techunbox logo v2

Monitor, czyli podstawowe narzędzie do porozumiewania się z komputerem

two colleagues at desk looking at computer monitor

Kilka wzmianek o przeszłości

Pewna część z nas pamięta te staromodne kineskopowe monitory, a konkretniej to, że takowy ponad dwie dekady temu kosztował tyle co dobry telewizor, który także miał kineskop. Tego typu monitory najczęściej były tymi w białej obudowie z tworzywa, a ona po jakimś czasie stawała się ohydnie żółta. Dziś nadal można spotkać tego typu monitory, ale gdzieś na strychach, czy też na uniwersyteckich składach ze starą elektroniką użytkową. Normą są zaś monitory typu LED, które to niemal kompletnie wyparły plazmowe i typ LCD. Sporo znaczy też i to, że te nowoczesne nadają się lepiej do pracy graficznej od tych posiadających kineskop. Nie ma w tym kompletnie nic dziwnego, bo monitory typu LED w ostatniej dekadzie stały się opcją wybitnie ciekawą. Rozdzielczość w ich przypadku znacząco się polepszyła i co równie ważne w sensie cenowym także stały się bardziej odpowiednimi dla mas. Kompletnie nie dziwi też i to, że dziś taki mały monitor LED kosztuje 1/4 tego co ponad dwie dekady temu kosztował kineskopowy o znacznych gabarytach i dodatkowo jest od niego opcją lepszą, jeśli chodzi o typową pracę biurową. Plus tkwi też i w tym, że płaski monitor LED to znacznie więcej miejsca na tym typowym biurku związanym z pracą biurową i poprawianiem faktur.

back view of young man watching graphs on monitors
Wiele monitorów

Rodzaje monitorów

Dziś chyba każdy nowy monitor to typ LED, ale pewna część serii modelowych wytwarzana jest z myślą o grafikach komputerowych, którzy to całymi dniami zajmują się edycją filmów nakręconych w jakości 6K lub w tej wyższej. Spotyka się także monitory dla zawodowych graczy, te dość tanie dla typowych pracowników biurowych, a nawet takie wyjątkowo przyjazne dla ludzkiego wzroku. Każdy rodzaj to rzecz jasna różne półki cenowe, choć te wytwarzane z myślą o zwyczajnych pracownikach biurowych zazwyczaj są jednymi z tańszych. Jeśli zaś chodzi o te inne rodzaje to sprawa nie jest sztywno określona, bo gracz może wydać na monitor tyle co na typową parę markowych butów lub tę równowartość kilkuletniego i dość dobrze wyposażonego samochodu kompaktowego. Rozrzut cenowy jest znacznym, choć wiele znaczą też stylistyczne detale, czyli w przypadku monitoru dla gracza spotyka się nawet logo producenta podświetlane na niebiesko lub czerwono. Dodatkowo monitor ma też w sobie te porty typu USB lub HDMI. Podobnie jest z nowoczesnymi anatomicznymi klawiaturami, ale na tych zaletach się rzecz jasna nie kończy. Każda z zalet dodatkowych zazwyczaj też podbija cenę.

Parametr marki

Prawda tkwi też i w tym, że monitor komputerowy LED to dziś wielu producentów i serii modelowych. Pewne z nich można eksploatować nawet kilka razy dłużej od tych najtańszych. Jednym słowem ta żywotność elektroniki tego rodzaju ma bardzo wiele wspólnego z ceną za sztukę, bo producenci z wyższej półki cenowej zazwyczaj wytwarzają monitory LED tak by mogły pracował przez te 15 000 godzin od momentu pierwszego włączenia. W przypadku typowego biura oznacza to rzecz jasna pięć lub nawet te sześć lat eksploatacji, ale w domach ten sam model monitora może popracować przez ponad dziesięć lat. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że w biurze dany monitor jest włączony przez minimum osiem godzin i są też zmiany nocne, które pracują na tych samych stanowiskach. Jeśli zaś chodzi o eksploatację w tym typowym domu, to monitor może działać przez te cztery lub pięć godzin i dlatego w sensie eksploatacyjnym zużywa się znacznie wolniej. Ta prawda jest doskonale znaną i co równie istotne niektórzy właśnie ze względu na to kupują te powystawowe monitory, bo one są okazją cenową i zapewne będzie je można normalnie eksploatować przez kilka lat.

Reklama powiązana z monitorem

Nawet dziś reklamuje się sprzęty takie jak monitor dla gracza lub dla grafika komputerowego. Takie reklamowanie polega na czarowaniu jakością obrazu i co równie ważne w reklamach sporo się też mówi o szybkości odświeżania i o tym, czy dany model monitora ma porty USB typu 3.0. Czarowanie to ma rzecz jasna sens w przypadku profesjonalistów, bo oni chcą mieć ten najlepszy monitor dla gracza lub dla grafika komputerowego. Tak jest ze względu na to, że grafik komputerowy dzięki lepszemu monitorowi w sposób wzorowy wykonuje własną pracę, a zawodowy gracz to też ktoś, kto zarabia sporo dzięki monitorowi z wielkim ekranem, bo taki gracz zarabia na testowaniu gier i na sugerowaniu poprawek, które powinny zostać naniesione przed oficjalną premierą danej gry. Niektórzy może powiedzą, że ta praca to jedynie przyjemność, ale to też szukanie wad. Takie szukanie ułatwia monitor dla graczy szeroko reklamowany na portalach społecznościowych.

engineer testing a robotic production simulator in robotics research facility
Nowoczesne monitory

Czy czas monitora komputerowego się kończy?

Niektórzy z nas otwarcie mówią o tym, że monitor komputerowy za jakiś czas kompletnie zostanie zastąpiony przez te gogle przekazujące obraz 3D lub nawet 4D. Rzecz jasna nie stanie się tak z dnia na dzień, ale pewna część osób już teraz mówi o tym, że nawet monitor LED to sprzęt, który to w domu zajmuje zbyt wiele miejsca, a takie gogle dodatkowo zastąpią także telewizor. Dlatego też za ich pomocą graficy komputerowi będą mogli wydajniej edytować materiał graficzny, a wieczorami oglądać filmy tak jakby byli ich częścią.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać