techunbox logo v2

Karta graficzna i jej znaczenie w świecie komputerów

young man installing graphics card to his desktop computer

Zera i jedynki

Ludzie na ekranach komputerów, czyli na ekranach telefonów dostrzegają rzecz jasna tekst, czy też obrazy. Prawda tkwi też i wtym, że widzimy te informacje graficzne na ekranie sprzętu takiego jak tablet, czy też telefon, ale dla tych sprzętów te dane odnośnie tego jaką barwę ma mieć każdy z wyświetlanych pikseli to niemal wyłącznie te komputerowe zera i jedynki. Jednym słowem jest to system dwójkowy, a dokładniej jeśli przesuwamy palcem po ekranie typowego smartfona zmieniając wyświetlane zdjęcie, czy też film to dajemy temu niewielkiemu komputerowi zadanie do wykonania. Mowa tu dokładnie o tym, że jego pamięć RAM, procesor i karta graficzna współpracują ze sobą razem, po to by zadowolić nas w pełni, a sama karta graficzna czuwa nad tym by te dane liczbowe powiązane z grafiką były transmitowane w formie jak najbardziej poprawnej. Tę poprawność może zmienić komunikator, ale to już rzecz jasna nieco inna sprawa. Istotnym jest też i to, że sprzętów, które to operują danymi graficznymi przybywa. Ponad dwie dekady temu były to rzecz jasna komputery stacjonarne i laptopy, a dziś urządzenie, które to ma w sobie kartę graficzną ma niemal każdy z nas w kieszeni i w tym tkwi spory plus świata obecnego.

Edycja związana z grafiką

W czasach obecnych nie brakuje specjalistów od edytowania materiału graficznego, a dokładniej można takiemu specjaliście podarować nawet kilkadziesiąt filmów z naszego jednego wakacyjnego wyjazdu i z tych konkretnych filmów stworzyć ciekawą składankę. Takie tworzenie jednego filmu z kilkudziesięciu polega na odpowiednim przycięciu każdego z filmów. Jakaś część z nich wykonaną może być w jakości FHD, a inne w 4K. Specjalista zaś z nich tworzy tę jedną i dość długą składankę. Dodaje też do tego dźwięk z jakiegoś serwisu, na którym to można zakupić podkład dźwiękowy lub na użytek prywatny dodaje ulubioną piosenkę zlecającego. Tego typu pracy zazwyczaj nie wykonuje się dla klientów indywidualnych, tylko raczej dla firm, które to chcą mieć ten wybitnie ciekawy film zaliczany do promocyjnych. Nie mniej jednak karta graficzna w przypadku takiej edycji jest podzespołem o znaczeniu kluczowym i dlatego też jej parametry techniczne muszą być możliwie jak najlepszymi, po to by edycja nie trwała zbyt długo. W tej pracy pomagają karcie graficznej procesor i pamięć ram odpowiedzialne za szybkość pracy i za kolejność wykonywania zadań, które zleca specjalista, ale jeśli chodzi o poprawność natury graficznej, to za aspekt ten odpowiada tylko karta graficzna.

Sprzęt taki jak Dron

Oczytani dość dobrze wiedzą o tym, że latający i rejestrujący dron musi mieć w sobie komputer, którego to ważną składową są podzespoły takie jak procesor, pamięć RAM i co równie istotne coś musi czuwać nad poprawnością danych graficznych, czyli te zera i jedynki dostarczane z matrycy cyfrowej muszą być poprawnie zapisywane na karcie pamięci w tym dość drogim modelu drona. Nad tym rzecz jasna czuwa elektronika i to rzecz jasna ta zaawansowana, bo nowoczesny dron to funkacj taka jak autopilot i co równie ważne operator takiego sprzętu ma możliwość zmiany jakości rejestrowania w trakcie trwania przelotu. Może też zmienić ilość klatek rejestrowanych w jednej sekundzie lotu. Właśnie nad tą poprawnością musi panować coś więcej niż tylko  procesor o wielu rdzeniach połączony z pamięcią RAM. W tym tkwi utrudnienie, bo drony z biegiem lat stały się dość skomplikowanymi, czyli ten typowy dron zakupiony obecnie w sklepie tematycznym ma w sobie lepszą elektronikę zaliczaną do komputerowej od tej, którą miał laptop zakupiony jakieś cztery lub pięć lat temu. W tym tkwią znaczne zalety tego sprzętu, bo musi on sprostać obecnym wymaganiom, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na grafikę o wysokiej jakości.

Oprogramowanie do edycji grafiki

Świat obecny to także programy za pomocą których można polepszać dane graficzne. Pewne z tych programów są rzecz jasna powiązane z edycją filmów pochodzących z kamer teleskopów. Mowa tu o tym, że teleskopy skomputeryzowane wodzą za celem, którym może być mgławica i tak rejestrują tysiące klatek w wysokiej rozdzielczości. Flm tego typu może być edytowany, a konkretniej jego klatki moga być na siebie nałożone , po to by stworzyć ten jeden i wyjątkowo dokładny obraz. Sprzęt potrzebny do zarejestrowania tego materiału to rzecz jasna jedno, ale bez wyjątkowo wydajnych kart graficznych edycja takiego materiału graficznego byłaby nie osiągalną, bo program do wykonania edycji, którą to mu zleca grafik komputerowy potrzebuje też karty graficznej w stu procentach spełniającej najistotniejsze z wymogów.

Zabawa

Kolejnymi z programów, które to potrzebują wyjątkowo dobrego procesora, znacznej pamięci RAM i jednej z lepszych kart graficznych są rzecz jasna gry, czyli programy stworzone po to, by dawać ludziom ten dostatecznie duży poziom frajdy. wielu z nas kupuje gry tylko po to by się dobrze bawić i nic poza tym, ale istnieją też ludzie nazywani zawodowymi graczami. Oni grają w turniejach powiązanych z grami po to by zdobywać nagrody pieniężne, ale zajmują się także testowanie gier zaliczanych do prototypowych, po to by zasugerować producentom jakieś istotne zmiany związane choćby z grafiką, a dokładniej z pewnymi jej wadami. Sporo znaczy też i to, że tacy ludzie zarabiają grając.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać