techunbox logo v2

Jak wymienić baterie do UPS?

Jak wymienić baterie do UPS

Systemy zasilania awaryjnego to gwarancja bezpieczeństwa danych, operacji i sprzętu elektronicznego. Ich sprawne działanie zależy od odpowiedniego akumulatora, który dostarcza urządzeniom prąd, gdy zabraknie go w sieci. Nawet najlepsze baterie do UPS wymagają jednak od czasu do czasu wymiany.

Kiedy należy wymienić baterie do UPS?

Nie da się precyzyjnie przewidzieć, jak długo będzie działać akumulator w UPS. Jego żywotność zależy m.in. od warunków eksploatacji (w tym zwłaszcza podwyższonej temperatury), czasu całkowitego rozładowania czy jakości zasilania w sieci. Z reguły przyjmuje się, że baterie do UPS działają bez problemów przez 5–10 lat, ale okres ten może ulec skróceniu w niesprzyjających okolicznościach.

Jak poznać, że przyszła pora wymiany? Ostateczny sygnał to oczywiście sytuacja, gdy zasilacz przestanie działać. Czekanie do tego momentu jest jednak ryzykowne, zwłaszcza jeśli system UPS wspiera kluczowe dla jednostki funkcje. Dlatego niektóre zasilacze same wysyłają użytkownikom alarm (np. dźwiękowy lub na wyświetlaczu), aby powiadomić o spadku wydajności baterii do UPS.

Stan akumulatora można też kontrolować samodzielnie. Znakiem alarmowym jest sytuacja, kiedy bateria dostarcza mniej niż 80% swojej pojemności prądowej bądź ulega przyspieszonemu samorozładowaniu.

Jak wybrać nowe baterie do UPS?

Zakup nowego akumulatora do systemu zasilania awaryjnego może wiązać się ze zmianą marki lub typu. Użytkownik niezadowolony z dotychczasowej żywotności, obsługi lub wydajności baterii do UPS wręcz powinien pomyśleć o alternatywie. To, na co należy jednak zwrócić uwagę, to rozmiary – parametr, którego nie da się negocjować.

Zasadniczo w systemach UPS stosuje się tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe z ciekłym elektrolitem lub ich bezobsługowe zamienniki w technologii VRLA. Wśród tych ostatnich wyróżnia się akumulatory żelowe oraz AGM. Oba typy charakteryzują szczelność i bezpieczeństwo eksploatacji.

Szczególną popularnością w zasilaniu awaryjnym cieszą się akumulatory AGM, których zaletą jest wysoka wydajność przy rozładowaniach dużymi prądami w krótkim czasie, typowymi dla pracy buforowej.

Ciekawym zamiennikiem dla powyższych rozwiązań są również akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (Li-FePO4) odznaczające się wyjątkowo dużą pojemnością oraz odpornością na niesprzyjające warunki pracy. Szeroki wybór baterii do UPS na polskim rynku oferuje Wamtechnik: https://wamtechnik.pl/produkty/akumulatory-i-baterie-do-ups/.

W jaki sposób wymienić baterie do UPS?

Wymiana akumulatora w zasilaczu nie jest zadaniem skomplikowanym. Zaczyna się od odłączenia urządzenia od prądu. Dalszym krokiem jest rozkręcenie obudowy i usunięcie dotychczasowej baterii.

Nowe baterie do UPS podłącza się według kolorystycznych oznaczeń. Czerwony przewód w zasilaczu należy połączyć z czerwonym zaciskiem (dodatnim) na akumulatorze, a czarny – z czarnym (ujemnym). Przed skręceniem obudowy warto się upewnić, że bateria jest dobrze umocowana i zabezpieczona śrubami.

Uwaga! Zużyte baterie do UPS powinny trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ewentualnie można je oddać do warsztatu recyklującego akumulatory lub pozostawić w sklepie, gdzie kupuje się nowy.

Materiał sponsorowany.

 

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać