak wysokim poziomie, że producenci smarfonów czy laptopów instalują baterie na stałe, bez możliwości ich wymiany przez użytkownika.
Akumulatory litowo-jonowe są również stosowane w narzędziach w przydomowym warsztacie oraz w słuchawkach bezprzewodowych. Ten rodzaj zasilania wykorzystywany jest także w znacznie poważniejszych celach. Firmy produkujące akumulatory Li-Ion, takie jak https://wamtechnik.pl/, dostarczają baterie m.in. do branży medycznej oraz do specjalistycznych maszyn przemysłowych. Specjaliści z branży potrafią odpowiednio dopasować właściwy typ, a także opowiedzą na pytanie jakie akumulatory litowe wybrać?
Największym przełomem dla branży producentów akumulatorów Li-Ion był trend wyznaczony na rynku motoryzacyjnym. Otóż coraz bardziej powszechna elektromobilność postrzegana jest jako najbliższa przyszłość motoryzacji. Największe koncerny samochodowe produkują nowe modele aut elektrycznych, w których za przechowywanie i dystrybucję energii odpowiedzialne są właśnie akumulatory litowo-jonowe. Świat powoli zaczyna odchodzić od pojazdów zasilanych tradycyjnymi paliwami, natomiast technologie samochodów elektrycznych pozwalają znacznie bardziej efektywnie wykorzystać potencjał ogniw Li-Ion.
Czy to rozwiązanie przyjazne dla środowiska?
Obecność akumulatorów litowo-jonowe na świecie to pod wieloma względami krok w kierunku ekologii. Po pierwsze baterie tego typu powoli wypierają z rynku inne akumulatory jak AGM czy NiMH, których produkcja nie była przyjazna środowisku naturalnemu. Tworząc akumulatory Li-Ion zużywa się mniej materiałów, uzyskując jednocześnie większą efektywność. Ponadto zawartość potencjalnie szkodliwych substancji jest znikoma. Dłuższa żywotność i większa skuteczność akumulatorów litowo-jonowych oznacza również mniejszą produkcję w skali światowej, a także mniej elektrośmieci. Co więcej, trwają pracę nad efektywnym odzyskiwaniem litu z zużytych akumulatorów, a także nad recyklingiem samych ogniw.
Można też spojrzeć na ten krok w szerszej perspektywie. Dziś jednym z głównych powodów zanieczyszczenia powietrza i emisji szkodliwych gazów do atmosfery są samochody spalinowe. Wraz z rozpowszechnieniem się na drogach pojazdów elektrycznych emisja spada do zera, co również po części jest zasługą akumulatorów Li-Ion.
Przyszłość w jasnych barwach
Mimo że już dziś ludzkość może czerpać wiele korzyści z możliwości wykorzystania ogniw litowo-jonowych, to ich potencjał wciąż pozostaje nie do końca odkryty. Wystarczy nadmienić, że rosnąca popularność grafenu może w znacznym stopniu wpłynąć na rynek akumulatorów Li-Ion. W niedalekiej przyszłości baterie tego rodzaju mogą być więc jeszcze bardziej wydajne i szybciej się ładować, a to oznacza nie tylko możliwość dłuższej pracy urządzeń mobilnych, ale również wzrost ich wydajności.
Jednocześnie trwają prace nad produkcją akumulatorów w sposób, który będzie przyjazny środowisku. Ponadto naukowcy są coraz bliżsi wykorzystaniu większości materiału z zużytych ogniw, żeby ograniczyć produkcję elektrośmieci.