Jak zamienić Y na Z i Z na Y? Klawiatura QWERTZ a QWERTY

Jak Zamienic Y Na Z I Z Na Y Klawiatura Qwertz A Qweery

Częstym problemem, na jaki natrafiają ludzie, korzystający z komputera jest zamiana klawiszy Y na Z. Dla tych, którzy są przyzwyczajeni do układu QWERTY, może to być dość kłopotliwa sytuacja. Powodem zamiany QWERTY na QWERTZ jest przypadkowe wciśnięcie klawiszy: SHIFT+CTRL. Czynność, która pozwoli wrócić do właściwej konfiguracji, możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Mogą się one trochę różnić w zależności od posiadanego systemu operacyjnego.

Skąd się bierze klawiatura z Y zamiast Z (QWERTZ a QWERTY)?

Klawiaturę QWERTZ, która jest znana również jako układ maszynistki, można spotkać nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Austrii, Szwajcarii czy Czechach. Obecnie został on wyparty przez układ QWERTY, który jest obecnie najczęściej używany w Polsce. Ów typ klawiatury pozwala na szybsze pisanie poprzez ułatwienie dostępu do niektórych znaków.

Zamiana Y na Z i odwrotnie

To teoretycznie najłatwiejsza i najprostsza metoda na zamianę klawiszy y na z. Rozwiązaniem jest jednoczesne wciśnięcie dwóch przycisków: SHIFT+CTRL lub CTRL+Spacja. Po wykonaniu czynności przyciski y oraz z powinny wrócić na swoje miejsca.

Inny sposób na Windows 10

W przypadku, gdy pierwsza metoda nie zakończy się powodzeniem, można spróbować drugiego, bardziej skomplikowanego sposobu. Pierwszym krokiem jest odszukanie paska zadań i naciśnięcie przycisku klawiatury. Następnie można przystąpić do wybrania języka – polski (programisty). Jeśli, nie jesteśmy w stanie odnaleźć przycisku klawiatury na pasku zadań, możemy to zrobić, otwierając Ustawienia. Po wybraniu ”Czas i język” oraz „Języki” należy nacisnąć przycisk ”Klawiatura”:. Ostatnim krokiem jest wybranie z okna domyślnej klawiatury: Polski – Polski (programisty).

Inny sposób dla Windows 7

Pierwszym etapem jest odszukanie i wejście w panel sterowania. Wybieramy opcję ”Region i język”, a następnie ”Klawiatury i języki”. Finalizujemy działanie poprzez naciśnięcie przycisku ”Zmień klawiatury” i wybranie z dostępnej listy języka: polski (programisty).

Inny sposób dla Windows XP

Przystępujemy do działania poprzez znalezienie i wejście w panel sterowania. Następnie wybieramy ‚‚Opcje regionalne i językowe” i zakładkę ”Języki”. Przechodzimy dalej, klikając w szczegóły oraz z dostępnej listy wybieramy język: polski (programisty).

Jak zamienić Y na Z i Z na Y na macOS?

Pierwszym krokiem jest wyszukanie i przejście do ‚‚Preferencji systemowych”. W kolejnym etapie wybieramy opcję ”Język i region”, a następnie ”Preferencje klawiatury”. Końcowym krokiem jest wybranie klawiatury ”Polski pro”.

Ostatnia aktualizacja 15 października 2020 przez Dominik Fajferek

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dane przetwarzane są zgodnie z naszą polityką prywatności.
Przewiń do góry