techunbox logo v2

Drukarki atramentowe – czy mają przyszłość?

business woman working in office by the printer

Początki wielu z nas

Ponad dwie dekady temu jeśli chodzi o drukowanie dokumentów komputerowych chyba jedyną osiągalną opcją była drukarka atramentowa. Nie była ona rzecz jasna szybką w tamtych czasach, bo nawet wydrukowanie prostego i niezbyt dużego zdjęcia trwało jakieś kilkadziesiąt sekund. Kluczowe znaczenie miało też i to, że taka drukarka posiadała kartridże. W jednym z nich znajdował się tusz kolorowy, z w drugim ten czarny. Kolorowy był rzecz jasna tym droższym i dlatego też wielu z nas kupowało jedynie czarny i to zwłaszcza wtedy gdy w grę wchodziło drukowanie stron tekstu lub faktur. Nie dało się wtedy ukryć tego, że drukowanie było dość wolne i jednocześnie swoje kosztowało, bo markowe kartridże i to nawet z tym czarnym tuszem były dość drogimi. Istotny minus stanowiło też i to, że wtedy generalnie sprzęty zaliczane do elektroniki użytkowej były dość drogimi i niewielu było stać na komputer. Dziś drukarki atramentowe są rzecz jasna tymi znacznie szybszymi i co równie ważne nie są jedyną opcją, bo równie dobrze można zakupić dość tanią drukarkę laserową. Można też uznać śmiało, że wartość tych konkretnych sprzętów znacząco zmalała, choć i w sensie jakościowym pewne drukarki nie są najlepszymi.

Zużywanie się

Nie da się ukryć tego, że ponad dwie dekady temu na taką akuratną drukarkę atramentową wydawało się odpowiednik połowy statystycznej pensji i co równie istotne jakaś część tych drukarek działa do dziś. Kiedyś rzecz jasna obudowa takiej drukarki była biała, a teraz jest już dość żółta. Tyle się zmieniło i co równie istotne funkcjonowanie tego sprzętu też uległo zmianie, bo wydaje z siebie nieco inne odgłosy, ale sama jakość wydruku się znacząco nie pogorszyła. Sprawa może wyglądać nieco inaczej w przypadku drukarek eksploatowanych intensywniej, ale generalnie prawdą jest to, że kiedyś sprzęty projektowano z większą dbałością. Dziś zaś drukarkę atramentową da się nabyć niemal za równowartość takich typowych markowych butów i nie jest to słaby zakup, bo jeśli drukujemy jakieś sto stron dokumentów papierowych miesięcznie, to taka drukarka będzie działać przez około cztery lub pięć lat. Jednak jeśli drukujemy więcej to wysiądzie ona znacznie szybciej. Utrudnienie może stanowić też i taka teczka z fakturami oparta o drukarkę. Mowa tu o tym, że drukarka ma specjalne podajniki do kartek papieru i jeśli jej konstrukcja jest nieznacznie ściskana to elementy te zużywają się szybciej.

Istotny aspekt powiązany z użytkowaniem

Drukarka atramentowa tak samo jak i drukarka laserowa mają specjalne podajniki do kartek papieru i silniczki, które sterują tymi podajnikami. Zwłaszcza w przypadku wyrobów z tej niższej półki cenowej detale te są bardziej podatnymi na uszkodzenia. Jednym słowem wystarczy drukarkę docisnąć takim segregatorem z dokumentami do ścianki jednego z mebli w biurze i już po kilku miesiącach podajnik może pracować znacznie słabiej. Wiele znaczy też i to, że ta wada jest znacznie bardziej odczuwalną w przypadku tych tańszych modeli, czyli w przypadku tych wytwarzanych przez niemal nieznanych producentów. Zdecydowanie bardziej znani producenci drukarek także wytwarzają modele, które to szybciej się zużywają, po to by mieć coś bardzo taniego w ofercie, ale to nie jest obowiązkowe. Ludzie zaś często dążą do tego by posiadać taką bardzo tanią drukarkę atramentową, bo nie chcą zbyt wiele wydawać na sprzęty, których to będą używać tylko przez te kilka godzin w skali miesiąca. Jednym słowem parametr jakości i to jak szybko zużywają się podajniki do kartek nie ma kluczowego znaczenia, jeśli dana drukarka wydrukuje jakieś trzydzieści faktur w skali miesiąca.

Czy drukowanie przestanie być koniecznością?

Obecnie ludzie w bardzo wielu procentach przypadków patrzą na to by drukować jak najtaniej w przeliczeniu na każde stron dokumentów takich jak faktury. Jednym słowem drukarki atramentowe i laserowe drukują zaskakująco wiele, choć to nie zaskakuje. Dziś też normą staje się to nie drukowanie, bo na jednym przenośnym dysku typu SSD da się pomieścić miliony stron dokumentów i dlatego też konieczność magazynowania faktur i innego typu dokumentów zanika, bo taki magazyn może spłonąć, a poza tym dokumenty zgromadzone w nim zajmują sporo miejsca. Znacznie mniej zajmą dokładnie wtedy gdy znajdą się na przenośnych dyskach pod postacią kilku kopii, bo wtedy gdy uszkodzeniu ulegnie jedna z nich to pozostałe nadal będą istniały i w tym tkwi olbrzymi plus i na dodatek zniknie kosztowna konieczność drukowania.

Koszty

Wielu z nas wie też dość dobrze o tym, że drukowanie niestety swoje kosztuje i to zwłaszcza jeśli chodzi o drukarki atramentowe, bo do nich kupuje się tusz w kartridżach. Nawet ten nie oryginalny kosztuje dość wiele i co równie ważne to z góry sztywno określona ilość wydrukowanych stron w tej średniej jakości. Dlatego wielu z nas jest z dania, że z czasem dla znacznego ograniczenia kosztów będzie się obracać jedynie taką elektroniczną wersją faktury i elektronicznymi wersjami innych dokumentów, bo coś w tym stylu to rzecz jasna znaczna oszczędność i wygoda w jednym.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać