techunbox logo v2

Błąd 501 (Not implemented) – co on oznacza i jak sobie z nim poradzić?

Błąd 501 (Not implemented) - co on oznacza i jak sobie z nim poradzić?

Każda przeglądarka internetowa działa na zasadzie komunikacji z odpowiednim serwerem. Jednak bardzo często zdarza się, że zarówno użytkownicy jak i admini, zamiast zasobów witryny podziwiają jedynie kod błędu HTTP. Oczywiście błędy w przeglądarkach absolutnie nie są niczym nowym, a raczej śmiało można nazwać je już standardem. Niemniej jednak za każdym razem są one tak samo irytujące, gdyż użytkownik nie może dostać się do witryny, a admini ponoszą przez to straty. Rzadko kiedy pojawia się  błąd 502 Not implemented. Jednak, jeśli już go zobaczymy, warto wiedzieć co on oznacza i jak można go naprawić?

Błąd 501 Not implemented – co oznacza?

Błąd 501 jest jednym z mniej oczywistych błędów, które pojawiają się w witrynie. Dlaczego? Otóż nawet jeśli każdy użytkownik i admin doskonale przygotowani są na to, że mogą zobaczyć np. błąd 404 Not Found, to jednak błąd 501 występuje niesamowicie rzadko. Jednak jest to bardzo ciężki i dość skomplikowany przypadek, który oznacza poważny błąd po stronie serwera. Co ciekawe zdeterminowanie poszukiwania celem znalezienia przyczyny tego błędu, a także próba rozwiązania problemu może zając wiele godzin, a także może w całości zakończyć się porażką. Okazuje się, że w przeciwieństwie do wielu innych błędów, które można w łatwy i prosty sposób rozwiązać samodzielnie, błąd 501 nie jest typowym problemem. Zwykle ma on bezpośredni związek z kwestiami konfiguracyjnymi. Często jedynym rozwiązaniem może okazać się poproszenie o pomoc dostawcy usług hostingowych- w przypadku adminów. Jednak co oznacza błąd 501 Not Implemented? Otóż najprościej można nazwać go jedną z odpowiedzi HTTP. Dosłownie zaś można powiedzieć, że błąd ten oznacza sytuację, w której serwer nie obsługuje danej funkcji, która wymagana jest do tego, by żądanie mogło zostać spełnione.

Jak usunąć błąd HTTP 501? – rady dla użytkownika

Wspomniane już zostało, że błąd 501 jest niezwykle ciężki i bardzo rzadko spotykany. Niemniej jednak nie można wykluczyć sytuacji, w której zetknie się z nim internauta. Tak naprawdę nie ma on zbyt wielu możliwości na to, by ten problem rozwiązań. Użytkownicy mogą jedynie:

  • odczekać, po czym spróbować załadować stronę jeszcze raz- jest to jeden z najbardziej oczywistych sposobów naprawy dosłownie wszystkich błędów, które się pojawiają w przeglądarce. Użytkownicy mogą więc poczekać kilka minut, a następnie spróbować dostać się do zasobów witryny ponownie. Możliwe, że w ten sposób problem rozwiąże się sam.
  • wyłączyć ustawienia proxy- kolejnym rozwiązaniem jest wyłączenie ustawień proxy. Można to zrobić z poziomu systemu Windows wpisując w wyszukiwarkę „ustawienia proxy”. Kolejno należy dezaktywować pola oznaczone jako „automatyczne wykrywanie ustawień” oraz „używanie serwera proxy”. Często sposób ten może pomóc rozwiązać problem z błędem 501 Not Implemented.

Jak naprawić błąd HTTP 501? – rady dla admina

Admini mają jeszcze mniej możliwości, by naprawić błąd. Zwykle w ich zasięgu jest jedynie podjęcie działania związanego ze skontrolowaniem serwera. Błędna konfiguracja może wynikać nawet z przyczyny leżącej po stronie dostawcy usług hostingowych, ale równie dobrze może ona mieć związek z aktualizacją wadliwej wersji danego oprogramowania. Wówczas serwer nie będzie poprawnie reagował na żądania wysyłane przez przeglądarkę. Kolejną możliwością jest zablokowanie samych zasobów serwera np. ze względu na przekroczenie dopuszczalnych limitów. Po skontrolowaniu, admini powinni jednak skontaktować się z firmą hostingową i poprosić ich o rozwiązanie problemu.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać