techunbox logo v2

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2?

electrician installing digital tv receiver

Kto z nas nie lubi oglądnąć ulubionego serialu po ciężkim dniu pracy? Zasiadając przed telewizor i włączając ulubiony kanał z pewnością nie zastanawiamy się szerzej nad pojęciem telewizji naziemnej. Cieszymy się z wyświetlanego obrazu i płynącego dźwięku z głośników naszego urządzenia. Niemniej jednak warto wiedzieć, że opisywana technologia przechodzi w ostatnich czasach dość sporą rewolucję. Pochodną tego może być konieczność wymiany urządzenia, bądź zakupu dodatkowego dekodera. Wszystko za sprawą standardu DVB-T2, który na dobre rozgościł się w naszym państwie. Przed wizytą w sklepie sprawdźmy najpierw, czy konieczny będzie zakup dodatkowych akcesoriów. Jeżeli okaże się, że nasz telewizor spełnia wszystkie funkcje, wówczas nie musimy martwić się o jakiekolwiek niedogodności.

Czym jest standard DVB-T2

Skrót DVB-T2 wywodzi się z języka angielskiego, gdzie dosłownie oznacza Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation. Prościej mówiąc możemy go identyfikować jako drugą generację standardu telewizji cyfrowej. Odpowiada za transmisję skompresowanych danych multimedialnych, gdzie przyjmuje się standardy MPEG-2 oraz MPEG-4. Istotna różnica pomiędzy jego poprzednikiem, czyli DVB-T, polega głównie na efektywniejszym wykorzystaniu pasma, co jednocześnie przekłada się na jakość obrazu i dźwięku. Niemniej jednak, nie każdy telewizor jest w stanie obsłużyć nowy format. Największe problemy będą dotyczyły w szczególności starszych modeli.

Od kiedy standard DVB-T2 jest w Polsce?

Proces aktualizacji standardu w naszym kraju jest wielowymiarowy. Oznacza to, że jest w dużym stopniu uzależniony od lokalizacji w jakiej mieszkamy. Zmiana standardu ruszyła wraz z dniem 28 marca 2022r. Na początku objęła głównie część polski zachodniej m.in. województwo lubuskie i część dolnego śląska. Ostatni etap standaryzacji, mający na celu objąć całą Polskę ruszył 27 czerwca 2022 r.

Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2?

Na szczęście, w łatwy sposób możemy sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje standard DVB-T2. Istnieje na to kilka sposobów, a czynność nie powinna zająć więcej niż kilka minut. Każda alternatywa jest bezinwazyjna i jesteśmy w stanie wykonać ją sami w zaciszu domowym. Wystarczy odrobina wiedzy i cierpliwości.

Wykorzystanie Sprawdzam TV

Pierwszą i zarazem najprostszą opcją na sprawdzenie tego, czy nasz telewizor obsługuje standard DVB-T2 jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanego do tego kanału o nazwie Sprawdzam TV. Opisywane rozwiązanie jest udostępniane na multipleksie MUX 3, czyli tym samym, co np. TVP. Aby skorzystać z tego sposobu wystarczy włączyć nasz telewizor i wyszukać opisywanej pozycji. Jeśli okaże się, że brakuje jej na liście, wówczas warto przeprowadzić automatyczną aktualizację kanałów.

W momencie, gdy przeniesiemy się już do Sprawdzam TV ujrzymy ekran, który poinformuje nas, czy nasz telewizor spełnia odpowiednie wymagania. Jeżeli tak, wówczas naszym oczom powinien ukazać się obraz, taki jak zaprezentowano poniżej.

sprawdzam tv

W takim przypadku nie potrzebujemy wykonać żadnych dodatkowych działań. Nasz telewizor jest zgodny ze standardem, w związku z czym na dobrą sprawę nie odczujemy żadnej różnicy. A co w przypadku, gdy nasz telewizor nie obsługuje nowego standardu? Czy oznacza to, że musimy zakupić nowy sprzęt? Oczywiście, że nie. Wystarczające okaże się nabycie odpowiedniego dekodera i podpięcie go pod nasz telewizor.

Skorzystanie z wyszukiwarki modeli

Kolejnym sposobem na sprawdzenie, czy nasze urządzenie obsługuje format DVB-T2 jest skorzystanie z wyszukiwarki, która znajduje się na stronie https://telewizjanaziemna.pl. To świetne rozwiązania, np. w momencie, gdy nie mamy aktualnie dostępu do naszego telewizora.

Aby to zrobić, należy wejść w podany link i rozpocząć wpisywanie modelu urządzenia. System już po uzupełnieniu kilku liter powinien wyświetlić sugerowane podpowiedzi tak, jak na poniższym obrazku.

obraz 2022 08 05 105048120

W momencie, gdy widzimy nasz model, możemy z łatwością w niego kliknąć i zaczekać na załadowanie się kolejnej podstrony, gdzie uzyskamy szczegółowe informacje.

obraz 2022 08 05 105327809

Wybrany telewizor wspiera technologię DVB-T2/HEVC w związku z tym nie potrzebujemy dokonywać żadnym modyfikacji.

Sprawdzenie zgodności poprzez stronę producenta/sklepu

Poza wymienionymi wyżej sposobami możemy również skorzystać ze strony producenta telewizora i udać się do specyfikacji technicznej urządzenia. Przykładowo, weźmy pod lupę jeden z modeli Samsunga. Przenosimy się do zakładki tuner/nadawanie i sprawdzamy obsługę DVB-T2.

obraz 2022 08 05 105741155

Ta metoda jest chyba stosunkowo najtrudniejsza i najbardziej czasochłonna. Znalezienie odpowiedniego modelu na stronie może zająć sporo czasu. Dodatkowo miejmy na uwadze to, że przedzieranie się przez obszerną specyfikację nie należy do najprzyjemniejszych zadań. Takie rozwiązanie może być efektywne w momencie, gdy mamy na oku konkretny sprzęt, który chcemy nabyć.

Oprócz stron producenta informacje na temat obsługi DVB-T2 są często zawarte w sklepach internetowych, gdzie chcemy dokonać zakupu. Pamiętajmy jednocześnie, że ta metoda jest stosunkowo najmniej wiarygodna, gdyż może dojść do pomyłek podczas uzupełniania opisu.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać