techunbox logo v2

Dysk twardy i możliwości przechowywania danych

hard drives running in the data center

Obecne możliwości technologiczne

Żyjemy w zaskakująco ciekawych czasach, bo dyski twarde komputerów, tak samo jak i typowe dyski przenośne już od ponad dekady mają pojemność 1016 GB lub nawet o wiele większą. Jednym słowem jest to wiele znaczący plus, bo na dysku przenośnym o gabarytach typowej papierośnicy można pomieścić miliony stron dokumentów. Nie ma w tym kompletnie nic zaskakującego, bo dysk tego typu można z wielką łatwością schować do typowej kieszeni, a kiedyś dokumenty zapisane takowym musiały być w formie papierowej składowane w sporym magazynie, a w takim musiał być także personel, który porządkował konkretne dokumenty. Dlatego można śmiało uznać, że ten typ elektroniki użytkowej znacząco ułatwia nam archiwizowanie milionów stron dokumentów i to takich jak ważne dokumenty lub te typowe faktury. Wiele znaczy też i to, że te dokumenty mogą być przechowywane w kilku kopiach na różnych dyskach i każdy z nich znajduje się w innym miejscu. W tym tkwi olbrzymi plus, bo dawniej gdy takie archiwum z papierowymi dokumentami spłonęło to większość tych dokumentów nie dawała się odtworzyć. Dziś rzecz jasna nie ma takiego problemu, bo jeśli jeden dysk z kopiami ulega uszkodzeniu, to mamy do dyspozycji drugi, a nawet jeszcze kilka innych.

open hdd and ssd disk drives on metal plate background
HDD i SSD

Dysk typu SSD

Wielkim plusem czasów obecnych jest rzecz jasna dysk twardy typu SSD, bo to nie taki sam dysk jak sprzed ponad dwóch dekad. Jednym słowem tu nie ma jakiegoś wirującego dysku i lasera, który to czyta dane. Zamiast tego wszystkiego są tylko te moduły pamięci przypominające karty pamięci microSD lub inne rodzaje takowych. Wiele znaczy też i to, że wyszukiwanie danych na tego typu dyskach jest bajecznie proste, bo wystarczy jedynie wpisać nazwę konkretnego pliku, a system wyszukuje go dla nas w ułamku sekundy. Prawda tkwi też i w tym, że starsze typy dysków HDD były tymi bardziej problematycznymi, bo w przypadku laptopa wystarczył jedynie ten solidniejszy wstrząs, po to, by taki dysk nie funkcjonował poprawnie, a wszystko to rzecz jasna przez obracający się dysk we wnętrzu. Nawet niezbyt poważne uszkodzenie mechaniczne skutkowało tym, że tego typu dysk tracił wyważenie i stawał się niemal bezużytecznym. Może i mógł go naprawić specjalista, ale dziś ta technologia to już przeżytek, bo dyski typu SSD są mniej podatnymi na uszkodzenia, choć w ich przypadku te zarysowania na modułach pamięci, czy też ich pęknięcia, to także ta znaczna utrata cennych danych.

Czarne skrzynki w samolotach

Nikogo raczej nie dziwi to, że dyski twarde, a konkretniej dyski typu SSD z modułami pamięci znajdują się także w czarnych skrzynkach samolotów, bo to opcje o wiele trwalsze od taśmy magnetycznej, czy też od dysku twardego typu HDD. Kluczowe znaczenie ma też i to, że pewne dane liczbowe można na takowych zapisywać przez dekady i to dosłownie. Wiele znaczy też i to, że teraz te rejestratory mogą zapisać setki, a nawet tysiące parametrów. W samolotach montuje się też inne rodzaje komputerów, które to stale rejestrują dane na dyskach twardych. Nie są to czarne skrzynki, tylko dane dzięki którym to serwisowanie konkretnej maszyny jest o wiele wygodniejsze dla mechanika. Specjalista się podłącza do dysku takiego komputera rejestrującego i doskonale wie, które z systemów działają znacznie słabiej, a nawet poznaje sugestie odnośnie ich naprawienia. Te komputery, jak i czarne skrzynki są stale doskonalone, bo obsługa techniczna maszyn latających musi być prosta. Ten parametr nazywa się wygodą, bo jeśli w konkretnym samolocie trzeba wymienić komputer nawigacyjny, to mechanik wie o tym od systemu, czyli nie musi przeprowadzać tych dodatkowych i jednocześnie czasochłonnych testów.

Specjaliści od dronów

Nie da się ukryć tego, że w czasach obecnych drony posiadające cztery lub nawet osiem śmigieł to bardzo modne niewielkie statki latające. Używa się ich niemal głównie do kręcenia filmów promocyjnych i co najważniejsze rejestrują one obraz w jakości 4K, 6K lub nawet w 8K. Jakość ta stanowi wyzwanie dla dysków twardych w laptopach lub w komputerach stacjonarnych, bo jeden film nakręcony w jakości 6K i trwający blisko pięć minut może zajmować więcej miejsca na dysku od miliona dokumentów, takich jak te typowe faktury. Rzecz jasna takie dokumenty trzeba zapisać, a potem specjalista od latanie dronem i od kręcenia filmów drogą lustrzanką cyfrową musi edytować tego typu materiał, czyli stworzyć z takowego jeden wybitnie ciekawy film promocyjny, który w stu procentach zadowoli jego klienta.

set of different data storage devices. hdd, ssd and ssd m2 isola
Dyski

Dyski twarde i astronomia

Jakaś część z nas widziała już wyjątkowo ciekawe ujęcia planet, galaktyk i mgławic, ale tylko nieliczni wiedzą o tym, że potrzeba wybitnie pojemnego dysku twardego, do stworzenia takich właśnie obrazów. Mowa tu dokładnie o tym, że ciekawy materiał tego typu uzyskuje się nakładając na siebie klatki z filmu nakręconego bardzo czułą kamerą do teleskopu, a ta ekspozycja, czyli naświetlanie niekiedy trwa nawet kilkanaście godzin, czyli to dziesiątki tysięcy klatek, które to się na siebie nakłada w specjalnym programie graficznym. Problem tkwi tylko w tym, że wcześniej trzeba zgromadzić takie filmy nawet na kilku dyskach przenośnych typu SSD.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać