techunbox logo v2

Jak zamienić Y na Z i Z na Y? Klawiatura QWERTZ a QWERTY

jak zamienic y na z i z na y klawiatura qwertz a qweery

Częstym problemem, na jaki natrafiają ludzie, korzystający z komputera jest zamiana klawiszy Y na Z. Dla tych, którzy są przyzwyczajeni do układu QWERTY, może to być dość kłopotliwa sytuacja. Powodem zamiany QWERTY na QWERTZ jest przypadkowe wciśnięcie klawiszy: SHIFT+CTRL. Czynność, która pozwoli wrócić do właściwej konfiguracji, możemy przeprowadzić na dwa sposoby. Mogą się one trochę różnić w zależności od posiadanego systemu operacyjnego.

Skąd się bierze klawiatura z Y zamiast Z (QWERTZ a QWERTY)?

Klawiaturę QWERTZ, która jest znana również jako układ maszynistki, można spotkać nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Austrii, Szwajcarii czy Czechach. Obecnie został on wyparty przez układ QWERTY, który jest obecnie najczęściej używany w Polsce. Ów typ klawiatury pozwala na szybsze pisanie poprzez ułatwienie dostępu do niektórych znaków.

Zamiana Y na Z i odwrotnie

To teoretycznie najłatwiejsza i najprostsza metoda na zamianę klawiszy y na z. Rozwiązaniem jest jednoczesne wciśnięcie dwóch przycisków: SHIFT+CTRL lub CTRL+Spacja. Po wykonaniu czynności przyciski y oraz z powinny wrócić na swoje miejsca.

Inny sposób na Windows 10

W przypadku, gdy pierwsza metoda nie zakończy się powodzeniem, można spróbować drugiego, bardziej skomplikowanego sposobu. Pierwszym krokiem jest odszukanie paska zadań i naciśnięcie przycisku klawiatury. Następnie można przystąpić do wybrania języka – polski (programisty). Jeśli, nie jesteśmy w stanie odnaleźć przycisku klawiatury na pasku zadań, możemy to zrobić, otwierając Ustawienia. Po wybraniu ”Czas i język” oraz „Języki” należy nacisnąć przycisk ”Klawiatura”:. Ostatnim krokiem jest wybranie z okna domyślnej klawiatury: Polski – Polski (programisty).

Inny sposób dla Windows 7

Pierwszym etapem jest odszukanie i wejście w panel sterowania. Wybieramy opcję ”Region i język”, a następnie ”Klawiatury i języki”. Finalizujemy działanie poprzez naciśnięcie przycisku ”Zmień klawiatury” i wybranie z dostępnej listy języka: polski (programisty).

Inny sposób dla Windows XP

Przystępujemy do działania poprzez znalezienie i wejście w panel sterowania. Następnie wybieramy ’’Opcje regionalne i językowe” i zakładkę ”Języki”. Przechodzimy dalej, klikając w szczegóły oraz z dostępnej listy wybieramy język: polski (programisty).

Jak zamienić Y na Z i Z na Y na macOS?

Pierwszym krokiem jest wyszukanie i przejście do ’’Preferencji systemowych”. W kolejnym etapie wybieramy opcję ”Język i region”, a następnie ”Preferencje klawiatury”. Końcowym krokiem jest wybranie klawiatury ”Polski pro”.

 

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać