techunbox logo v2

iPhone 13 vs iPhone 14 – różnice

apple iphone14 655

Już za chwilę premiera kolejnej generacji smartfonów z logo nadgryzionego jabłka. Czy w tym roku czeka nas rewolucja, czy tylko kolejna ewolucja tego, co już dobrze znamy? Jak zawsze w przypadku iPhone’a wiele rzeczy wiemy na długo przed premierą i jak zawsze pozostaje pytanie, czy starszą generację będzie warto wymienić na najnowsze dziecko inżynierów Apple?

Design – iPhone 13 vs iPhone 14

Według najnowszych informacji najwięcej zmian wizualnych będzie w wersji Pro smartfona, a podstawowe modele iPhone’a 14 będą niemal identyczne z wyglądu jak podstawowe modele iPhone’a 13. To, co na pewno będzie odróżniało nową generację to nowe kolory, które stały się już tradycyjną zmianą w designie nowych iPhone’ów. Również wielkość modułów aparatów może być nieco inna, jednak będzie to zmiana, którą ciężko będzie zauważyć. Oprócz tego wersja Pro oraz Pro Max mają nie mieć już klasycznego notc’a, a samo wycięcie w ekranie ma bardziej przypominać pastylkę lub poziomą literkę „i”.

Ekran – iPhone 13 vs iPhone 14

Od lat ekrany w każdej nowej generacji smartfonów od Apple, są jednymi z najlepszych na rynku, dlatego ciężko spodziewać się w tym punkcie rewolucji. iPhone 14 będzie miał dokładnie ten sam ekran co jego starszy brat z 13 w nazwie. Ta sama rozdzielczość i przekątna oraz ta sama technologia. Znowu, jedyne różnie dotkną wersji z dopiskiem Pro, która będzie miała ekran wykonany w zupełnie innej technologii. Podstawowe modele będą miały wyświetlacz LTPS, a modele Pro wyświetlacz LTPO. Warto również wspomnieć, że wersje Pro doczekają się AOD, czyli Always on Display.

Aparaty – iPhone 13 vs iPhone 14

Tutaj, podobnie jak w przypadku ekranu, podstawowe wersje iPhone’a 14 będą miały identyczne moduły przednich i tylnych aparatów jak iPhone 13. Jedyną różnicą ma być autofocus w przednim aparacie. Większe zmiany będą dotyczyły wersji Pro. W niej możemy liczyć na zwiększenie rozdzielczości z 12 do 48 MP oraz kilka nowych programowych sztuczek, które nie będą dostępne w starszych modelach.

Specyfikacja- iPhone 13 vs iPhone 14

Podstawowe wersje iPhone’a 14 będą wyposażone w ten sam procesor co ich o rok starszy brat. Sam procesor A15 będzie delikatnie podkręcony. Wersja Pro 14 będzie posiadała znacznie większe zmiany hardwarowe: nowy procesor A16 oraz nowsza i większa pamięć DRAM. Również pojemność samego smartfona się zmieni, od teraz podstawową wersją dla wersji Pro ma być 256GB.

Cena – iPhone 13 vs iPhone 14

Najnowsze smartfony od Apple mają być podobnie wycenione jak ich starsze rodzeństwo, co wydaje się dobrą wiadomością. Jednak inaczej niż ostatnio, nie ma być dostępnej wersji mini, co sprawia, że najtańszy z nowych iPhonów będzie droższy niż do tej pory.

iPhone 13 vs iPhone 14 – kto wygra?

W podstawowej wersji, różnice pomiędzy 13 i 14 generacją jabłkofona wydają się marginalne i wydaje się, że tym razem nie będzie opłacało wymieniać się iPhone’a 13 na iPhone’a 14. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli weźmiemy pod uwagę wersję Pro i Pro Max, tam progres wydaje się odczuwalny. Lepszy ekran, lepszy aparat, nowszy procesor i więcej pamięci wydają się tymi zmianami, które pozwolą „poczuć różnicę”. Pamiętajmy również o tym, że nowe iPhone’y wyjdą z iOS 16, który będzie oferował niektóre wyjątkowe funkcje na wyłączność najnowszych modeli. Czy będzie warto do nich dopłacać? O tym przekonamy się w dniu premiery.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać