techunbox logo v2

MIUI 13 – jak zaktualizować oraz co trzeba wiedzieć? Czy warto zaktualizować Xiaomi do MIUI 13?

miui 13 jak zaktualizowac oraz co trzeba wiedziec czy warto zaktualizowac xiaomi do miui 13

Lato to gorący okres nie tylko pod względem temperatur panujących za oknem, ale też nowości od chińskiego producenta smartfonów Xiaomi. Nakładka MIUI 13 miała zostać zaprezentowana 25 czerwca jednakże opóźnienia z jakimi borykają się programiści dają nam do zrozumienia, że premiera nastąpi prawdopodobnie dopiero na początku sierpnia. Poprzedni rok przyniósł podobną sytuację, bowiem MIUI 12 zapowiedziano na maj, a dopiero w sierpniu użytkownicy Xiaomi mogli cieszyć się aktualizacją. Odświeżenie nakładki będzie wprowadzane stopniowo, najpierw otrzymają ją beta-testerzy a następnie użytkownicy wybranych modeli, niestety nie jest znana oficjalna linia czasu aktualizacji dla danych modeli. Nakładka ma być kompatybilna z Androidem 11 i 12. Początkowo zostanie zaimplementowana w starszą wersję Androida, później producenci planują aktualizację dla dwunastki. Xiaomi w pierwszej kolejności planuje odświeżyć swoje flagowce, a następnie nakładkę otrzymają tańsze modele.

Kolejna nakładka to kolejne nowości

MIUI 13, w przeciwieństwie do poprzedniczki da nam możliwość szerszej personalizacji – wzrośnie ilość widżetów, które będziemy mogli przypiąć do ekranu głównego. Ikony w menu przejdą lifting, staną się bardziej zaokrąglone i spłaszczone.Optymalizacji ulegnie płynność animacji. Sterowniki ekranu również doczekają odświeżenia, ma wzrosnąć czułość dotyku na naszych smartfonach. Dodanie uproszczeń do niektórych aplikacji mocno podkreśli funkcjonalność nowej nakładki, od teraz będzie można zaplanować godzinę uruchomienia trybu samolotowego, jest to świetne udogodnienie dla podróżujących.

Kolejnym ułatwieniem dla zapalonych użytkowników smartfonów, którzy lubią dzielić się doznaniami z innymi ludźmi na mediach społecznościowych, będzie wbudowana funkcja nagrywania aktywnego ekranu, dzięki czemu można pominąć poszukiwania odpowiedniej aplikacji, od teraz ma być to dostępne od ręki, oraz odpowiednio zoptymalizowane pod każdy model otrzymujący aktualizację. Dodatkowo nowa nakładka da nam możliwość łatwiejszego zarządzania nowymi jak i starymi powiadomieniami, dzięki temu szybciej odpowiemy na posty w naszych socialmediach i nie tylko.

Nasze oczy mają ucieszyć nowe motywy i tapety, w tym motywy w czasie rzeczywistym, które kuszą swoim niebagatelnym i nowoczesnym wyglądem oraz dynamiką w przeciwieństwie do standardowych skórek. Poprawie ma ulec zarządzanie pamięcią masową, czyszczenie smartfona ze zbędnych plików stanie się skuteczniejsze, wpłynie to pozytywnie na podzespoły i płynność działania. Zmiany dotyczą również menadżera plików, otrzyma on odświeżony design, a także zostaną dodane nowe funkcje użytkowe, dzięki czemu zarządzanie naszymi danymi stanie się o wiele praktyczniejsze.

Warto też wspomnieć o ulepszeniach wprowadzonych w kwestii oszczędzania energii, producent zapewnia, że doda unikalne tryby, które wpłyną na zarządzanie baterią i dadzą nam pewność, że smartfon nie wyłączy się w najmniej dla nas oczekiwanym momencie. Zmianie ulec ma też ładowanie urządzenia, ma to trwać o wiele krócej niż w poprzednich aktualizacjach.

Nowy MIUI ma wprowadzić świeże funkcje z Androida 12, min. transkodowanie multimediów, nowy ujednolicony interfejs API i motywy oparte na tapetach, do kompatybilnych modeli Xiaomi. Bardzo ważną kwestią, której nie można pominąć to zabezpieczenia na naszym smartfonie, mają ulec one poprawie, chodzi tu głównie o czytnik linii papilarnych i rozpoznawanie twarzy, nakładka ma przyśpieszyć proces weryfikacji naszych danych w celu odblokowania telefonu. Mamy też poczuć większe bezpieczeństwo w kwestii użytkowania portfeli kryptowalutowych, czy też klasycznych aplikacji bankowych, z których korzystamy na co dzień. Wprowadzone ma być wiele łatek w przeciwieństwie do poprzednich wersji MIUI, w dobie wszechobecnego internetu, nasze wrażliwe dane są narażone na ataki z wielu stron. Xiaomi zapowiada, że zminimalizuje ryzyko przechwycenia naszych danych, pieniędzy czy też prywatnych plików trzymanych w chmurze.

 Jakie modele otrzymają MIUI 13?

Przewiduje się, że MIUI 13 zostanie wprowadzone na smartfony wyprodukowane dwa lata wstecz. Nie jest to żadną nowością, ponieważ producent przyzwyczaił nas do trzech aktualizacji na flagowce i dwie na modele budżetowe. Pomimo tych pięknych obietnic, chodzą słuchy, choć nie jest to oficjalnie potwierdzone, że producent pominie aktualizacje dla swoich dwóch popularnych modeli z 2019 roku, chodzi tutaj o Xiaomi Mi 9 i MIX 3. Ten zabieg może być spowodowany zachęceniem stałego jak i potencjalnego nabywcy do kupna modeli minimum z 2020 roku. Czy jest to dobry pomysł? O tym przekonamy się w najbliższej przyszłości. Jak na razie dużo informacji jest w fazie spekulacji, do momentu premiery nie możemy mieć pewności co do aktualizowanych modeli. Jednakże fanatycy nowinek technologicznych udostępnili listę smartfonów Xiaomi, które rzekomo otrzymają nową nakładkę, a oto przewidywane modele:

 • Xiaomi Mi 11 – cała seria
 • Xiaomi Mi Note 10 – cała seria
 • Xiaomi Mi 10 – cała seria
 • Xiaomi Mi 10T – cała seria
 • Xiaomi Mi 9 – cała seria
 • Xiaomi Mi CC9 Pro
 • Xiaomi Mi Mix 3
 • Xiaomi Mi Fold
 • Xiaomi Black Shark 2 / Black Shark 3
 • Redmi K40 – cała seria
 • Redmi K30 – cała seria
 • Redmi K20 – cała seria
 • Rexmi 10X – cała seria
 • Redmi 9 – cała seria
 • Redmi Note 10 – cała seria
 • Redmi Note 9 – cała seria
 • Poco X3 – cała seria
 • Poco X2 / F2 – cała seria
 • Poco M3 – cała seria
 • Poco M2 – cała seria
 • Poco C3
udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać