techunbox logo v2

MIUI 10 – Co nowego?

miui 10

MIUI 10 to kolejna odsłona nakładki systemowej na Android chińskiego giganta Xiaomi.

Testowane przeze mnie MIUI 10 na Mi6 jest w wersji Alpha, dokładnie to wersja z 31 maja. Bazuję ona na chińskiej wersji testowej także nie polecam jej instalować no chyba, że do celów testowych. Wersja Global ma być dostępna w okolicach 7 czerwca (oczywiście dla wybranych urządzeń) także warto poczekać. Testowana wersja może się różnić od wersji dostępnej poza Chinami także miejcie to na uwadze.

Pasek powiadomień

Na pewno warto zwrócić uwagę na nowy pasek powiadomień, te zaokrąglenia zdecydowanie pasują do urządzeń pseudo bezramkowych. Design zdecydowanie na plus, przypomina kombinacje iOS’a z Androidem P, czy to źle czy dobrze – sami zadecydujcie.

Sztuczna inteligencja

No i teraz kolejna nowość czyli sztuczna inteligencja – Mi Ai czyli Asystent głosowy oraz ogólne polepszenie działania telefonu dzięki wbudowaniu Ai w rdzeń nakładki(?). Między innymi mamy do czynienia z funkcją Preloading – na bazie użytkowania, aplikację mają być inteligetnie wczytywane w pamięć RAM, jeszcze przed żądaniem ich włączenia. Funkcje AI także mają być dodane do kamery do rozpoznawania elementów, scenerii ale w mojej Mi6 ich nie znalazłem. Kolejna funkcjonalność to Super resolution, która ma za zadanie polepszenie ostrości wykonywanych zdjęć dla apek WeChat lub Toutiao (mogliby dodać też Facebook). W nowym trybie samochodowy uświadczymy asystenta głosowego także wyposażonego w AI. Asystent głosowy ma swoją aplikacje, po przytrzymaniu środkowego przycisku także można go uruchomić. Pojawi się taka kolorowa kuleczka, która będzie czekała na komendy. Aktualnie dostępny jest tylko język chiński także trzeba czekać na inne wersje językowe.

Ostatnio otwierane aplikacje

Widok ostatnio otwieranych aplikacji został konkretnie zmieniony. Teraz otwiera się lista aplikacji w pionie przez co więcej mieści się ich na ekranie. Przytrzymując aplikacje pojawia się możliwość zablokowania (po czyszczeniu aplikacja zostanie w tle), podziału ekranu oraz wejścia w ustawienia aplikacji.

Tryb samochodowy

Tryb samochodowy ma króciutki poradnik aby zapoznać się z funkcjonalnością, można sterować telefon komendami głosowymi, przesunięciem po ekranie co niewątpliwie ułatwi prowadzenie auta. Mamy możliwość włączenia trybu po wykryciu urządzenia na bluetooth (np. transmiter).

Zobacz także filmik 🙂

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać