techunbox logo v2

Jakie są rodzaje monitorów? Wybieramy monitor do komputera

home table with computer monitor distance group online lesson.

Monitor komputerowy to jeden z najważniejszych elementów stanowiska komputerowego. To właśnie obraz wyświetlany przez to urządzenie przykuwa większość naszej uwagi podczas korzystania z komputera. Urządzenie to wyświetla swego sposobu wirtualizację tego, co dzieje się we wnętrzu naszej jednostki roboczej. To właśnie przed ekranem tego urządzenia spędzamy bardzo dużo czasu pracując za dnia, czy też ogrywając kolejne najnowsze tytuły gier komputerowych, aby przejść wreszcie do oglądania filmów i seriali. Nasz wzrok nieustannie skupiony jest na to niezwykłe urządzenie, względnie proste, a jednak mocno skomplikowane w swej budowie.

Jaką matryce monitora wybrać?

Obraz wyświetlany na monitorze to tak na prawdę efekt pracy matrycy składającej się z drobnych pikseli, których ilość w ostatecznym rozrachunku dyktuje nam rozdzielczość monitora, czyli jedną z najważniejszych cech jego specyfikacji. Producenci wyposażają monitory komputerowe w różne modele matryc. Najpopularniejsze z nich to IPS, TN oraz VA. Warto również wspomnieć, że przyszłość monitorów komputerowych zaczyna być opierana o wykorzystanie technologii OLED znanej nam doskonale z wykorzystania w telewizorach, czy smartfonach.

  • Matryce TN przez długi okres czasu były kojarzone z bolączkami wieku dziecięcego takimi, jak słabe kąty widzenia, kiepskie odwzorowanie barw oraz niewystarczający kontrast. Jednak rozwiązania tego typu były tanie, a jednocześnie posiadały bardzo niski czas reakcji, co było wielką zaletą w kontekście doboru monitora gamingowego. Jeśli więc jakość wyświetlanego nie jest dla ciebie rzeczą dość istotną, a odświeżanie jest tą najważniejszą, zdecydowanie warto zdecydować się na model z matrycą typu TN, chociażby ze względu na cenę stosunkowo niską do oferowanych opóźnień oraz odświeżania. Wartym podkreślenia jest fakt, że w obecnych czasach matryce zostały znacznie usprawnione pod kątem ich największej bolączki, czyli słabej jakości obrazu. Często takie modele po zabiegach producenta potrafią zbliżyć się jakością do konkurencyjnych rodzajów matryc. To rozwiązanie dzięki swoim niepodważalnym zaletom jakimi są niskie opóźnienia oraz wysoki poziom odświeżania sprawdzi się przede wszystkim dla wymagających graczy komputerowych. Mimo swoich bolączek, jakimi są słabe katy widzenia oraz nie najlepsze oddawanie barw ta grupa użytkowników zdecydowanie ma w czym wybierać względem swoich kryteriów.
  • Matryce IPS to zupełna odwrotność w porównaniu do rozwiązania określanego skrótem TN. Matryce wykonane w technologii IPS odznaczają się na tle konkurencji zdecydowanie najlepszym odwzorowaniem barw na rynku. Jest to największa zaleta tego typu matryc, ważna dla tych osób, które cenią sobie wysoką jakość, jednak ceną opóźnień i częstotliwości odświeżania. Matryce IPS są bowiem jednymi z tych, których częstotliwość odświeżania oraz opóźnienia zamykają rankingi. Oczywiście w obecnych czasach występują modele monitorów z matrycami IPS ze znacznie poprawionymi parametrami odświeżania oraz opóźnień, jednak zdecydowanie nie jest to najlepszy wybór do gier. Jego najlepszym zastosowaniem będzie używanie go do prac związanych z obróbką graficzną lub po prostu do oglądania filmów w dobrej jakości. Ich zdecydowanie najlepszymi cechami są bardzo dobre odwzorowanie barw oraz wspaniały katy widzenia, dzięki czemu idealnie trafiają w potrzeby wymagających użytkowników, którzy wykorzystują te urządzenia do pracy przy obróbce grafiki. W tej dziedzinie słabe punkty matrycy wykonanej w technologii IPS nie wpływają na efektywność pracy.
  • Matryce VA w skrócie to idealny kompromis pomiędzy matrycami typu TN, a matrycami typu IPS. Ten rodzaj matrycy charakteryzuje się najlepszymi cechami obu konkurencyjnych technologii. Jego obraz odzwierciedla naturalne barwy oraz zachowuje dobrze nasycony kontrast w zestawieniu z bardzo wysokim odświeżaniem oraz niskimi opóźnieniami. Monitory posiadące matryce wykonane w tej technologii są najbardziej wszechstronnymi urządzeniami dostępnymi na rynku. Takie urządzenia nadają się zarówno do wymagających graczy komputerowych, jak i dla wielbicieli dobrego obrazu. Dla tej pierwszej grupy dobre czasy opóźnień i wysokie odświeżanie mogą być gwarantem wygranej, natomiast dla osób zajmujących się pracą z zakresu obróbki graficznej znacznym ułatwieniem w pracy. Mogłoby się wydawać, ze ten typ matryc dzięki swojej wszechstronności trafia idealnie w zapotrzebowania każdej z grup użytkowników. Nie jest to błędnym stwierdzeniem, jednak zdecydowanie ten typ urządzenia również jest idealnym rozwiązaniem dla konkretnej grupy. Mianowicie są to miłośnicy filmów. W tej dziedzinie najważniejszymi właściwościami matrycy są głębokie czernie oraz wspaniałe odwzorowanie kolorów. Są to dokładnie te parametry, które matryca tego typu posiada na najwyższym poziomie, dzięki czemu oglądanie filmów na matrycach VA należy do przyjemności. Zdecydowanie grupa kinomaniaków powinna zainteresować się tym rozwiązaniem.

Jaki rozmiar oraz rozdzielczość matrycy wybrać?

Ten aspekt jest jednym z najważniejszych podczas wyboru odpowiedniego monitora do własnych potrzeb. Rozmiar monitora należy porządnie przemyśleć, aby praca z takim urządzeniem była przyjemnością, a nie nieprzyjemnym obowiązkiem. Wybór odpowiedniego rozmiaru powinien być oparty przede wszystkim o pozycję zajmowaną przed komputerem. Odpowiednio dobrany rozmiar będzie gwarantem satysfakcjonującej i efektywnej pracy. Kolejnym czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru rozmiaru monitora będzie ilość miejsca na biurku. Nie warto wybierać zbyt dużego rozmiaru w momencie, gdy miejsce na to nie pozwala. Biorąc pod uwagę rozdzielczość monitora, najważniejsze jest, aby trafiała ona w nasze zapotrzebowania. Podczas wybierania rozdzielczości należy wybrać taką, która będzie dla nas wystarczająca, a jednocześnie nie będzie zbyt wysoka. Wybierając monitor o zbyt wysokiej rozdzielczości, której nie sposób znacząco dostrzec będzie zwykłą stratą pieniędzy, które warto przeznaczyć na inne podzespoły stanowiska komputerowego, aby praca była jeszcze bardziej przyjemna i efektywna. Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną przez użytkowników rozdzielczością jest Full HD.

gamer stretching before playing video games on monitor

Jaki monitor dla graczy?

Jak wiadomo ze wcześniejszej części artykułu, najlepszym wyborem dla graczy będą monitory gamingowe zawierający matrycę TN. Dzięki niskim opóźnieniom oraz wysokiemu odświeżaniu jakość rozgrywki znacznie wzrasta, a osiągnięcia w najnowszych tytułach gier są znacznie bliżej zasięgu użytkownicy. Dobry monitor TN wcale nie musi powalać na kolana swoją ceną, oferując jednocześnie niezbędne parametry dla najbardziej wymagających. To właśnie to rozwiązanie okaże się idealne dla tej grupy użytkowników.

Jaki monitor do pracy przy obróbce grafiki?

Osoby pracujące przy obróbce graficznej cenią sobie najwyższą jakość wyświetlanego obrazu, aby wykonywana praca była szybka i przyjemna. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie monitor wyposażony w matrycę IPS, która charakteryzuje się właśnie tymi cechami. Przyjemny dla oka obraz odwzorowujący realistyczny obraz podczas obróbki skomplikowanych plików graficznym okaże się nie lada ułatwieniem. Te monitory tez wcale nie muszą należeć do najdroższych propozycji na rynku. Co prawda nie będą one grzeszyć niesamowicie niskimi opóźnieniami oraz wysoką częstotliwością odświeżania, jednak w tej dziedzinie to nie te parametry są najważniejsze. Stawiane są one na drugim miejscu.

graphic software editor working on touchpad monitor

Jaki budżet na porządny monitor?

Opisywanie budżetu potrzebnego na kupno monitora dobrej jakości warto zacząć od rozwiązań uniwersalnych. Do takich należą monitory wyposażone w matryce VA. Porządny uniwersalny monitor dostaniemy już w budżecie 1500 zł. Oczywiście nie będzie to wyszukany specjalistyczny sprzęt, lecz w codziennym użytkowaniu będzie wystarczający do większości zadań wykonywanych przez przeciętnego użytkownika.

Mówiąc o rozwiązaniach dla graczy oraz takich, które pozwolą na efektywną pracę przy obróbce grafiki należy przygotować się na wydatek rzędu 3000 zł. Jest to średni budżet potrzebny na zakup porządnego sprzętu spełniającego kryteria najbardziej wymagających graczy, czy grafików. Rozwiązania tańsze podczas wymagających zadań będą borykać się z mniejszymi bądź większymi problemami. Z drugiej strony droższe rozwiązania nie zawsze będą opłacalne. Ceny większości z nich są na tak wysokim poziomie ze względu na posiadanie nowinek niekoniecznie użytkowych.

Więcej ciekawostek związanych z monitorami znajdziesz na Ceneo.pl 

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać