techunbox logo v2

Jak wyłączyć aktualizacje w Windows 10?

Aktualizacje jak wiadomo są ważne i trzeba je instalować, ale z niektórych powodów możesz nie chcieć tego robić. Oczywiście takiego postępowania nie polecam, ale czasami inaczej się nie da. Ciągle zwalniające urządzenie, mało pamięci aby móc nawet pomieścić te aktualizacje to jest ogromny problem.

Warto dodać, że na moment kiedy piszę ten artykuł, wiem na pewno, że wersja Windowsa powyżej 1703 jest problematyczna z powodu dodania usług aktualizacyjnych do jądra systemu operacyjnego.

Jak sprawdzić build systemu Windows 10?

Wejdź w menu > Wpisz winver i Uruchom aplikację > Pojawi się okienko, jak to poniżej, numer buildu to Wersja… (w tym przypadku 1803)

windows 10 build

Wyłączenie pobierania aktualizacji (działa na nowszych wersjach Windows)

Ten myk będzie polegał na włączeniu połączenia taryfowego. Ta opcja jest dobra dla osób, które posiadają limit danych połączenia internetowego. Windows ogranicza wtedy wysyłanie i pobieranie danych przez między innymi usługi aktualizacyjne.

Ale, ale, mając nawet połączenie nielimitowane uważam, że warto włączyć tą opcję jako dodatkowe zabezpieczenie. Tak właściwie to zostanie ograniczone pobierane i wysyłanie danych przez usługi Windowsa, co nie wpłynie na codzienną prace (przez miesiąc testów nie zauważyłem zwolnień aplikacji korzystających z połączenia internetowego).

Klikamy prawym na połączenie internetowe > Właściwości > Połączenie taryfowe > Włączone.

windows 10 połączenie taryfowe

Wyłączenie Windows Update oraz telemetrii za pomocą O&O ShutUp10

Jeśli build twojego systemu jest niższy od 1703, możesz użyć programu O&O ShutUp10. Na nowszych wersjach telemetrię częściowo wyłączysz ale aktualizacje i tak będą się instalować. A co za tym idzie, aktualizacje z powrotem włączą telemetrię i niechciane usługi…

 1. Ściągnij program, Zainstaluj, Włącz.
 2. W programie kliknij Actions > Apply only recommended settings > Kliknij Ok aby stworzyć punkt przywracania > Wyłącz program krzyżykiem > Zrestartuj system.
o&o shutup10

W programie możesz bardziej pogrzebać, ale pamiętaj, że wszystko robisz na własną odpowiedzialność. Rekomendowane ustawienia są w pełni wystarczające.

Wyłączenie aktualizacji za pomocą lokalnych zasad grupy

Edytor lokalnych zasad jest dostępny dla Windows 10 w wersji Proffesional, EnterpriseEducation. Jeśli masz inną wersję nie jesteś w stanie zadziałać tym sposobem.

 1. Wejdź w Edytor lokalnych zasad (Menu > wpisz Uruchom i włącz aplikację > wpisz w okienku gpedit.msc).
 2. Następnie zakładka Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Usługa Windows Update.
 3. Konfigurowanie aktualizacji automatycznych > Włączone > Konfigurowanie automatycznego aktualizowania > Powiadom o pobieraniu i automatycznym instalowaniu.
edytor zasad windows update

Blokowanie serwerów Windows Update (dla zaawansowanych)

UWAGA ZASTOSOWANIE PONIŻSZYCH INSTRUKCJI MOŻE SPOWODOWAĆ NIEPRAWIDŁOWE DZIAŁANIA USŁUG INTERNETOWYCH OD MICROSOFT (czytaj jako sklepu, skype czy outlook)!!!

W starszych kompilacjach systemu Windows 10 (przed 1703) możemy zablokować serwery aktualizacji korzystając z pliku hosts znajdującego się w:

C:\Windows\System32\drivers\etc

Plik ten kopiujemy na pulpit i otwieramy dowolnym narzędziem do edycji tekstu. Następnie dodajemy do niego następujące linijki: Blokowane adresy.
Następnie nadpisujemy domyślny plik kopiując nasz z pulpitu. Niestety Microsoft „załatał” ten sposób w nowszych wydaniach i Windows ignoruje nasze polecenia. Dlatego możliwy jest drugi sposób jednak wymaga od nas trochę więcej wiedzy technicznej. Będziemy potrzebowali dostępu do panelu zarządzania routerem oraz znajomości adresacji urządzeń w naszej sieci. Przydatnym jest także posiadanie stałego adresu IP wewnątrz sieci. 

Router TP-Link

 1. Logujemy się do routera.
 2. Wybieramy zakładkę Access Control.

blokada aktualizacji
 1. Następnie wybieramy kategorie Host i w niej klikamy Add. W kategorii tej ustalamy które urządzenia w naszej sieci będą miały przypisaną zasadę blokady. W moim przypadku są to dwa adresy IP ponieważ blokada będzie obejmowała moje dwa komputery z Windows 10.
blokada aktualizacji2
 1. Następnie przechodzimy do zakładki target i klikamy add, zmieniamy opcje IP Address na Domain i wklejamy domeny z pliku poniżej (warto w dokumentacji routera sprawdzić w jaki sposób działa blokada) – Blokowane adresy
blokada aktualizacji3
 1. Ostatnim krokiem jest przejście do zakładki Rule. Klikamy na Add New i nadajemy zasadzie nazwę, wybieramy z listy naszą listę urządzeń, listę adresów i klikamy Enabled. Jako że mamy limit linków na jedną zasadę to powtarzamy kroki aż do blokady każdego hosta.
blokada aktualizacji4

Po zapisaniu konfiguracji i zresetowaniu komputera serwery aktualizacji zostaną zablokowane.

Router Xiaomi (w moim przypadku 3G)

W aplikacji MiRouter  możemy dodać własne reguły do pliku hosts routera.

 1. Włączamy aplikację MiRouter > zakładka Plug-ins > More tools > Hosts.
 2. Trzeba włączyć plugin , wkleić reguły i zapisać.
router xiaomi plik hosts

Podsumowanie

Opisane tutaj sposoby należą do prostych i tych nieco trudniejszych. Ułożone są one pod względem trudności wykonywanych działań. Aby wyłączyć aktualizowanie Windowsa trzeba wykonać troszkę tricków i nie każdy może zadziałać. Na sam początek polecam włączenie połączenia taryfowego a jak to nie zadziała, próbować kolejne sposoby.

Powodzenia 🙂

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać