techunbox logo v2

Darmowe alternatywy znanych programów w przeglądarce: Photoshop, Office za darmo!

young woman is working at home office

Darmowe programy w sieci, które są alternatywą dla tych desktopowych stają się coraz popularniejsze. Dzieje się tak za sprawą coraz większych dostępności oraz promocji, wygody a przede wszystkim tego, iż nie trzeba płacić za ich użytkowanie. W tym tekście przedstawiamy tematykę darmowych programów w sieci i odpowiadamy na pytania — czym są, jak się ich używa, dlaczego warto z nich korzystać i czym różnią się od płatnych wersji zainstalowanych na komputery.

Czym są darmowe programy online w internecie?

Darmowe programy online które możemy znaleźć w sieci to programy — alternatywy dla popularnych tytułów desktopowych. Uruchamia się je w przeglądarce bez konieczności instalowania czegokolwiek. W większości przypadków nie musimy się rejestrować czy logować, aby z nich skorzystać. Programy takie są w większości darmowe i ogólnodostępne. Powstały jako alternatywa dla płatnych programów instalowanych na komputerze z kilku względów. Można zaliczyć do nich np. oszczędność pieniędzy czy możliwość zalogowania się z każdego miejsca na świecie bez dostępu do własnego komputera. Programów takich używa się poprzez wejście na odpowiednią stronę internetową. Cała edycja odbywa się online. Niektóre programy posiadają możliwość utworzenia konta z chmurą i zapisywanie w niej dokumentów. Bardzo często poszczególne darmowe programy w sieci imitują — dość dobrze te oryginalne, które znamy z naszych komputerów. Od technicznej strony, aby móc z nich korzystać nie trzeba spełniać szczególnych wymagań. Wystarczy posiadać najnowszą przeglądarkę internetową i dostęp do internetu. Są one dostosowane do szybkiego uruchamiania i nie wymagają pobierania.

Przykłady alternatyw do płatnych programów, które odpalisz w przeglądarce

Jednymi z najbardziej rozchwytywanych programów są te, które służą edycji tekstu, grafiki oraz wideo. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze i polecane przez nas programy online.

Darmowe pakiety biurowe (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, kreator prezentacji) online:

Darmowe programy do edycja grafiki:

Darmowe programy do edycji wideo

edytor wideo youtube studio
Edytor wideo Youtube Studio

Czym darmowe programy różnią się od tych płatnych desktopowych?

Jednym z najczęstszych pytań, jakie pada przy okazji tematu darmowych programów online w sieci, jest to, czym tak dokładnie różnią się od pierwowzorów desktopowych których są alternatywami. Pierwszą różnicą jest to, że są tworzone w zdecydowanej większości (prócz nielicznych przypadków) przez inne marki prywatne. Mają one być podobieństwem, ale zostały stworzone przez inne firmy. Drugą różnicą jest fakt ich funkcjonalności. Najczęściej starają się one w najdokładniejszy sposób imitować funkcje i zbliżyć się do swoich pierwowzorów. Nie jest to jednak czasami możliwe ze względu na np. opatentowane rozwiązania, licencje, oskarżona o plagiat czy możliwości techniczne. Programy takie wyświetlają się w przeglądarkach i siłą rzeczy pewne rozwiązania mogą po prostu na nich nie działać. Różnice jednak dotyczą najczęściej zaawansowanych funkcji dla profesjonalistów wykorzystujących takie programy do specjalistycznych zadań. Trzecią różnicą, która najbardziej przypadnie do gustu użytkownikom, jest cena. Programy takie są często w pełni darmowe i nie musimy płacić za ich używanie. To spora zaleta, biorąc po udawać np. kilkuset złotowy koszt zakupu oryginalnego oprogramowania desktopowego.

Dlaczego warto korzystać z programów online?

Z darmowych programów online w sieci warto skorzystać z kilku powodów. Z pewnością jest to darmowość oraz brak konieczności płacenia za ich użytkowanie. Programy takie są łatwe w obsłudze, intuicyjne oraz możliwe do wykorzystania przez każdą osobę. Ich największą zaletą jest to, że są dostępne online, czyli niewymagające instalacji na urządzeniu, a jedynie dostępu do internetu. Usuwa o konieczność aktualizacji, ograniczoną ilości instalowanych kopii na poszczególnych urządzeniach czy brak możliwości wykorzystywania programu na wielu urządzeniach podczas np. podróży. W zdecydowanej większości przypadków, funkcjonowanie darmowych programów online będzie wystarczająca do wykonania zadania. Bardzo dużym plusem jest kompatybilność z najpopularniejszymi rozszerzeniami dokumentów takimi jak PDF, DOC, XML itp. W tych programach możemy tworzyć, zapisywać i wczytywać różnego rodzaju dokumenty stworzone np. w innych programach.

darmowe programy online
Darmowe programy online dla domu

Do kogo skierowane są programy w przeglądarce?

Z darmowych programów online dostępnych w sieci warto skorzystać w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy nie potrzebujemy zaawansowanych funkcji danych programów, a jedynie podstawowe. Dzięki temu nie będziemy musieli wydawać dużych sum, a będziemy mogli wykonać pracę szybko i za darmo np. będąc uczniami czy studentami. Z tego rozwiązania możemy korzystać też, jeśli często podróżujemy i nie chcemy wozić swojego komputera. Wszystkie prace i dane możemy zapisywać w chmurze, a samodzielnie otwierać je przy pomocy programów z dowolnego miejsca na ziemi. To bardzo wygodne i poręczne rozwiązanie. Wybór darmowych programów online w sieci jest też dobrym posunięciem, jeśli prowadzimy firmę lub działamy zawodowo, a programy te wykorzystujemy w podstawowej formie. Dzięki temu nie będziemy musieli wydawać bardzo dużych sum na wiele licencji, a pracownicy będą mogli wymieniać się danymi w chmurze oraz pracować np. z domu czy w różnych miejscach. Wybór tych programów to też doskonały sposób na szybką i niezobowiązującą edycję kilku zdjęć czy napisanie kilku dokumentów.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać