techunbox logo v2

Karta dźwiękowa i ciekawostki z nią powiązane

a sound engineer uses a software on laptop to make audio track. music creation in a recording studio.

Czym jest karta dźwiękowa?

Oczytani doskonale wiedzą o tym, że karta graficzna w komputerach ma bezpośredni wpływ na odczytywanie, edycję i zapisywanie materiałów graficznych, a rola karty dźwiękowej nazywanej też muzyczną jest dokładnie taka sama, a jedyne różnica tkwi w tym, że karta graficzna odpowiada za funkcje powiązane z grafiką, a dźwiękowa za funkcje powiązane z dźwiękiem. Ludzie też doskonale wiedzą o tym, że te karty współpracują ze sobą i pewnym to było już ponad dwie dekady temu w starszych wersjach systemu Windows. Mowa tu konkretnie o tym, że kiedyś jak się klikało na to menu „Start” w pasku zadań to pojawiał się rzecz jasna jakiś odgłos generowany przez głośniki komputera. Kluczowe znaczenie miało też i to, że można było wybrać opcję bez dźwięku lub ustawić sobie niestandardowe dźwięki w przypadku klikania w opcje menu. Do każdej można było dobrać ten inny dźwięk, a był on odtwarzany właśnie wtedy gdy klikaliśmy na konkretną ikonkę lub używaliśmy tego kółka w myszce, po to by przesuwać stronę w sieci. Nie każdy lubił to połączenie dźwięku z naciskanymi kursorem elementami graficznymi, ale ta funkcja istnieje generalnie do dziś, choć teraz te odgłosy są raczej powiązane z oprogramowaniem w telefonie.

Zadania radarów

Karta dźwiękowa i karta graficzna współpracują ze sobą ukazując na ekranach dane, które rejestruje radar pogodowy, a te dane są rzecz jasna bardzo ważnymi, bo to właśnie dzięki nim można w bezpieczny sposób sterować lotem maszyn komunikacyjnych. Jednym słowem to dzięki nowoczesnym kartom graficznym i kartom dźwiękowym szybko wyświetlane są dane powiązane z burzami w okolicy. Taką szybką pracę powiązaną z wyświetlaniem tych danych na ekranach umożliwiają też procesory o ośmiu rdzeniach i imponująca pamięć RAM, ale prawda tkwi też i w tym, że radary rejestrują fale dźwiękowe, a konkretniej mikrofale, które odbijają się od formacji burzowych. Następnie te odbite fale dźwiękowe zamieniają się w ciąg zer i jedynek, a dokładniej w system dwójkowy, z którym to radzi sobie karta dźwiękowa w połączeniu z kartą graficzną. Właśnie dzięki temu sprzętowi kontrola lotu dysponuje graficznym odwzorowaniem układu chmur ponad lądem i morzem i to dzięki tym danym można kierować samoloty pasażerskie i towarowe w strefę powiązaną z bezpieczną pogodą. Nie ma w tym rzecz jasna nic zaskakującego i co najważniejsze wszystko to się zmienia, bo z biegiem lat same komputery i karty dźwiękowe stają się znacznie lepszymi.

Relacje na portalach społecznościowych

Czasy obecne to także istnienie firm takich jak podmioty powiązane z handlem ubraniami za pomocą sieci. Działanie tych firm jest możliwe dzięki zaawansowanym kartom graficznym i dźwiękowym, bo to dzięki temu osprzętowi można w sposób bezproblemowy ukazywać w relacji to jak wyglądają ciuchy markowe lub kawa ekologiczna zaliczana do markowych. Za pomocą relacji da się też sprzedawać samochody, a nawet motocykle, bo wystarczy smartfon, po to by ukazać zainteresowanym ludziom oglądającym daną relację to jak brzmi dany silnik i to jak wygląda. Blisko dwie dekady temu do uczynienia czegoś w tym stylu potrzebny byłby masywny laptop z kamerką internetową podłączoną na USB, ale dziś wystarcza taki typowy smartfon. Rzecz jasna dźwięk w jego przypadku pozostawia wiele do życzenia, bo mikrofony montowane w smartfonach nie są aż tak dopracowanymi, jak te ze studia nagrań, choć relacje powiązane z handlem na portalu społecznościowym to raczej nie idealna jakość dźwięku, tylko ta którą to wielu z nas zapewne przyrówna do akuratnej. Wiele znaczy też i to, że ten dźwięk związany z relacją ma także swój poziom, a dokładniej nie jest on słabym.

Pomiary związane z dźwiękiem

Osprzęt taki jak laptop z bardzo dobrą kartą dźwiękową przydaje się także w przypadku rejestrowania hałasu powiązanego z ruchem drogowym. Mowa tu o wybieraniu miejsc, w których to przypadku te ekrany dźwiękochłonne lub odbijające dźwięki czynią daną okolicę znacznie bardziej przyjazną, jeśli chodzi o mieszkanie. Często tym czynnikiem generującym hałas jest ruch drogowy powiązany z obwodnicą miasta, ale też i bliskość zakładów przemysłowych ma kluczowe znaczenie, a same pomiary, które ułatwiają markowe laptopy z bardzo dobrymi kartami dźwiękowymi są bardzo ważne, bo dzięki tym danym stawia się bariery dźwiękowe tam gdzie są one najbardziej potrzebne i jednocześnie tworzy się tak komfortowe strefy, a dokładniej te idealne do budowania apartamentowców i domów rodzinnych. W przyszłości ten aspekt planowania budowy będzie jeszcze doskonalszym, bo elektronika umożliwi częstsze i łatwiejsze pomiary hałasu.

Filmy z sieci

Dziś to oglądanie filmów pobieranych z sieci jest rzecz jasna standardem, czyli można pobrać film lub oglądać takowy bezpośrednio z sieci, a to oglądanie w bardzo dobrej jakości umożliwia karta dźwiękowa, graficzna, procesor o wielu rdzeniach i imponująca pamięć Ram. Właśnie te podzespoły elektroniczne są niezbędnymi do tego, a oglądać filmy z sieci można na telefonie, na tablecie, na laptopie lub na telewizorze typu smart. Taki telewizor typu LED umożliwi oglądanie filmów takich jak najnowsze produkcje filmowe lub krótkie filmiki z sieci, czyli to także coś na kształt komputera.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać