techunbox logo v2

Błąd 500 (Internal server error) – co on oznacza i jak sobie z nim poradzić?

Błąd 500 (Internal server error) – co on oznacza i jak sobie z nim poradzić?

Wyświetlanie się strony internetowej w poprawny sposób jest efektem wywołania adresu URL lub kliknięcia w odpowiedni link. Niekiedy zamiast żądanej witryny pojawia się nieoczekiwany błąd 500, nazywany także internal server error 500 lub http error 500. Warto dowiedzieć się czym dokładnie jest ten błąd, co go wywołuje oraz w jaki sposób sobie z nim poradzić.

Błąd 500 Internal server error – co oznacza?

Błąd 500 Internal server error oznacza problem z prawidłowym ładowaniem się strony. W efekcie tego dostęp do niej jest niemożliwy. Może mieć on różne przyczyny, ale najczęściej wywoływany jest problemami po stronie dostawcy usług lub właściciela strony internetowej. Głównym powodem tego, pojawia się błąd 500 są błędy w ustawieniach lub konfiguracji witryny, które są wynikiem zaktualizowania któregoś z elementów witryny lub wprowadzeniem zmian w kodzie aplikacji. Niekiedy przyczyną tych kłopotów może być także niewłaściwe funkcjonowanie usługi hostingowej odpowiadającej za utrzymanie witryny. Do głównych powodów występowania błędu 500 należy zaliczyć przede wszystkim:

  • przeciążony serwer (przez bardzo dużą liczbę zapytań),
  • błędy w pliku .htaccess,
  • nieprawidłowości w skryptach na stronie,
  • niepoprawnie działające wtyczki,
  • źle ustawione uprawnienie dostępu do katalogów i plików.

Ze względu na to, że znalezienie dokładnej przyczyny pojawienia się błędu 500 jest dość trudne jego usunięcie także jest procesem, który może zająć wiele godzin. Warto bliżej przyjrzeć się najskuteczniejszym metodom, które pozwalają rozwiązań ten problem.

Jak usunąć błąd HTTP 500? – rady dla użytkownika

Użytkownik, który podczas ładowania strony napotkał błąd 500 Internal server error może przede wszystkim spróbować załadować witrynę ponownie. Czasami jest on bowiem wywoływany tylko chwilowym problemem z serwerem i odświeżenie strony może pomóc. Można także wyczyścić wszystko to co, znajduje się w pamięci podręcznej oraz usunąć pliki cookies.

Są to właściwie jedyne działania, jakie może podjąć użytkownik w celu usunięcia błędu 500. Ze względu na to, że najczęściej przyczyna jego pojawienia się leży po stronie serwera najskuteczniejszym sposobem na jego usunięcie są kroki, jakie podjąć może wyłącznie administrator danej strony internetowej.

Jak naprawić błąd HTTP 500? – rady dla admina

Administrator strony, na której pojawił się błąd 500 powinien w pierwszej kolejności zweryfikować uprawnienia dostępu. Każda zmiana w nie wprowadzona może w efekcie skutkować problemem z prawidłowym wyświetlaniem się strony. W tym celu należy sprawdzić, czy uprawnienia są ustawione na poziomie 644 dla plików i 755 dla katalogów. Przed jakąkolwiek modyfikacją należy wykonać kopie zapasowe plików, dzięki czemu w razie ich przypadkowego usunięcia lub uszkodzenia będzie można je szybko przywrócić. Pozwoli to uniknąć wielu problemów w przyszłości.

Sprawdź wprowadzone ostatnio zmiany

Kolejną metodą na to, aby usunąć błąd 500 Internal server error jest sprawdzenie ostatnio wprowadzonych zmian. Może bowiem okazać się, że jego przyczyną są ostatnie aktualizacje lub nowe rozszerzenia, jakie zostały zainstalowane na stronie. Najbardziej słusznym rozwiązaniem jest ich usunięcie. Jeśli jednak było ich w ostatnim czasie sporo najlepiej jest robić to stopniowo i po usunięciu każdej z nich weryfikować czy problem zniknął.

Zweryfikuj plik .htaccess

Poszukując przyczyny błędu 500 trzeba także sprawdzić plik .htaccess. Ma on znaczący wpływ na prawidłowe działanie strony. Należy zweryfikować czy w ostatnim czasie nie pojawiły się w nim żadne modyfikacje. Może zdarzyć się także, że zastosowane zostały niepoprawne reguły przepisywania adresów URL. W efekcie może to powodować wewnętrzny błąd serwera oraz nieprawidłowe wyświetlanie się strony.

Cofnij ostatnie aktualizacje witryny

W przypadku, gdy witryna internetowa oparta jest o popularne systemy CMS, czyli głównie WordPress oraz Joomla ogromne znaczenie ma weryfikacja czy w ostatnim czasie nie pojawiła się aktualizacja. Może to mieć bowiem wpływ na funkcjonowanie witryny. W przypadku WordPressa bardzo często włączona jest opcja automatycznej aktualizacji dodatków i wtyczek. Jeśli zostanę one zaktualizowane bez wiedzy administratora strony może dojść do sytuacji, w której zarządzana strona przestanie działać poprawnie.

Skontaktuj się z dostawcą hostingu

Ostatnim sposobem na to, aby usunąć błąd 500 jest skontaktowanie się z dostawcą usługi hostingowej. W sytuacji, gdy samodzielnie znalezienie przyczyny jest niemożliwe może to być jedyna metoda na to, aby przywrócić stronie prawidłowe funkcjonowanie. Dostawca takiej usługi powinien udzielić fachowej pomocy i wsparcia w tym zakresie. Być może przyczyna błędu Internal server error leży właśnie po stronie dostawcy hostingu.

Błąd 500 jest poważnym problemem, gdyż uniemożliwia użytkownikom korzystnie ze strony internetowej. Jego przyczyny mogą być bardzo różne, ale bez względu na to, co wywołało jego pojawienie się należy podjąć niezwłocznie odpowiednie kroki mające na celu usunięcie błędu i przywrócenie prawidłowego działania.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać