techunbox logo v2

Jaki smartfon kupić? Praktyczny poradnik

Jaki smartfon kupić

Producenci smartfonów nieustannie prześcigają się w zdobyciu uznania klientów, co owocuje częstymi premierami urządzeń. Bogactwo wyboru bywa jednak również problemem. Wśród setek modeli niełatwo znaleźć ten najlepiej odpowiadający indywidualnym potrzebom i wymaganiom. By ułatwić podjęcie decyzji, powstał ten poradnik, w którym znalazły się warte uwagi smartfony oferowane w sieci Play.

Spis Treści:

 1. Smartfony budżetowe warte uwagi
 2. Ciekawe smartfony ze średniej półki cenowej
 3. Interesujące smartfony flagowe

Smartfony budżetowe warte uwagi

Czy na dobry smartfon trzeba wydać dużo pieniędzy? Lata rozwoju technologii mobilnej dowiodły, że można na to pytanie odpowiedzieć przecząco. Przykładami są dwa interesujące modele od Motoroli i Xiaomi.

Motorola moto g42

Motorolę można określić jako jedną z nielicznych marek, które radzą sobie dobrze na pełnym konkurencji rynku i to mimo pozycji w cieniu gigantów takich jak Samsung czy Apple. Mocne wyniki amerykańskiego koncernu jednak nie dziwią, gdy spojrzy się na specyfikację nawet budżetowych modeli. Smartfon moto g42 ma bowiem:

 • ekran OLED o przekątnej 6,43 cala i rozdzielczości 1080 × 2400 pikseli;
 • 128 GB pamięci wewnętrznej i 4 GB RAM;
 • zestaw aparatów, w tym główny 50 MP;
 • akumulator o pojemności 5000 mAh.

Motorolę moto g42 można uznać za model doskonale łączący niską cenę z zaawansowanymi podzespołami. Ostry, doskonale reprodukujący kolory wyświetlacz OLED, aparat o wysokiej rozdzielczości i mocna bateria to wystarczające argumenty, by się nim zainteresować.

Jaki smartfon kupić Praktyczny poradnik.jpeg

 

Redmi A1

Osoby poszukujące budżetowego urządzenia dla siebie lub np. dziecka może zainteresować propozycja od submarki Xiaomi. W specyfikacji tego modelu znaleźć można kilka mocnych punktów, dzięki którym sprawdzi się on na co dzień. Redmi A1 oferuje bowiem:

 • wyświetlacz TFT mierzący 6,51 cala o rozdzielczości 720 × 1600 pikseli;
 • pamięć na dane wynoszącą 32 GB oraz 2 GB RAM;
 • aparat główny 8 MP;
 • akumulator mający 5000 mAh pojemności.

Redmi A1 wystarczy wielu osobom szukającym sprzętu do podstawowych zastosowań. Dzięki systemowi Android w mało zasobożernej wersji Go telefon działa szybko mimo zastosowania budżetowych podzespołów, w tym 2 GB RAM.

Dodatkowo niewielkie zapotrzebowanie na prąd w połączeniu z pojemnym ogniwem zapewnia długi czas pracy na pojedynczym ładowaniu. Zaletą jest też duży ekran ułatwiający przeglądanie stron oraz mediów społecznościowych i serwisów streamingowych.

Ciekawe smartfony ze średniej półki cenowej

Czy osoby preferujące mniejsze urządzenia nie mają w czym wybierać? Wręcz przeciwnie, czego przykładem są smartfony w Play. Co ciekawe, jeden z wartych uwagi modeli to sprzęt jednocześnie duży i kompaktowy. Jak to możliwe? Dzięki zaawansowanej technologii.

Motorola razr 40 5G

O tym, jak w jednej bryle zmieścić duży i mały smartfon można przekonać się, używając nowoczesnego następcy legendarnej serii razr. Współczesną odsłonę z modelem z początku stulecia łączy mechanizm składania, tj. klapka. Poza tym to zupełnie inny sprzęt oferujący:

 • ekran OLED o przekątnej 6,9 cala i rozdzielczości 1080 × 2640 pikseli;
 • 256 GB miejsca na pliki oraz 8 GB RAM;
 • aparat główny 64 MP;
 • akumulator o pojemności 4200 mAh.

Możliwość złożenia telefonu na pół pozwoliła inżynierom Motoroli zastosować wyjątkowo duży wyświetlacz. W połączeniu z wysoką rozdzielczością i doskonałą reprodukcją barw razr 40 5G staje się idealnym urządzeniem do oglądania filmów i fotografii. Dzięki zaawansowanym opcjom takim jak tryb nocny, portretowy czy HDR wykonane zdjęcia wyglądają jeszcze lepiej na tym zjawiskowym ekranie.

iPhone 13 mini

Zwolennicy elektroniki zamkniętej w monolitycznej bryle mogą skierować swój wzrok na jeden z najmniejszych modeli na rynku. Co ważne, mimo niewielkiego rozmiaru smartfon Apple nie ustępuje większym iPhone’om pod względem funkcjonalności. W jego wnętrzu znalazło się miejsce na:

 • ekran OLED o przekątnej 5,4 cala i rozdzielczości 1080 × 2340 pikseli;
 • 256 GB przestrzeni na dane i 4 GB RAM;
 • aparat główny 12 MP;
 • akumulator mający 2438 mAh pojemności.

Jak to bywa w przypadku sprzętów od Apple, ich specyfikacje techniczne nie imponują. W rzeczywistości jednak użytkownicy otrzymują wysokiej klasy sprzęt, którego jednym z wyróżników od lat są doskonałe aparaty.

Również bateria jest wytrzymalsza, niż wskazywałaby jej pojemność. Dzieje się tak za sprawą lepszej niż w urządzeniach z Androidem optymalizacji systemu iOS. To wszystko zamknięte jest w niezwykle kompaktowej formie, łatwej do przenoszenia w kieszeni.

Jaki smartfon kupić Praktyczny poradnik 2.jpeg

 

Interesujące smartfony flagowe

Wśród użytkowników smartfonów nie brak osób, które od swoich urządzeń oczekują jeszcze więcej. Spełniające te wymagania perły współczesnej technologii mobilnej w swojej ofercie ma Play. Przykładami są modele dwóch największych potęg w branży, czyli Samsunga i Apple.

Samsung Galaxy S23 5G

Koreański gigant ma w swoim portfolio konsekwentnie ulepszaną od lat serię S, której przedstawicieli wyróżniają przede wszystkim funkcje aparatów. Nie inaczej jest w przypadku modelu S23 5G. Jego użytkownicy mogą cieszyć się z:

 • ekranu Dynamic AMOLED o przekątnej 6,6 cala i rozdzielczości 1080 × 2340 pikseli;
 • 512 GB pamięci wewnętrznej i 8 GB RAM;
 • aparatu głównego 50 MP;
 • akumulatora o pojemności 4700 mAh.

Zaletą Samsunga S23 jest możliwość wykonywania zdjęć nawet z dziesięciokrotnym przybliżeniem bez wyraźnej straty jakości. Co ważne z punktu widzenia ergonomii użytkowania, dostęp do tej, a także innych funkcji, nie stanowi problemu. Postarali się o to projektanci interfejsu, tworząc go maksymalnie prostym w obsłudze.

Po zrobieniu zdjęcia doskonale ogląda się je na ekranie o wysokiej rozdzielczości i żywej kolorystyce. Co więcej, fotografii i innych plików w telefonie zmieści się naprawdę sporo dzięki pamięci o bardzo dużej pojemności.

iPhone 14 Plus

Odpowiedź Apple na propozycję największego producenta smartfonów z Androidem to mocny argument na rzecz tej firmy. W specyfikacji iPhone’a 14 Plus trudno bowiem znaleźć słabe punkty. O tym, że to model z najwyższej półki, świadczą:

 • ekran Super Retina XDR mierzący 6,7 cala o rozdzielczości 1284 × 2778 pikseli;
 • 512 GB miejsca na pliki użytkownika oraz 6 GB RAM;
 • aparat główny 12 MP;
 • akumulator mający pojemność 4325 mAh.

Co najbardziej wyróżnia iPhone’a 14 Plus? Odpowiedzi może być wiele, ale na pewno warto zwrócić uwagę na wyświetlacz. Technologia Retina i jej warianty uchodzą (jak najbardziej słusznie) za jedne z najlepszych, jakie są montowane w urządzeniach elektronicznych.

Do zalet tego sprzętu należą także aparat wykonujący ostre i jasne zdjęcia już w trybie automatycznym oraz pojemności pamięci. W szczególności 6 GB RAM, w połączeniu z systemem iOS, stawiają Phone’a 14 w czołówce najszybszych smartfonów swojej generacji.

Artykuł partnera.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać