Bankowość internetowa w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie korzystanie z niej, trudno się temu dziwić. Bankowość internetowa pozwala zaoszczędzić czas i zapewnia użytkownikowi niebywałą wygodę. Umożliwia nieograniczony dostęp do środków i możliwość zarządzania nimi w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie, zapewniając pełny zakres swobody. Zalety płynące z bankowości internetowej wydają się nie do przecenienia. Jednak jak to zazwyczaj bywa, poza zaletami pojawiają się też wady. To tych największych w przypadku bankowości internetowej z całą pewnością należy zaliczyć ryzyko utraty danych ułatwiające dostęp do konta osobom niepowołanym. Taka sytuacja stwarza realne zagrożenie utraty zgromadzonych środków. A to nie jedyna konsekwencja, z jaką może mierzyć się klient.
Dostęp do poufnych danych oznacza możliwość zaciągania zobowiązań finansowych obciążających niczego nieświadomego klienta. Dlatego aby móc w bezpieczny sposób korzystać z bankowości internetowej, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Jakich? Przekonajmy się!
Bankowość elektroniczna, czyli wygodne zarządzanie własnymi środkami
Płatności zbliżeniowe przy pomocy aplikacji na różnego rodzaju urządzeniach, aplikacje bankowe, zakupy w sieci, opłacanie rachunków i wiele innych operacji, które są wykonywane każdego dnia, to właśnie bankowość internetowa. W ostatnim czasie szczególnie zyskała na znaczeniu, umożliwiając ograniczenie kontaktów międzyludzkich w trudnych czasach pandemii. Ale to z całą pewnością niejedyna jej zaleta. Jedną z największych jest bowiem niesamowita wygoda i nieograniczony dostęp do zgromadzonych na koncie środków. To, co nie tak dawno wydawało się niemożliwe, dziś jest codziennością. Osób korzystających z bankowości internetowej wciąż przybywa i dotyczy to każdej grupy wiekowej. Również seniorzy coraz chętniej sięgają do rozwiązań umożliwiających korzystanie ze zgromadzonych na koncie środków bez konieczności odbycia wizyty w placówce banku. Takie rozwiązanie pozwala bowiem zaoszczędzić czas i zapewnia dużą wygodę. Zarówno zakupy, jak i regulowanie płatności może się odbywać z domowego zacisza lub dowolnego miejsca na świecie. Dostęp do bankowości elektronicznej umożliwia swoim klientom każdy bank. I każdy dba o to, by korzystanie z niej było jak najbardziej bezpieczne. Jednak pomimo starań instytucji finansowych i stosowania wielu skomplikowanych zabezpieczeń, ataki hakerskie wciąż się odbywają. Dotyczy to zarówno rachunków indywidualnych, jak i firmowych. Aby uchronić przed nimi finanse, poza zaufaniem w tej kwestii bankom, warto dołożyć starań we własnym zakresie, stosując się do zaleceń ekspertów.
Bezpieczeństwo i jego zasady
Zasady bezpieczeństwa dotyczące bankowości internetowej są bardzo proste, a ich przestrzeganie nie powinno sprawiać większych trudności. Kluczem do sukcesu w zakresie bezpiecznego dostępu do bankowości internetowej jest dbanie o to, by chronić wszystkie dane przed osobami niepowołanymi, a więc nie udostępniać ich nikomu. Zamiast zapisywać hasło do aplikacji bankowej, lepiej je po prostu zapamiętać. Nie należy korzystać też z możliwości zapisywania haseł dostępnej na urządzeniach takich jak smartfon czy tablet. Urządzenie zawsze bowiem może dostać się w niepowołane ręce, a wraz z nim dostęp do wszystkich poufnych danych. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj sieci, którą wykorzystuje się podczas logowania do serwisów bankowych. Korzystanie z sieci publicznych, do których wszyscy mają dostęp, obarczone jest dużym ryzykiem. Nie należy też odpowiadać na wiadomości i e-maile rozsyłane z kont, które do złudzenia przypominają wiadomości z banku. Po wnikliwiej analizie szybko można zauważyć, że choć podobieństwo jest duże, różnią się one jednak chociażby detalami. Należy pamiętać też o tym, że żadna instytucja bankowa nie wymaga od swoich klientów podawania wrażliwych danych w trakcie rozmowy telefonicznej, za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail. Każda taka sytuacja z pewnością jest próbą wyłudzenia poufnych danych zagrażających bezpieczeństwu finansów w sieci (1).
- „Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna? 5 prostych wskazówek dla domu i biznesu, jak wzmocnić swoją ochronę przed phishingiem”., (https://blog.home.pl/2020/08/czy-bankowosc-elektroniczna-jest-bezpieczna-poradnik/), data dostępu: 16.12.2021.