Kurs SQL – kiedy warto rozważyć szkolenia i kursy SQL?

specialist at work

SQL jest językiem programowania, który znajduje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie biznesu. Mówiąc najprościej: jeśli pracujesz z dużą ilością danych, które muszą być bezpiecznie przechowywane oraz szybko przetwarzane, najlepiej sprawdza się właśnie baza SQL. Zobacz więc, gdzie można się nauczyć tego języka, dla kogo są przeznaczone szkolenia SQL, jaki jest ich zakres i dlaczego warto.

Co to jest SQL?

SQL to skrót od Structured Query Language. To określenie można przetłumaczyć jako „strukturalny język zapytań”. Jest to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych języków programistycznych, który pozwala na tworzenie oraz modyfikowanie baz danych, a także umieszczania w nich informacji oraz pobierania ich.

Chociaż SQL ma już wiele lat – został opracowany przez IBM w latach 70-tych (!) – nadal pozostaje jednym z najważniejszych i najpowszechniej stosowanych w wielu dziedzinach działalności. Powodów ku temu jest kilka. Przede wszystkim warto wiedzieć, że:

  • to język w dużej mierze zbliżony do naturalnego, przez co nawet krótkie szkolenie SQL pozwala zapoznać się z jego podstawami, a także rozumieć komendy,
  • daje on szerokie możliwości działania – nie tylko manipulowania danymi, ale też tworzenia i zmieniania projektów obiektów baz danych, którymi są np. tabele,
  • znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie stosowane są choćby bazy danych klientów i oprogramowanie CRM, ale także w świecie księgowości, bankowości, logistyki oraz wielu innych dziedzinach.

Dla kogo są szkolenia SQL?

Przede wszystkim warto podkreślić, że szkolenie SQL to nie tylko propozycja dla programistów. Wręcz przeciwnie. Przyda się ono osobom, które w swojej pracy mają do czynienia z bogatymi zbiorami danych i chcą tworzyć proste skrypty ułatwiające pracę z nimi. Może być też potrzebne web developerom, analityków danych oraz tym, którzy korzystają z programów typu Microsoft Access i podobnych.

To jednak nie wszystko! Kurs online SQL może być pierwszym krokiem do wejścia do świata IT. Wszystko dlatego, że jest uznawany za jeden z najprostszych języków programowania. Dlatego jeżeli na przykład zastanawiasz się nad przebranżowieniem, możesz właśnie zacząć od szkolenia SQL i na tej podstawie ocenić, czy jest to obszar działalności odpowiedni dla Ciebie.

Baza szkoleń, kursów i warsztatów z SQL

Kalendarz zbliżających się szkoleń i kursów z SQL znajdziemy między innymi na stronie https://eventis.pl/szkolenia/sql, gdzie zgromadzono oferty od kilkuset różnych firm szkoleniowych. Zebranie listy kursów i warsztatów poświęconych SQL, zarówno dla programistów, jak i użytkowników biznesowych, w jednym miejscu znacznie usprawnia znalezienie ciekawego szkolenia czy kursu i rejestrację naszego udziału w nim. Baza szkoleń SQL ma jeszcze jedną zaletę, już krótka analiza cen szkoleń i kursów pokazuje, że znacznie różnią się one ceną w zależności od organizatora, formuły zajęć czy terminu. W takiej sytuacji łatwo przepłacić, dlatego ważne jest aby porównywać ceny i program szkoleń i kursów SQL od różnych firm szkoleniowych. Baza szkoleń pomoże nam oczywiście znaleźć nie tylko szkolenia z SQL, ale też na wiele innych tematów. Zanim zapiszemy się na dane szkolenie warto przeczytać czym kierować się przy wyborze szkoleń i kursów. 

Czego może nas nauczyć szkolenie SQL?

Szkolenie SQL to bardzo szerokie określenie, ponieważ zagadnienia związane z tym językiem programowania są bardzo rozległe i zróżnicowane. Dobra wiadomość jest taka: odpowiednie szkolenia SQL znajdą zarówno zupełnie początkujący, jak i zaawansowani.

Przykładowo, osoby rozpoczynające przygodę z SQL mogą zainwestować w kurs:

  • zupełnych podstaw tego języka, a zatem omówienia najważniejszych funkcji, takich jak tworzenie tabel, wstawianie wierszy, wybierania i wyświetlania danych, klauzula WHERE, zastosowanie operatorów AND/OR/IN/BETWEEN/LIKE, najważniejszych funkcji, zagnieżdżeń itp.,
  • administrowania bazą danych SQL – kurs online tego typu pozwoli zrozumieć, jak wprowadzać danych do serwera bazy danych MySQL, przedstawi architekturę takiego serwera, omówi składnię, słownik danych, nadawanie uprawnień użytkownikom, politykę backupu czy zarządzanie sesjami i połączeniami;
  • programowania w bazie danych SQL – szkolenie tego typu może objąć np. tworzenie procedur i funkcji, obsługę wyjątków, pętle, instrukcje warunkowe itp.

Na zaawansowanych czekają za to na przykład tworzenie zapytań w bazie SQL, w tym manipulowanie dużymi zbiorami danych, zaawansowane techniki stosowania zapytań i funkcji analitycznych; jak również np. optymalizację wydajności zapytań MySQL i wiele innych tematów.

Możliwości jest wiele, a kursant korzystający ze szkoleń SQL może stopniowo poszerzać swoją wiedzę i umiejętności zgodnie z własnymi zainteresowaniami i zapotrzebowaniem.

SQL: kurs online czy stacjonarny?

Szkolenia SQL bardzo często przybierają formę internetową. Nie ma się czemu dziwić – bez względu na to, czy jest to prosty warsztat wprowadzający, trwający np. 2-3 dni, czy też kompleksowe szkolenie, które obejmuje kluczowe zagadnienia, poza kontaktem z prowadzącym potrzebna jest też praca własna. Dlatego dobrze sprawdza się forma webinarów połączonych z ćwiczeniami do wykonania pod okiem mentorów z dużym doświadczeniem.

Za to zaawansowani kursanci, którzy mają już podstawową wiedzę na temat języka SQL oraz baz danych tworzonych przy jego wykorzystaniu, mogą czerpać wiele korzyści ze szkoleń stacjonarnych, które są też szansą na przedyskutowanie częstych problemów i błędów, a także na wymianę doświadczeń z innymi użytkownikami.

Warto zatem przyjrzeć się obu typom szkoleń SQL i wybrać to, które najlepiej wpisuje się w indywidualne potrzeby.

Artykuł partnera

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać