techunbox logo v2

Microsoft Surface Go 3 – recenzja poręcznego tableta z Windowsem

microsoft surface go 3 recenzja porecznego tableta z windowsem

Microsoft Surface Go 3 to mniejszy tablet Surface firmy Microsoft. Ma 10,5-calowy ekran i jeden port mniej niż jego większe rodzeństwo Pro, ale poza tym wygląda bardzo podobnie. Oznacza to, że oferuje taką samą doskonałą jakość wykonania i ogólny wygląd premium, jak pełnowymiarowe tablety Surface. Jest to świetnie wyglądające urządzenie, z którego często przyjemnie się korzysta – o ile nie używasz go do robienia zbyt wiele rzeczy lub nie potrzebujesz go do bardzo długiego działania.

Microsoft Surface Go 3 – informacje

W Surface Go 3 Microsoft rozwiązał problemy z procesorami poprzednich generacji, odświeżając Surface Go za pomocą dwóch nowych opcji procesora: podstawowego Intel Pentium Gold 6500Y i Intel Core i3-10100Y (testowana wersja) 10. generacji, z których oba są znacznie bardziej wydajne niż procesory Surface Go z przeszłości. Inne ulepszenia obejmują niewielki wzrost żywotności baterii (od 10 godzin do 11 godzin) i obecność Wi-Fi 6, ale poza tym Surface Go 3 nie różni się zbytnio od swoich poprzedników. Spójrz na oficjalne specyfikacje poniżej.

Specyfikacja

 • System operacyjny: Windows 11
 • Wyświetlacz: 10.5 cali
 • Proporcje obrazu: 3:2
 • Rozdzielczość: 1920×1280 (220 PPI)
 • Procesor: Intel Core i3-10100Y (testowany) bądź Intel Pentium Gold 6500Y
 • Pamięć: 8GB
 • Dysk SSD: 64 GB (wariant z eMMC)/ 128 GB (testowany) / 256 GB
 • Rozszerzalna pamięć masowa: microSD
 • Pióro Surface: 4 096 poziomów nacisku, obsługa pochylenia
 • Aparat 5MP z przodu z Windows Hello
 • Aparaty tylny autofokus: 8 MP
 • Modem LTE

Dodanie dłuższej żywotności baterii i kompatybilności z Wi-Fi 6 również nie jest powodem do szyderstwa. Mimo że są to drobne ulepszenia, dodatkowa godzina pracy na baterii lub szybsze i bardziej niezawodne korzystanie z LTE może być poważnie pomocne w sytuacjach, gdy będziesz z dala od ładowarki przez długi czas lub będziesz miał wrażliwą pracę do wykonania i nie możesz sobie pozwolić na radzenie sobie z utratą internetu.

Wygląd

Surface Go 3 jest zgodny ze znaną formułą projektową. Jest to prostokątny tablet z ekranem dotykowym ze zintegrowaną podpórką. Waży mało i jest dobrze przystosowany do trzymania w rękach lub podparty na stole. To odróżnia go od większości innych laptopów konwertowalnych 2 w 1, które zazwyczaj ważą co najmniej dwa razy więcej i mają na stałe przymocowane klawiatury, które czynią je mniej naturalnymi w użyciu jako prawdziwe tablety. Surface Go 3 nie jest przeznaczony dla każdego, kto musi uruchamiać złożone aplikacje, a jego codzienne korzystanie z komputera jest nieco wygodniejsze w porównaniu nie tylko z laptopami z systemem Windows, ale także z lepiej wyposażonymi Chromebookami i iPadami. Chociaż prawdą jest, że wiele Chromebooków i iPadów ma tylko 4 GB pamięci RAM, iPadOS i Chrome OS mają ograniczone możliwości wielozadaniowości lub inne wymagania dotyczące pamięci.

Funkcje

Oprócz bardziej pieszych komponentów komputerowych niż flagowe tablety i laptopy, Go 3 ma również mniejszy ekran o niższej rozdzielczości. 10,5-calowy wyświetlacz ma rozdzielczość 1,920 na 1,280 pikseli w proporcjach 3: 2, co jest odpowiednikiem rozdzielczości Full HD. To zdecydowanie wygodne do oglądania filmów, ale jeśli edytujesz dokumenty lub przewijasz strony internetowe, na pewno zauważysz rozmyty tekst, który jest nieobecny na ekranach o wyższej rozdzielczości Pro 8 i iPada Air. Mimo to ekran Surface Go 3 jest nie tylko odpowiedni do oglądania filmów i uczestniczenia w wideokonferencjach, ale w rzeczywistości idealnie nadaje się do tego typu zadań. Ekran jest jaśniejszy i oferuje dokładniejsze kolory niż równoważne ekrany laptopów w tym przedziale cenowym. W naszych testach Go 3 udało się wyświetlić całą gamę kolorów sRGB i 77% gamy kolorów P3. Dodatkową pomocą w jakości obrazu jest zaskakująco jasne podświetlenie. Nad ekranem, umieszczonym w jednej z długich ramek otaczających wyświetlacz Go 3, znajdziesz ponadprzeciętną kamerę internetową. Ta 5-megapikselowa strzelanka 1080p jest ulepszeniem w stosunku do większości kamer internetowych do laptopów, które zazwyczaj wykorzystują czujniki niskiej jakości o rozdzielczości 720p, które zapewniają ziarnistą jakość wideo, nawet gdy pomieszczenie jest jasno oświetlone. Oprócz przedniej kamery, która zawiera czujniki podczerwieni do rozpoznawania twarzy Logowania Windows Hello.

Wydajność

Urządzenia Surface zaprojektowano tak, aby korzystać z najnowszych osiągnięć w zakresie zużycia energii przez urządzenia przenośne. W zależności od tego, co robisz, Surface dynamicznie dostosowuje przepływ energii do poszczególnych komponentów sprzętowych, chwilowo budząc składniki systemu do obsługi zadań w tle – takich jak przychodząca poczta e-mail lub ruch sieciowy – przed powrotem do stanu bezczynności o niskim poborze mocy. Surface jest obrazowany za pomocą niestandardowego profilu zasilania, który zastępuje starsze funkcje uśpienia i zużycia energii nowoczesnymi funkcjami czuwania i dynamicznym dostrajaniem. Ten niestandardowy profil zasilania jest implementowany za pomocą sterownika koncentratora szeregowego tabletu Surface i modułu agregatora systemu (SAM). Układ SAM działa jako właściciel zasad zasilania urządzenia Surface, używając algorytmów do obliczania optymalnego zapotrzebowania na energię.  Algorytmicznie wbudowany niestandardowy profil zasilania umożliwia nowoczesną łączność w trybie gotowości dla tabletu Surface, utrzymując niski stan zasilania dla funkcji natychmiastowego włączania / natychmiastowego wyłączania typowej dla smartfonów. S0ix, znany również jako Deepest Runtime Idle Platform State (DRIPS), jest domyślnym trybem zasilania dla urządzeń Surface.

Połączony tryb gotowości. Domyślny tryb dostarczania wiadomości e-mail, wiadomości i danych zsynchronizowanych z chmurą, połączony tryb gotowości utrzymuje Wi-Fi włączone i utrzymuje łączność sieciową.

Odłączony tryb gotowości. Opcjonalny tryb wydłużający żywotność baterii, odłączony tryb gotowości zapewnia takie same natychmiastowe wrażenia i oszczędza energię, wyłączając Wi-Fi, Bluetooth i powiązaną łączność sieciową.

W testowanym egzemplarzu laptop był wyposażony w Intel Core i3-10100Y i 8GB RAM pamięci. Może się to wydawać niewiele, ale do podstawowych zadań w zupełności wystarcza. To idealny sprzęto do przeglądarki i e-maila, ale na bardziej zaawansowane trzeba chwilę poczekać, a przy tym urządzenie potrafi się nagrzać.

Poniżej kilka wydajnościowych testów dla Geeków 😉

Wady

Do podstawowych wad można zaliczyć:

 • Osłona klawiatury nie jest dołączona w zestawie
 • Tylko jeden port USB-C
 • Opcjonalne dodatki szybko podnoszą cenę
 • Słaba wydajność obliczeniowa, nawet na Core i3
 • W zestawie ładowarka Surface Connect (wygodniejsza byłaby USB-C)

Zalety

Do zalet tego urządzenia można zaliczyć takie kwestie jak:

 • Dobra cena
 • Niska waga
 • Wyświetlacz z żywymi kolorami i dobrze widoczny w słońcu
 • Kamera internetowa z Windows Hello
 • Zintegrowana podpórka
 • Czytnik kart SD ułatwiający rozbudowę pamięci masowej
 • Długi czas pracy baterii
 • Moduł LTE
udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać