techunbox logo v2

Błąd 502 (Bad gateway) – co on oznacza i jak sobie z nim poradzić?

business man thinking about a problem at his laptop

Błędy pojawiające się w przeglądarkach sieciowych zwykle są frustrujące zarówno dla web masterów jak i dla internautów. Pierwsi z nich zaczynają bowiem już kalkulować straty jakie może im przynieść niedziałająca witryna, zaś drudzy są mocno poirytowani faktem, że nie mogą się dostać do jej zasobów. Niemniej jednak błędy w przeglądarkach to obecnie- mimo stale rozwijającej się technologii- sytuacja, której praktycznie nie da się uniknąć. Oczywiście kody błędów HTTP są różnorodne i każdy odnosi się do innego problemu jaki w danym momencie zaistniał. Najczęściej jednak mamy do czynienia z błędami komunikacyjnymi na linii przeglądarka internetowa- serwer. Jednym z nich jest chociażby błąd 502 Bat gateway. Jednak co on oznacza i jakie działania celem jego naprawy może podjąć użytkownik, a jakie admin?

Błąd 502 Bad gateway – co oznacza?

Błąd 502 jest jednym z najczęstszych, które może zauważyć zarówno użytkownik jak i admin. Warto więc wiedzieć, że błąd ten jest błędem sieciowym, który zachodzi pomiędzy konkretnymi serwerami w sieci. Niemniej jednak nie jest on w żaden sposób związany z problemami, które pojawiają się na komputerze, czy też związanymi z samym łączem internetowym. Co więc oznacza błąd 502 Bad gateway? Otóż najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że serwer, który działa jako swoista brama- czyli ułatwia przesyłanie, a także uzyskiwanie zwrotu odpowiedzi od serwera, niestety z jakiegoś powodu otrzymał niepoprawną odpowiedź. Warto również wiedzieć, że moderatorzy mają możliwość dostosowania wyglądu tego błędu. Wobec tego przeciętnemu użytkownikowi Internetu może się on wyświetlić w następujących postaciach:

 • Błąd 502
 • 502 Błąd serwera: serwer napotkał tymczasowy błąd i nie mógł zrealizować żądania
 • Błąd proxy 502
 • Błąd tymczasowy (502)
 • Zła brama: serwer proxy otrzymał niepoprawną odpowiedź od serwera nadrzędnego
 • HTTP 502- jest to jedna z najpopularniejszych form wyświetlania błędu 502

Warto również pamiętać, że w znacznej większości przypadków, za ten błąd należy obwiniać po prostu serwer. Jednak zarówno admini jak i użytkownicy mogą podjąć konkretne działania celem wyeliminowania błędu 502.

Jak usunąć błąd HTTP 502? – rady dla użytkownika

Użytkownicy z pewnością czują frustrację, kiedy zamiast zasobów witryny wyświetla się im błąd 502. Wobec tego jakie działania mogą podjąć celem jego wyeliminowania? Oto kilka sprawdzonych porad:

 • odświeżenie strony internetowej- najprostsza z możliwych czynności, która sprawia, że przeciążony serwer, znów zacznie odpowiadać.
 • wyczyszczenie pamięci podręcznej- jest to kolejny prosty sposób, który może wyeliminować error 502. Być może pojawia się ona za sprawą nieaktualnych plików, które są przechowywane w pamięci podręcznej?
 • wykorzystanie trybu incognito- być może nie rozwiąże to problemu z błędem 502, jednak bardzo często zdarza się, że znika on przy próbie wyświetlenia witryny właśnie z poziomu trybu incognito.
 • skorzystanie z innej przeglądarki- to również banalny sposób na rozwiązanie błędu 502. Często bowiem winą za jego pojawienie się możemy obarczyć problemy z przeglądarką.
 • odwiedzenie witryny nieco później- jest to jedyna metoda, którą warto wykorzystać, gdy powyższe sposoby nie okazały się skuteczne. Wówczas internauta może po prostu odczekać do momentu, aż admin zdecyduje się naprawić witrynę.

Jak naprawić błąd HTTP 502? – rady dla admina

Admini mają znacznie większe możliwości celem wyeliminowania błędu 502. Powinni oni zacząć prace naprawcze od sprawdzenia, czy serwer rzeczywiście działa poprawnie. Jeśli tak, wówczas mogą oni:

 • skontrolować CDN – tymczasowe wyłączenie Content Delivery Network może pomóc rozwiązać problem błędu 502
 • sprawdzić dziennik błędów- okazać się może, ze błąd 502 występuje jako konsekwencja innych błędów, które już znajdują się w witrynie. Wówczas kontrola dziennika błędów pomoże sprawdzić, czy nie pojawiły się one już wcześniej. Być może zainstalowanie rozszerzenia lub aplikacji wygenerowały błąd w witrynie?
 • skontrolować wszystkie ostatnio dodane wtyczki- systemy zarządzania treścią pozwalają na dodawanie różnego rodzaju rozszerzeń oraz wtyczek. Okazuje się jednak, że mogą być one skonfigurowane w niepoprawny sposób, co automatycznie wygeneruje błąd 502. Wówczas admini powinni wyłączyć wszystkie niedawno zainstalowane wtyczki, a następnie sprawdzić, która z nich była główną przyczyną awarii.
 • sprawdzić ustawienia DNS- zdarza się, że omawiany błąd 502 powstaje na skutek zmian adresu IP czy zmian w ustawieniach DNS. Admini powinni więc to sprawdzić i ewentualnie odczekać do momentu, aż dane się zaktualizują, wówczas zniknie także błąd 502.
 • zwiększyć pakiet hostingowy- często witryna może generować tak duży ruch, że serwer jest po prostu przeciążony. Doprowadza to do wyświetlenia błędu 502. Jeśli admini mają mały pakiet hostingowy, to rozwiązaniem będzie jego zwiększenie.
 • skontaktować się z firmą hostingową- jeśli powyższe rozwiązania nie przyniosły efektu, przysłowiową ostatnią deską ratunku może być kontakt z firmą hostingową i prośba o naprawę błędu.

 

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać