techunbox logo v2

Jakie programy do naprawy dysków są przez nas polecane? Narzędzia do obsługi, klonowania i czyszczenia dysków.

program do naprawy dysku naprawa klonowanie czyszczenie

W tym poradniku znajdziesz cztery programy, które mogą Ci pomóc w naprawie dysku. Jeśli potrzebujesz usunąć, przywrócić bądź sklonować dane – to poradnik dla Ciebie.

Ten poradnik jest dla Ciebie jeśli szukasz narzędzi, które pomogą Ci w:

  • naprawie danych,
  • przywróceniu usuniętych danych,
  • klonowaniu / obrazowaniu danych,
  • usuwaniu danych.

Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy w życiu, odpowiednie przygotowanie się na awaryjne sytuacje jest kluczem do sukcesu, nawet jeśli chodzi o naprawę i odzyskiwanie naszych danych z dysku. Jeśli wiesz, dlaczego dyski zawodzą i znasz niektóre z najbardziej popularnych rozwiązań w zakresie naprawy i odzyskiwania dysków twardych, masz znacznie większe szanse na ponowne zobaczenie swoich plików.

Jaki program do odzyskania plików z dysku?

Disk Drill – wielofunkcyjne oprogramowanie do odzyskania plików

Wybór najlepszego ogólnego oprogramowania do skuteczniej naprawy dysków twardych jest prosty. Disk Drill jest zdecydowanie najnowocześniejszym pakietem do odzyskiwania danych na rynku, zarówno pod względem konstrukcji, jak i funkcji. Dzięki oprogramowaniu można odzyskać ponad 200 formatów plików ze wszystkich urządzeń pamięci masowej bez konieczności posiadania specjalistycznych umiejętności. Disk Drill jest znany z podejścia do odzyskiwania danych za pomocą jednego kliknięcia; wystarczy kliknąć przycisk „Odzyskaj”, a program Disk Drill automatycznie zajmie się resztą.

disk drill okno programu
Disk Drill – okno programu

Oprócz możliwości odzyskania praktycznie każdego formatu pliku, jaki można napotkać, program może również pomóc rozwiązać praktycznie każdy scenariusz naprawy dysku twardego, ponieważ jest wyposażony w dodatkowe darmowe narzędzia do monitorowania dysku, czyszczenia go, ochrony danych, kreowania kopii zapasowych danych i wiele innych. Jeśli nie masz czasu na zapoznanie się z wieloma narzędziami oprogramowania do naprawy dysków twardych, pobierz program Disk Drill i wiedz, że zawiera on wszystko, czego kiedykolwiek będziesz potrzebował.

Jaki program do sprawdzenia zajętości dysku?

WinDirStat – obsługa dysku

Kiedy dostaniesz w swoje ręce dysk twardy, który może być uszkodzony, powinieneś najpierw odkryć, co jest na nim zapisane, zanim spróbujesz go naprawić. Może się okazać, że większość przestrzeni dyskowej jest zajęta przez pliki-śmieci pozostawione przez różne aplikacje. Tradycyjne menedżery plików nie nadają się do tego zadania, ponieważ zapewniają bardzo ograniczony wgląd w przechowywane dane. WinDirStat jest przeglądarką statystyk użytkowania dysku ze specjalnym podglądem systemu, który przedstawia każdy plik jako kolorowy prostokąt, którego obszar jest proporcjonalny do rozmiaru pliku. Kiedy widzisz jeden wielki prostokąt obok setek małych prostokątów, wiesz, że patrzysz na program, który zajmuje sporą część miejsca.

windirstat okno programu
WinDirStat – okno programu

Jak zrobić kopie dysku?

Clonezilla – obrazowanie dysku

Ten program jest jednym z najbardziej użytecznych i darmowych narzędzi do naprawy dysków twardych. Pozwala na łatwe tworzenie pełnych kopii zapasowych partycji i dysków, które mogą być instalowane na innych komputerach. Clonezilla obsługuje znacznie więcej systemów plików niż większość specjalistów IT może wymienić, a nawet posiada kilka podstawowych narzędzi do umożliwienia uruchomienia PC.

clonezilla okno programu
Clonezilla – okno programu

Jak wyczyścić dysk?

DBAN – czyszczenie dysku

Niestety, nie wszystkie dyski twarde mogą być naprawione. Czasami mądrzej jest przenieść wszystkie dane na inne urządzenie pamięci masowej i bezpiecznie oczyścić uszkodzony dysk twardy przed wyrzuceniem go. Jeśli cenisz sobie prywatność i bezpieczeństwo, powinieneś wiedzieć, że narzędzia do formatowania dysku dostarczane z systemami nie gwarantują całkowitego usunięcia danych. Oznaczają one jedynie przestrzeń dyskową jako wolną, pozwalając każdemu, kto posiada dobre narzędzie do odzyskiwania danych (takie jak Disk Drill) na odzyskanie usuniętych danych. Dzięki zastosowaniu wielu metod usuwania danych pochodzących z technologi wojskowych, DBAN może wyczyścić każde urządzenie pamięci masowej i nie zostawić po sobie nawet śladu oryginalnej zawartości.

DBAN - okno programu
DBAN – okno programu

Czy warto używać programów do naprawy dysków?

Według ostatniego, corocznego badania niezawodności dysków twardych przeprowadzonego przez, jednego z dostawców usług tworzenia kopii zapasowych w chmurze, zaktualizowany wskaźnik awaryjności nowoczesnych dysków twardych wynosi około 2 procent. To niewiele? Niekoniecznie Jeśli mamy grupę 50 osób, przy czym każda osoba w grupie korzysta z dwóch dysków twardych (być może jednego w komputerze osobistym i jednego w laptopie), to jedna z tych 50 osób straci wszystkie dane zapisane na jednym ze swoich urządzeń.

To zła wiadomość, szczególnie jeśli na komputerze przechowywane są ważne dane bez odpowiedniej kopii zapasowej. W przypadku awarii dysku twardego istnieje ryzyko nie tylko utraty dostępu do plików, ale może nawet nie być możliwe uruchomienie systemu operacyjnego w celu znalezienia rozwiązania w sieci.

Powyższa lista 4 narzędzi do naprawy dysków, możesz wykorzystać do unikania i rozwiązywania praktycznie wszystkich typowych problemów z dyskami twardymi.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać