techunbox logo v2

Drukarki termosublimacyjna – istotne fakty o tym sprzęcie

Drukarki termosublimacyjna - istotne fakty o tym sprzęcie

Zasada funkcjonowania

Oczytani wiedzą o tym, że drukarka sublimacyjna nazywana także termosublimacyjna za pomocą ciepła przenosi barwnik ze specjalne wstęgi na papier. Mowa tu dokładnie o tym, że ten typ drukarki najpierw podgrzewa barwnik, który to w stanie stałym znajduje się na wstędze. Barwnik ten zmienia do stanu gazowego, a potem przenosi na odpowiedni rodzaj papieru. Wszystko to się dzieje z pominięciem stanu ciekłego i ten rodzaj drukarki jest używany głównie przez drukarnie do drukowania zdjęć z wakacji lub innego typu fotografii. Dlatego drukarka termosublimacyjna nigdy nie stanie się aż tak popularnym typem jak drukarka igłowa. Tak jest ze względu na to, że dla ludzi drukujących dokumenty tekstowe liczy się głównie typowy koszt wydrukowania stu dokumentów tego rodzaju. Pewnego typu fakty nie zadziwiają, a typy drukarek zawsze będą miały zróżnicowaną popularność, bo drukowanie za pomocą promieniowania UV wygląda dość ciekawie jeśli chodzi o teorię, ale w warunkach realnych pewne teorie się rzecz jasna nie sprawdzają i to już od dość wielu lat. Ludzie jeśli chodzi o typowe użytkowanie drukarek interesuje koszt drukowania, koszt zakupu konkretnej drukarki i do tego żywotność danego modelu.

Czy pewne typy drukarek znikną z rynku?

Drukarka termosublimacyjna używana jest do drukowania zdjęć, czy też tych pocztówek, które to można zakupić na straganach w kurortach. Kartki świąteczne to także ich mocna strona, ale już w innych typach produktów ten rodzaj druku nie jest aż tak istotnym. Mowa tu dokładnie o tym, że świat obecny raczej odchodzi od wielu rodzajów drukowania i to głównie ze względu na koszty powiązane z tym procesem. Drukarki i to zwłaszcza te droższe muszą być eksploatowane w sposób poprawny, czyli serwis tych sprzętów generuje pewnego typu koszty. Kluczowe znaczenie ma też i to, że zadrukowany papier lub arkusze tworzywa stają się towarem, który gdzieś trzeba zmagazynować lub poddać dalszej obróbce, choćby powiązanej z przycinaniem. Zaskakująco wiele znaczy też i to, że dziś wybieramy elektroniczne wersje pocztówek lub dokumentów tekstowych, bo takie można zapisać na dysku lub na dyskach i to pod postacią kilku kopii na różnych dyskach. Dlatego też jeśli jeden z dysków ulegnie uszkodzeniu to pozostałe kopie przetrwają. Te argumenty nie zaskakują i dlatego za jakiś czas drukarki termosublimacyjne mogą stać się równie przydatne co jakieś wiekowe stacje dyskietek. One będą gdzieś w prywatnych domach, ale za dwadzieścia lat będą tyle warte, co jakiś połamany stołek.

Inne prawdy o obecnych realiach.

Jakaś część osób może i chce mieć w ramkach zdjęcia wydrukowane przez te drukarki termosublimacyjne, ale znajdą się też osoby dla których idealnym miejscem na zdjęcia jest smartfon, bo w jego przypadku nie trzeba kompletnie nic drukować, tylko przechowuje się pewną ilość zdjęć i filmów w jego pamięci, po to by pokazać te materiały rodzinie lub znajomym. Taki zbiór zdjęć i filmów jest dostępnym w dowolnej chwili i co równie ważne wielu z nas nosi takowy w kieszeni spodni lub w torebce. Kluczowe znaczenie znaczy też i to, że setki lub tysiące zdjęć w smartfonie ważą o wiele mniej od tych wydrukowanych przed drukarkę termosublimacyjną. Minus tkwi też i w tym, że drukowanie takim sprzętem kosztuje i chyba dlatego tylko jakaś część fotografii faktycznie jest drukowana, a cała reszta przez jakiś czas przechowywana jest na dyskach przenośnych i po jakimś czasie wiele kopii tych ujęć najzwyczajniej w świecie się kasuje. Można to śmiało nazwać pragmatycznym podejściem do sprawy, bo to co wydamy na drukowanie zdjęć za pomocą markowej drukarki termosublimacyjnej można wydać w sposób odmienny, choćby na nowe markowe ubrania.

Producenci

Drukarki termosublimacyjne to podobne sprzęty do drukarek igłowych, a dokładniej w ich przypadku także istnieją serie modelowe i przynajmniej kilku istotniejszych producentów w świecie. Każda z tych serii modelowych dzieli się na generacje. Jedne modele są tańszymi, a inne tymi droższymi. Potwierdza się też i to, że droższy model drukarki termosublimacyjnej jest też i tym żywotniejszym. Takowe zazwyczaj wykonuje się z lepszych materiałów, a na sam koniec procesu produkcji w lepszych drukarkach sprawdza się każdy z istotnych podzespołów pod kątem zużycia eksploatacyjnego. Producenci właśnie tak podchodzą do sprawy, bo klient, który to znacznie więcej wydaje na drukarkę nie może dostać sprzętu, który to zużyje się po zaledwie dwóch lub trzech latach typowej eksploatacji.

Jak to będzie w przyszłości?

Ludzie raczej nadal będą chcieli drukować ciekawe zdjęcia na jakichś typach drukarek. Nie wiadomo tylko dokładnie, czy będą to drukarki sublimacyjne, czy też inne rodzaje drukarek, bo fotografie można dziś drukować na szkle, czy też na jakimś typie tworzywa takim jak poliwęglan. Jednym słowem możliwości są znaczne i ciekawsze z rodzinnych fotografii da się nawet zamienić w fototapetę. Nie ma w tym nic dziwnego, bo świat obecny to rzecz jasna świat wypełniony bardzo atrakcyjnymi możliwościami. Trudno tylko stwierdzić, czy za jakieś piętnaście do dwudziestu lat drukarki sublimacyjne znikną z rynku, czy też będą produkowanymi na niewielką skalę.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać