techunbox logo v2

Drukarki laserowe – jaka przyszłość czeka te sprzęty?

taking a business plan paper from printer

Kilka prawd o przeszłości

Ludzie rozpoczynający własną przygodę z informatyką w latach dziewięćdziesiątych stykali się rzecz jasna z poglądem, że komputer z drukarką atramentową, to taka maszyna do pisania i kalkulator w jednym. Dziś rzecz jasna pogląd ten wydaje się być dziwnym, ale wtedy ten całokształt prezentował się inaczej. Istotnym było też i to, że gdy już zaczęły się pojawiać te pierwsze drukarki laserowe, to ludzie widzieli w nich pewnego rodzaju wybawienie. Jednym słowem wcześnie kupowano kartridże z tuszem, które to były rozwiązaniem dość drogim, czyli podbijały one stawkę jeśli chodzi o koszt wydrukowania takich stu typowych faktur. Drukarka laserowa obniżała ten konkretny koszt i to nawet znacząco. Tylko, że w jej przypadku trzeba było wymieniać toner i to co jakieś 2 500 wydruków w zależności od modelu. Inne ograniczenie drukarek laserowych tkwiło w tym, że na samym początku drukowały w kolorze czarnym i nie były zbyt szybkie, a koszt zakupu jednej takiej był nawet znacznym, czyli na tę ciekawszą w sensie jakościowym trzeba było wydać równowartość miesięcznych zarobków typowego robotnika lub nawet więcej, ale ludzie byli za tymi sprzętami, bo liczyło się obniżenie kosztów drukowanie i to na dość długi czas.

Pojawienie się tanich drukarek laserowych

Te dość tanie drukarki laserowe zaliczane do tych drukujących w kolorze czarnym pojawiły się w okolicy roku 2007 w Polsce. Mowa tu dokładnie o tym, że taka właśnie drukarka drukowała już dość szybko, kosztowała tyle co typowe markowe buty i co równie istotne działała dość sprawnie przez około dekadę o ile nie stanowiła tej podpórki dla teczek z dokumentami, czyli jeśli pracowała tam gdzie miała miejsce i co równie ważne drukowała te sto stron dokumentów tekstowych w skali miesiąca. Jeśli zaś drukowała trzy razy więcej to zamiast dekady działała tylko te trzy lata. Ludzie zaś nie przejmowali się zbytnio tymi poprawnymi zasadami eksploatowania, bo zakupienie nowej za te dwieście lub trzysta złotych nie stanowiło problemu dla firmy, a lepsze i zdecydowanie bardziej trwałe modele nabywali ludzie tacy jak właściciele biur rachunkowych lub drukarni. Jednym słowem tacy właśnie ludzie mieli znacznie większe zapotrzebowanie na wydruki średnie jakościowo i nie chcieli tego taniego modelu drukarki wymieniać co roku lub co jakieś dwa lata. Takie wyższe wymagania odnośnie sprzętu to nic zaskakującego, bo dla niektórych liczy się to by drukarka laserowa zużywała się znacznie wolniej.

Produkcja drukarek

Czołowi producenci drukarek laserowych i atramentowych wytwarzają wiele serii modelowych, a dokładniej są modele dla osób prywatnych, te dla firm drukujących niezbyt wiele i dla firm, które mają znaczne wymagania odnośnie jakości wydruków. Liczy się też i to, że każda seria modelowa to generacje, z których to chyba każda wytwarzana jest przez kilka lat, a istotne części do takowej przez kolejnych kilka. Takie podejście do produkcji jest istotne, bo nie może zaistnieć coś takiego, że dość droga drukarka jest wytwarzaną przez blisko trzy lata i po tym czasie nie można nabyć części do takowej. Takie właśnie podejście producenta do produkcji wygląda dość słabo. Zdecydowanie lepiej jest wtedy gdy właściciel drukarni zakupi tę dość drogą drukarkę laserową i nawet po tych ośmiu latach od dnia zakupu może nabyć jeszcze części do tego właśnie modelu. Takie podejście producenta jest normą, bo marka to także reputacja, którą to trzeba potwierdzać wyjątkowo często. Kolejna z istotnych spraw tkwi też i w tym, że drukarki testuje się jakościowo, a dokładnie sprawdza się to jak zużywają się w sensie eksploatacyjnym i to jeszcze w fabryce, po to by jakieś odpady produkcyjne nie trafiły do sklepów.

Typowe usterki

Tanie drukarki laserowe mają też i te swoje często spotykane przypadłości. Jedną z takich jest to szybsze eksploatacyjne zużywanie się, ale nie ten jedyny mankament stanowi znaczny problem. Wiele znaczy też i to, że drukarki laserowe i atramentowe mają podobne elementy konstrukcyjne, a konkretniej te podajniki kartek papieru i ich silniczki. Niektórzy już dowiedzieli się tego, że te drobne elementy szybciej zużywają się w drukarkach tanich, które to są dociskane do ścianki mebla przez jakąś teczkę z dokumentami. Tego typu zużycie często nie jest problemem, bo tanią drukarkę można szybko wymienić na inną tanią. Zdecydowanie większy problem pojawia się wtedy gdy te elementy bardzo szybko zawodzą w tej dość drogiej drukarce laserowej.

Koniec ery drukarek laserowych.

Czasy powiązane z przydatnością drukarek laserowych mogą się rzecz jasna skończyć i nie ma w tym nic dziwnego, bo żyjemy w epoce, w której to dokument drukowany taki jak faktura zastępuje forma elektroniczna. Jednym słowem to drukowanie laserowe się skończy, ale lasery nadal mają przyszłość, bo już od dłuższego czasu używa się znakowarek laserowych. Sprzęty te są rozwinięciem koncepcji drukarki laserowej i co równie ważne ich przydatność jest nadal znaczną, bo części maszyn wykonywane z tworzyw i metali trzeba jakoś znakować, czyli dawać im logo producenta i oznaczenia techniczne. Drukarka laserowa sobie z tym nie poradzi, ale maszyny nią inspirowane mogą.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać