techunbox logo v2

Jak zeskanować kod QR? – Android i iPhone / iPad

man scanning restaurant menu qr code

QR to kod szybkiego dostępu, który przechowywać może bardzo dużo informacji. Zeskanowanie kodu sprawa, że użytkownik w jednej chwili otrzymuje dostęp do pożądanych informacji. Ten rodzaj kodu można w prosty sposób odczytać na urządzeniach cyfrowych, daje to dużą mobilność przechowywania i przekazywana informacji. Wiele telefonów komórkowych ma obecnie wbudowaną funkcję czytania kodów QR, dlatego coraz częściej stosuje się je do różnych kampanii reklamowych, marketingowych, a także w muzeach i na wystawach, czy w restauracjach. Pojawia się jednak pytanie, czy na każdym urządzeniu cyfrowym odczytamy kod QR w taki sam sposób? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Kod QR – pierwsze próby szybkiego dostępu

QR to nic innego jak skrót od angielskich słów „Quick Response”, co oznacza szybki dostęp. Co ciekawe, pierwsze kody QR nie powstały wcale w anglojęzycznym kraju. W 1994 roku japońska firma Denso Wave jako pierwsza wdrożyła system kodów QR, które miały śledzić pojazdy oraz ich części podczas procesu produkcyjnego.

Dane, które są przechowywane w kodzie QR mogą obejmować m.in. adres strony internetowej, numer telefonu, a nawet tekst do 4 tysięcy znaków. Obecnie kody szybkiego dostępu stosowane są do pobierania aplikacji, uzyskania dostępu do Wifi, uwierzytelnienie konta czy weryfikacja danych. Ale to nie wszystko, w Wielkiej Brytanii trwają prace, aby kody QR pojawiały się na nagrobka. Dzięki temu moglibyśmy przeczytać więcej o zmarłej osobie. Od 2020 roku trwają również pracę nad identyfikacją użytkownika, co ma zagwarantować większą ochronę, przed fałszerstwami.

Dziś na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kodów QR. Należą do nich:

  • Tryb numeryczny – jest to jeden z najbardziej efektywnych trybów przechowywania. Uwzględnia cyfry od 0 do 9.
  • Tryb alfabetyczny – tryb uwzględniający cyfry dziesiętne od 0 do 9, oraz wielkie litery A-Z, symbole i spacje.
  • Tryb bajtowy – uwzględnia znaki ze zbioru znaków ISO-8859-1.
  • Tryb Kanji – uwzględnia znaki dwubajtowe, które znajdują się w zestawie znaków Shift JIS.

Kod QR na Androidzie

W dzisiejszych czasach dzięki zaawansowanym funkcjom smartfonów mamy możliwość odczytywania kodów QR za pomocą telefonu. Można to zrobić w aplikacji na smartfonie lub bezpośrednio poprzez aparat telefonu komórkowego. Ważne, abyś pamiętał, że nie wszystkie starsze modele w systemie Android posiadają wbudowaną funkcję odczytywania kodu QR za pomocą kamery. Aby sprawdzić, czy Twój aparat posiada taką opcję wystarczy zrobić kilka prostych czynności.

Włącz swój aparat w telefonie i skieruj go na kod QR. Przytrzymaj aparat przez 2-3 sekundy w stronę kodu. Każdorazowo, gdy skanowanie i odczytywanie kodu jest włączone to powinno pojawić się powiadomienie. Jeśli nic się nie dzieje, to pierwszą opcją, którą możesz wykonać jest przejście do ustawień w swoim smartfonie, gdzie będziesz mógł odszukać i włączyć skanowanie kodu QR. Gdy natomiast nie znajdziesz takiej opcji, to niestety Twój telefon komórkowy nie posiada wbudowanego skanowania kodów QR. Nic jednak straconego. Przechodząc do sklepu Google na swoim Androidzie, możesz pobrać aplikację do skanowania i odczytywania kodu QR.

Kod QR na iPhonie i iPadzie

Skanowanie kodów QR na iPhonie oraz iPadzie jest bardzo proste, lecz nie każdy wie, jak to zrobić. Obecnie kody QR są bardzo popularne m.in. w kawiarniach i restauracjach, które zastąpiły tradycyjne menu. Najnowsze urządzenia od Appla mają już wbudowany system sczytywana kodów QR to ułatwia korzystanie z nich. Funkcja ta wbudowana jest w aparat, więc w szybki i prosty sposób zeskanujesz pożądany kod. Wystarczy wykonać kilka prostych czynności.

Otwórz aplikację aparatu na iPhonie lub iPadzie. Trzymaj aparat tak, aby kod QR był wyraźnie widoczny. Aby wyostrzyć obraz może kliknąć na ekran, a aparat automatycznie wyostrzy kod. Po chwili urządzenie rozpozna kod i wyświetli powiadomienie. Stuknij w nie, a następnie zostaniesz przeniesiony do miejsca docelowego, które zapisane jest w kodzie QR.

W najnowszych modelach od Appla znajduje się również skaner tajnych kodów. Można go znaleźć za pomocą Spotlight. Wystarczy, jak przesuniesz od góry do dołu główny ekran iPhona i wpiszesz w nim „skaner kodów”. Wyświetli się wyszukiwana aplikacja, z której również możesz skorzystać. Jest to drugi sposób, dzięki któremu możesz odczytać kod QR na swoim smartfonie. Jeśli chcesz korzystać z tej aplikacji i mieć ją zawsze pod ręką, możesz poprzez ustawienia umieścić jej ikonę na stronie głównej. Po czym będziesz mógł sięgać po nią kiedy tylko będziesz miał na to ochotę.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać