techunbox logo v2

Laptop do pracy – czego nie może zabraknąć w Twoim laptopie?

bearded european man using earphones while working with laptop at home

Laptop jest obecnie podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez osoby pracujące w różnych zawodach. Jeszcze do niedawna był przede wszystkim źródłem rozrywki i musiał spełniać zupełnie inne wymagania. Użytkowanie biurowe cechuje się pewną specyfiką, o której warto pamiętać podczas zakupu nowego sprzętu. Czego nie może zabraknąć w laptopie do pracy?

Najważniejsze parametry

Podstawową kwestią dotyczącą laptopa, który będzie użytkowany w celach zawodowych, jest wydajność. Z reguły niezbędne jest obsługiwanie wielu programów jednocześnie. Aby komputer się nie nagrzewał, a tym samym nie hałasował, utrudniając skupienie współpracownikom, należy wybrać model z dobrym procesorem IntelCore i5 – na przykład takim, jak w laptopie Acer Aspire 5.

Warto wziąć też pod uwagę to, jaką baterię ma wybrany komputer. Nieustanne korzystanie z ładowarki może być dość uciążliwe. Dobrze, jeśli sprzęt będzie wytrzymywał na jednym ładowaniu przynajmniej 6-8 godzin. Część dostępnych na rynku urządzeń posiada też funkcję szybkiego ładowania, która może okazać się bardzo przydatna.

Podczas pracy może okazać się, że konieczne będzie korzystanie z kamerki. Warto więc wybrać laptop, który ma ją wbudowaną. Powinna oferować przekaz obrazu w wysokiej jakości. Znacząco ułatwi to prowadzenie wszelkich rozmów biznesowych, a także usprawni uczestnictwo w konferencjach czy zebraniach.

Wygoda użytkowania – co na nią wpływa?

Wiele godzin przed komputerem to niemałe wyzwanie, a brak komfortu może przekładać się na zdrowie i ogólne samopoczucie. Oczywiście wpływ na psychikę i ciało ma m.in. otoczenie, wybór dobrego krzesła czy biurka i wiele innych czynników. Jednak dobry laptop może ograniczyć ryzyko powstania niektórych problemów. Pierwszą kwestią jest ekran. Bez dwóch zdań najlepszym rozwiązaniem będzie zakup komputera, który został wyposażony w matową matrycę. Dzięki niej możliwe okaże się ograniczenie bólów głowy i problemów ze wzrokiem. Choć prawdą jest, że błyszcząca matryca zapewnia lepszą jakość obrazu i żywsze kolory, nie są to z reguły priorytety – chyba że laptop będzie służył grafikowi komputerowemu, fotografowi lub montażyście.

Warto zwrócić uwagę na klawiaturę. Klawisze powinny być dość duże, a w niektórych zawodach zdecydowanym atutem okaże się klawiatura z blokiem numerycznym. Jeżeli wykonywana praca wymaga korzystania z kilku ekranów jednocześnie, warto wybrać laptop, który posiada dobrą kartę graficzną. Dzięki niej będzie możliwe sprawne przełączanie się pomiędzy wyświetlaczami.

Wytrzymałość, design i złącza – o czym pamiętać?

Aktualnie wiele osób wykonuje swoją pracę w trybie hybrydowym. W związku z tym warto wybierać laptopy o niezbyt dużej wadze. Dzięki temu będą one poręczne w podróży. Z tego samego powodu należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Sprzęt powinien być odporny na urazy mechaniczne. Najchętniej wybierane są laptopy, których obudowa została wykonana z włókna węglowego lub z aluminium. 

Komputer używany codziennie powinien być nie tylko użyteczny, ale też estetyczny. Zdecydowanie przyjemniejsza będzie praca na ładnym laptopie. Kwestia, której nie można pominąć, to dostępne złącza. Standardowe USB to zdecydowanie zbyt mało. Laptop powinien posiadać przynajmniej HDMI, Thunderbolt, gniazdo słuchawkowe i czytnik kart pamięci. Bez tych elementów korzystanie z niego może być dość ograniczone i niezbędne okaże się kupowanie dodatkowych przejściówek.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać