techunbox logo v2

Bezpieczne zakupy na OLX – sprawdź nasze rady dotyczące kupowania na portalach ogłoszeniowych!

bezpieczne zakupy na olx sprawdz nasze rady dotyczace kupowania na portalach ogloszeniowych

Kupowanie przedmiotów na portalach ogłoszeniowych takich jak OLX to bardzo popularne rozwiązanie. Kupując używane przedmioty od prywatnych osób z okolicy lub nieco dalszych lokalizacji możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy oraz kupić wiele ciekawych rzeczy. Zakupy takie są jednak nieco ryzykowne i dokonując transakcji prywatnej, warto kierować się kilkoma zasadami bezpieczeństwa. Dzięki temu nasze zakupy będą udane, a my nie narazimy się na utratę pieniędzy czy oszukanie nas. W tym tekście przedstawiamy kilka przydatnych porad odnośnie kupowania na OLX i innych portalach ogłoszeniowych, które pomogą kupować nam bezpiecznie.

Umawiaj się przez OLX na odbiory osobiste

Pierwszą podpowiedzią, która pomoże zwiększyć poziom bezpieczeństwa podczas robienia zakupów na OLX jest ta, aby w miarę możliwości wybierać osobistą finalizację transakcji. Obecnie na tego typu portalach ogłoszeniowych działa wielu oszustów. Dokonując transakcji zdanej, możemy narazić się na utratę czasu lub pieniędzy. Gdy mamy taką możliwość, warto poprosić sprzedającego, aby w dogodnym terminie dokonać transakcji osobiście. Dobrym pomysłem jest umówienie się w miejscu publicznym np. w połowie drogi między nim a nami. Dokonując zakupu osobiście, możemy sprawdzić dokładnie towar oraz samodzielnie go odebrać. Przeważnie uczciwi sprzedawcy nie będą mieli nic przeciwko temu. Czasami warto poczekać nieco dłużej i uzgodnić bardziej odległy termin odbioru. Jeśli kupujemy rzeczy wartościowe np. pojazdy, warto zabrać ze sobą osobę, która zna się na motoryzacji i pomoże nam ocenić czy dany pojazd jest sprzedawany uczciwie itp.

Koniecznie sprawdź zawartość kurierze!

Jeśli finalizacja transakcji osobiście będzie niemożliwa, kolejną poradą przy dokonywaniu zakupu OLX jest sprawdzenie przedmiotu oraz paczki przy kurierze. Przestępcy bardzo często mogą wysyłać puste paczki lub uszkodzony sprzęt o dużo niższej wartości niż zadeklarowana. Gdy kurier dostarcza nam przesyłkę, niezależnie czy jest już opłacona czy dopiero zamierzamy za nią zapłacić, mamy prawo do jej otworzenia i sprawdzenia przedmiotu. Wszystkie uwagi i niezgodności, należy zgłaszać kurierowi oraz nie przyjmować przesyłki. Jeśli jako odbiorcy przesyłki zadeklarujemy, że jest poprawna, po odejściu kuriera nie będziemy mogli zarządzać zwrotu oraz udowodnić w jakikolwiek sposób, że to my otrzymaliśmy uszkodzony przedmiot — lub nie ten przedmiot, który kupiliśmy. Na uwadze, roztargnieniu i pośpiechu, bardzo często korzystają przestępcy, którzy mogą wysłać masowo np. puste przesyłki czy próbować oszukać nas oferując inne przymioty.

Uważaj na podejrzane oferty

Jeśli chcemy wykupić konkretny przedmiot na portalu ogłoszeniowym, przy jego wybieraniu powinniśmy zwracać uwagę na samą ofertę. Z pewnością powinniśmy rezygnować z ofert, które wydają się nierealistyczne lub są podejrzane. Jeśli dany produkt kosztuje 1000 złotych, jego wystawienie za 300 może wydawać się bardzo zastanawiające. Oferta powinna być dobrze opisana oraz nie zawierać różnego rodzaju wątpliwości. Z pewnością nie powinna budzić jej cena oraz kompletność zestawu np. telefon bez pudełka, rachunku i ładowarki. Podejrzane oferty to również takie, które budzą naszą wątpliwość w inny sposób. Sprzedający mogą nie chcieć skontaktować się z nami osobiście np. przez telefon lub proponować nam niestandardowe i dziwne np. wpłaty pieniędzy bez potwierdzenia. Przy zakupie rzeczy na OLX lub innych portalach ogłoszeniowych, dobrym posunięciem jest też sprawdzenie profilu osoby sprzedającej. Jeśli ten jest wiarygodny, ma długi staż i realne przedmioty w ofercie, dany sprzedający z dużym prawdopodobieństwem jest uczciwy. Z pewnością nie powinniśmy kupować przedmiotów od osób, które wystawiają jeden i ten sam przymiot w różnych miastach, a przedmiotów takich mają bardzo dużo. Może oznaczać to, że przestępcy próbują dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, a nie sprzedawać przedmioty. Warto porównać też sprzedawane przedmioty. Jeśli są to tylko luksusowe w niskich cenach, może oznaczać, że pochodzą z kradzieży lub służą jedynie do oszustw.

Fałszywe linki w wiadomościach OLX

Kolejnym zagrożeniem, które czeka na nas na portalach ogłoszeniowych, gdy chcemy kupić przedmioty, są linki wysyłane nam we wiadomościach. Jest to jeden z najnowszych sposobów przestępców, który służy kradzieży pieniędzy. Osoby sprzedające pod pretekstem dokonania płatności za towar, dokonania płatności za kuriera czy potwierdzenia zakupy, przesyłają nam linki. Same strony internetowe mogą być łudząco podobne do stron banków czy systemów płatności. Gdy zalogujemy się do nich, dane do naszej bankowości elektronicznej mogą zostać skradzione. Często nawet samo wejście w link może skutkować zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych. Z pewnością kupując przedmioty przez portal ogłoszeniowy, nie musimy przechodzić na żadne inne strony zewnętrzne. Jeśli zdecydujemy się dokonać płatności za towar lub przelew z góry, zawsze powinniśmy dokonywać je poprzez numer konta bankowego. Powinniśmy wziąć go od sprzedawcy oraz wysłać na dany numer zwykły przelew z naszego telefonu, komputera lub poczty, nie wchodząc w linki od sprzedających.

Nie wpłacaj zaliczek ani innych podejrzanych sum

Ostatnią poradą, która pomoże zachować nam wysoki poziom bezpieczeństwa podczas robienia zakupów na portalach ogłoszeniowych, jest ta, dotycząca wpłacania zaliczek ani żadnych sum pieniędzy na konto sprzedawcy przed zakupem. Portale ogłoszeniowe służą przeważnie do sprzedaży lokalnej i osobistemu kupowaniu. Wielu przestępców wykorzystuje ten fakt i wystawia przedmioty w odległych miastach lub uniemożliwia osobiste spotkanie się. Zachęcają oni jednak do tego, aby zakupić dany towar, a gdy wpłacimy pieniądze, zostanie on nam przesłany. Często okazuje się, jednak że sprzedawca nie był uczciwy, a konto, na które powinniśmy wpłacić środki należy np. do “słupa” i zostaliśmy okradzeni. Przestępcy mogą prosić nas o dokonanie wpłaty pod różnymi pretekstami np. pokrycia tylko kosztów samej przesyłki czy wpłaty zaliczki. Robiąc to, nigdy nie mamy pewności, czy przedmiot zostanie zgodnie z zapewnieniem sprzedawcy wysłany. Jeśli zależy nam na zakupie danej rzeczy, a nie mamy możliwości samodzielnego spotkania się ze sprzedawcą, warto poprosić o wystawienie towaru na portal sprzedażowy. Może by to np. Allegro. Na portalu takim kupimy przedmiot legalnie oraz będziemy mieli potwierdzenie dokonania transakcji. W razie oszukania nas, czasami będziemy mogli odzyskać też pieniądze, jeśli skorzystamy programu ochrony kupujących.

Zobacz także: Rady od OLXZasady bezpiecznej transakcji

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać