techunbox logo v2

Autoryzowany vs nieautoryzowany serwis apple

autoryzowany vs nieautoryzowany serwis apple

W związku z tym użytkownicy iPhone’ów marki Apple często zadają sobie pytanie: który z rodzajów serwisów Apple jest bardziej korzystnym wyborem dla klienta – autoryzowany czy nieautoryzowany? W niniejszym artykule znajdziesz opis głównych różnic, jakie odróżniają te dwa modele serwisów.

Autoryzowany vs nieautoryzowany serwis Apple

Produkty tworzone przez Apple cieszą się obecnie na świecie powszechnym uznaniem ze względu na swoje liczne zalety, do których należą między innymi nowoczesny design oraz niska awaryjność. Ważnym elementem produktów Apple jest także jego obsługa posprzedażowa – klienci mogą liczyć bowiem w przypadku uszkodzenia IPhone’a na pomoc ze strony serwisu Apple bądź podmiotów nieautoryzowanych.

Obecnie, punkty serwisowe działają właściwie we wszystkich większych miastach w Polsce (np. serwis iPhone Warszawa oraz naprawa iPhone Kraków)Serwisy te mogą funkcjonować w ramach jednego z dwóch modeli, tzn. autoryzowanego oraz nieautoryzowanego.

Jak rozpoznać, z którym rodzajem serwisu mamy do czynienia? Przede wszystkim, łatwą do zidentyfikowania różnicą jest nazwa takiego serwisu. Wszystkie serwisy autoryzowane działają pod jedną unikalną nazwą, tzn. AASP, co jest następującym skrótem z języka angielskiego – Apple Authorized Service Provider. Z kolei serwisy nieautoryzowane noszą różne nazwy takie, jak na przykład „niezależny serwis Apple” czy „profesjonalny serwis pogwaranycyjny”. Podsumowując, punkty mające nazwę inną niż AASP nie posiadają autoryzacji. Rozróżnienie to może okazać się bardzo istotne, ponieważ między obydwoma typami placówek występują znaczące różnice.

Autoryzowany vs nieautoryzowany serwis Apple – najważniejsze różnice

Jednym z najważniejszych czynników, który należy brać pod uwagę podczas wyboru punktu serwisowego, jest fakt, że w efekcie skorzystania z serwisu bez autoryzacji narażamy się na ryzyko utraty gwarancji uzyskanej wraz z zakupem urządzenia. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim w sytuacjach, w których podczas naprawy przeprowadzonej przez taki serwis naruszono – choćby w nieznacznym stopniu – inne komponenty IPhone’a. Lecz to jeszcze nie wszystko – część serwisów autoryzowanych może odmówić podjęcia się naprawy wówczas, gdy IPhone był uprzednio serwisowany przez punkt nieposiadający certyfikacji.

Po drugie, należy wiedzieć, że wyłącznie w przypadku wyboru serwisu autoryzowanego mamy gwarancję tego, że serwisanci podczas naprawy użyją części oryginalnych. Tylko takie rozwiązanie daje niemal stuprocentową szansę tego, że w efekcie naprawy sprzęt będzie działał poprawnie i bez żadnych zakłóceń (wymiana szybki iPhone stacjonarnie w Katowicach).

W przypadku pozostałych rodzajów punktów naprawy rzecz ma się zgoła inaczej – bardzo często zdarza się, że zamawiane przez serwis bez autoryzacji podzespoły to jedynie tańsze zamienniki. Inne z kolei używają oryginalnych elementów, aczkolwiek istnieje wówczas wysoki poziom prawdopodobieństwa, że serwis zastosuje podczas naprawy części używane. Zastosowanie zamienników może poskutkować wadliwym działaniem IPhone’a w przyszłości, bowiem mogą one nie mieć kompatybilności działania z innymi częściami urządzenia. Wprawdzie część z takich serwisów ma dostęp do oryginalnych części Apple, ale w takim przypadku ceny ich usług są odpowiednio wyższe i niemal dorównują tym ustalonym w serwisach AASP.

Podobnie przedstawia się sytuacja odnośnie wykorzystywanych narzędzi serwisowych – także w tym przypadku serwisy AASP wykorzystują takie narzędzia, które spełniają wszelkie wymagane normy jakości i są dedykowane urządzeniom Apple. Placówki te są wyposażone także odpowiednie oprogramowanie komputerowe, które pozwala na dogłębną analizę  poprawności działania Apple (zarówno jego podzespołów, jak i software’u). Tymczasem, w przypadku punktów nieautoryzowanych jest inaczej – serwisy te organizują narzędzia we własnym zakresie, używając zestawów o bardziej uniwersalnym charakterze i niezaprojektowanych specjalnie na potrzeby produktów marki Apple.

Do jakiego serwisu Apple się udać?

Choć między nieautoryzowanymi oraz autoryzowanymi serwisami Apple występuje wiele różnic (w większości na korzyść tych ostatnich), to nie oznacza to jeszcze, że wybór powinien być przesądzony. Punkty nieposiadające autoryzacji Apple także mogą okazać się dobrym rozwiązaniem np. dla tych użytkowników, w przypadku których usterka nie jest zbyt poważna i można użyć tańszych zamienników. Skorzystanie z usług punktu nieautoryzowanego to dobre rozwiązanie także dla posiadaczy tych IPhone’ów, w przypadku których okres gwarancji producenta już się skończył. Oznacza to, że nie muszą oni liczyć się już z ryzykiem utraty takiej gwarancji.

Wreszcie, warto zwrócić uwagę na to, że serwisy nieautoryzowane, świadcząc usługi cechujące się niższym poziomem jakości, mogą jednocześnie zaoferować niższe ceny naprawy, co także może być czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji.

Czy można zatem znaleźć odpowiedź na pytanie: z usług którego z serwisów Apple należy skorzystać? Nie, bowiem decyzja ta powinna być podjęta indywidualnie i zależeć od naszych potrzeb oraz oczekiwań.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać