techunbox logo v2

Jak wybrać router? Sprawdź na co zwrócić uwagę!

modern wi fi router on light table in room
Czasy, w których aby korzystać z Internetu podłączonego kablem do komputera już dawno minęły. Obecnie dostępne są i powszechnie wykorzystywane routerów WiFi, bazujące na bezprzewodowym połączeniu. To ogromna wygoda. Ale jak spośród licznych modeli wybrać najlepszy na miarę naszych potrzeb? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Różnice między routerami – cena i jakość

Łatwo zauważyć, że poszczególne modele różnią się między sobą ceną. Ale co się za tym kryje? Całkiem sporo. I czy zawsze najlepszym rozwiązaniem będą najdroższe warianty? Otóż nie zawsze, bo wszystko zależy od potrzeb. Droższe urządzenia najczęściej wyposażone są w dodatkowe funkcje, z których nie każdy będzie korzystał, więc – po co przepłacać?

Kompletny poradnik o tym jak wybrać router WiFi:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-router-wifi-10-porad/

W przypadku najtańszych modeli trzeba wskazać, że zazwyczaj oferowana prędkość nie jest zawrotna. To dobre rozwiązanie, aby obsługiwać WiFi starszej generacji. Sprawdzą się tam, gdzie Internet jest po prostu wolny i nie ma możliwości jego przyspieszenia. Urządzenia najczęściej mają mniej anten, a ich jakość nie jest porażająca, przez co może być problem z zasięgiem np. gdy mieszkanie jest nieco większe. W skrócie mówiąc – to najprostsze i najtańsze propozycje, więc oczekiwania co do działania powinny być adekwatne.

Gdy nie chcemy wydawać „milionów”, ale zależy nam na dobrej jakości sprzęcie warto trochę dołożyć i zyskać bardzo funkcjonalne rozwiązania. Propozycje ze „średniej półki cenowej” cechują się większym zasięgiem i wyższą prędkością działania. Korzystać można w dwóch pasmach: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Tu liczyć można już na wyższą stabilność sieci, ale na uwagę zasługuje też wbudowany port USB, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym.

W przypadku najdroższych routerów, których zakup wymaga budżetu większego niż 1000 zł, zaawansowanie sprzętu jest tu na tyle wysokie, że propozycja kierowana jest raczej dla profesjonalnych potrzeb. Dodatkowe wsparcie bezpieczeństwa czy inne zaawansowane funkcje to dobre rozwiązanie dla firm czy graczy. Tego typu modele pozwalają cieszyć się Internetem doskonałej jakości, maksymalnie wykorzystując prędkość. Nie mają też problemów z obsługą dużej liczby urządzeń jednocześnie.

Router odpowiedni do Internetu

Decydując się na konkretny wariant urządzenia trzeba poznać możliwości swojej sieci. Dostawcy Internetu najczęściej przygotowują bardzo zróżnicowane oferty – w zależności od ceny abonamentu do dyspozycji zyskujemy Internet o określonej prędkości. Co ważne – coraz powszechniejszy staje się Internet światłowodowy, najnowocześniejszy, szybki i stabilny, ale żeby w pełni cieszyć się możliwościami – koniecznie trzeba rozważyć zakup odpowiedniego routera. Jak to zrobić? Już spieszymy z pomocą!

Kupując router, który będzie współpracował ze światłowodem koniecznie trzeba zwrócić uwagę na prędkość. Urządzenie wyposażone w porty: WAN i LAN, w których przepustowość nie może być niższa niż 1000 Mb/s. Takie parametry gwarantują stabilne działanie oraz brak ograniczeń. Ponadto każde z urządzeń obsługuje określony wariant łączności bezprzewodowej. Obecnie absolutnym minimum jest WiFi 5, chociaż coraz bardziej popularnym staje się już standard WiFi 6. Współczesne routery obsługują dwa pasma częstotliwości – 2,4 GHz oraz 5 GHz. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, na prędkości obu wariantów. Przy paśmie 2,4 GHz przepustowość nie może być niższa niż 300 Mb/s, a w paśmie 5 GHz – 867 Mb/s. Ważny jest też zasięg, bo dzięki niemu można będzie korzystać z Internetu bez przeszkód w całym domu.

Jeśli chcesz znaleźć optymalny router do Internetu światłowodowego to z całą pewnością zainteresuje Cię ranking routerów do światłowodu:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-router-do-swiatlowodu/

Dodatkowe funkcje routerów

Wiele modeli, szczególnie tych bardziej zaawansowanych, to znacznie więcej możliwości. Dużą popularnością cieszy się w ostatnim czasie rozwiązanie, w którym dostawca Internetu dostarcza również sygnał telewizyjny. W przypadku światłowodu gwarantuje to stabilność działania, z czym bywa różnie w przypadku np. sieci satelitarnych. Tu jednak niezbędny jest router, który umożliwia podłączenie telewizora.

Niektóre działające w domu rozwiązania wymagają skorzystania z przewodów siecowych. Dowiedz się, jakie kable i standardy stosowane są obecnie:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-kabel-sieciowy-kabel-do-internetu/

Niektóre modele świetnie sprawdzą się do obsługi Smart Home. To bardzo nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie, jednak również wymagające wykorzystania odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. W takim wypadku router musi być naprawdę wydajny – prędkość, przepustowość, ale też ważny jest duży zasięg, aby w całym domu nie było miejsc, w których gubi się sieć. Trzeba też zwrócić uwagę na to, aby urządzenie bez istotnych spadków prędkości mogło jednocześnie obsługiwać wiele urządzeń. Najlepiej sprawdzą się urządzenia obsługujące standard WiFi 5 lub 6, a także wyposażone w tzw. mechanizm MU-MIMO.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać