techunbox logo v2

Klawiatura komputerowa w czasach obecnych

klawiatura komputerowa w czasach obecnych

Wiele typów klawiatur komputerowych

Obecnie wytwarzane klawiatury komputerowe to rzecz jasna różne ceny, bo najczęściej wytwarza się je z tworzyw, a o cenie decyduje logo producenta, choć to nie w stu procentach prawda. Istotnym jest też i to, że każdy z producentów klawiatur komputerowych wytwarza serie modelowe. Jednym słowem jest ich przynajmniej kilka. Jakaś część z nich to rzecz jasna klawiatury dla pracowników biurowych, a one rzecz jasna dzielą się na te, które posiadają podświetlenie lub nie posiadają takowego. Podobnie jest z modelami dla graczy, w których przypadku wiele znaczy stylistyka. Ostatnio pojawiły się także klawiatury zaliczane do elastycznych, a konkretniej klawiaturę rozwija się i za pomocą portu typu USB podłącza do laptopa lub komputera stacjonarnego. Problem tkwi tylko w tym, że taka klawiatura jest jak nogawka od spodni, czyli użytkowanie jej nie dla każdego jest wygodne. Nie mniej jednak każdy z tych typów ma w sobie jakąś zaletę, a bardziej dopracowanymi są modele droższe, które to wolniej się zużywają się eksploatacyjnie i na dokładkę są o wiele ciekawszymi stylistycznie. Ludzie zaś zazwyczaj powstrzymują się od zakupienia takiego drogiego modelu, bo dwa razy droższy nie zawsze jest tym, który wytrzyma dwa razy dłuższą eksploatację.

klawiatura
Klawiatura ergonomiczna

Istotne wzmianki o cenie

Znacznie lepsze klawiatury komputerowe mogą kosztować tyle co typowy tablet z dołączaną klawiaturą i dodatkowo być tymi niezwykle wygodnymi, czyli taka klawiatura z wyższej półki cenowej posiada specjalny półwałek wykonany z gąbki, dzięki któremu to można opierać nadgarstki tuż pod klawiszami i dzięki temu nie tylko dłonie, ale też i ręce męczą się znacznie wolniej. Klawiatury z wyższej półki cenowej mogą też posiadać porty typu USB, czyli chyba każdy rodzaj tego konkretnego portu używanego do przesyłania plików i w tych portach także tkwi wygoda, bo jeśli taka klawiatura jest połączona z komputerem stacjonarnym, który stoi gdzieś nisko tuż przy biurku. Dlatego też jeśli podłączamy dysk przenośny typu SSD, to nie musimy się schylać aż do poziomu z jednostki centralnej, po to by podłączyć ten konkretny dysk. Największa z zalet drogiej klawiatury tkwi rzecz jasna w tym, że palce nie wycierają aż tak szybko tych wszystkich znaków na klawiszach i to właśnie znaczy zaskakująco wiele, bo nie wymienimy takiej drogiej klawiatury po roku, czy też po dwóch, ale nawet po siedmiu lub ośmiu latach, a w tym aspekcie tkwi ta największa z zalet.

Wygoda powiązana z użytkowaniem

Jakaś część z nas sporo pisze na klawiaturze komputerowej i co równie istotne wiele z osób piszących używa opcji takiej jak ten półwałek z gąbki, bo to stałe trzymanie dłoni ponad klawiaturą jest dość męczące, czyli warto mieć ten półwałek pod klawiszami, po to by opierać o niego ręce i wolniej się męczyć. Taki półwałek da się rzecz jasna dokupić oddzielnie, ale te markowe klawiatury zaliczane do anatomicznych mają takowy pod postacią tej standardowej opcji i co najciekawsze takie półwałki mogą być też gumowymi lub żelowymi. Mowa tu o tym, że te wykonane z gąbki uginają się zbyt mocno i dlatego utrudniają to wyjątkowo szybkie pisanie na klawiaturze, bo teki półwałek z markowej klawiatury do biurowego pisania musi podtrzymywać przesuwające się po nim nadgarstki dostatecznie wysoko. Niektórzy z nas nawet otwarcie mówią o tym, że im lepszą jest ta anatomiczna klawiatura do pisania, tym wyższą musi być też jej cena. Ta wysokość ceny jest powiązana z tym, że producenci z wyższej półki cenowej testują własne produkty na grupach testowych, a dokładnie sprawdzają to, czy dana klawiatura jest wygodną dla blisko 95% sprawdzających ją ludzi i czy nie zużywa się ona zbyt szybko. Takie badania raz na jakiś czas skutkują naniesieniem poprawek.

klawiatura dolaczona
Klawiatura dołączana

Klawiatura dołączana

Obecnie spotyka się też i takie opcja jak tablet z dołączaną klawiaturą, czyli jest to najtańszy zamiennik dla laptopa, a jego klawiatura to bardzo często gumowe klawisze i zero podświetlenia. Rzecz jasna im droższy model tym ciekawszymi są jego detale stylistyczne, ale to nie wszystko. Może się też trafić w tej dołączanej klawiaturze podświetlenie i co równie ważne modele tego typu tabletu maja tak, że jeden akumulator znajduje się w części z ekranem, a drugi w klawiaturze, choć może być inaczej, czyli w klawiaturze nie ma nawet małego akumulatora. W części z klawiaturą może się też znajdować ten czytnik linii papilarnych i to rzecz jasna dodatkowa zaleta, bo po zamknięciu tych części nikt nie może się dostać do cennych plików zgromadzonych na dysku urządzenia.

Przyszłość klawiatur

Już teraz na rynku pojawiają się nietypowe klawiatury i nie mówi się tu o tym, że tablet ma funkcję klawiatury, bo opcja ta jest znana już od jakiegoś czasu. Mowa tu raczej o klawiaturze w której to przypadku wiązka podczerwieni wykrywa to nad którym z klawiszy znajduje się palec osoby piszącej, a same klawisze są w tym przypadku polami, których to nawet nie trzeba dotykać. Nie wiadomo czy ten typ klawiatury stanie się modnym, ale pewnym jest to, że w urządzeniu tego rodzaju nie ma dotykania klawiszy, czyli litery, cyfry i inne symbole z czasem się nie wycierają od dotykania.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać