techunbox logo v2

Mysz komputerowa i kilka ciekawych prawd o jej ewolucji

man use of computer mouse on table

Wzmianki o starszych typach myszy

Jakaś część z nas doskonale wie o tym, że myszy komputerowe się rzecz jasna zmieniają, czyli ponad dwie dekady temu typowa mysz komputerowa miała w sobie tę kulkę, której poruszanie się przekładało się na ruch kursora na ekranie. Nie było w tym nic zaskakującego i co równie istotne w przypadku takiej myszy podkładka była opcją niezbędną, bo kulka brudziła się od kurzu i od innego rodzaju zanieczyszczeń. Dlatego też myło się ją raz na jakiś czas za pomocą tych dedykowanych do tej czynności płynów. Najmłodsze pokolenie informatyków niemal już nie pamięta o tego typu sprzęcie, ale dla pewnej części ludzi ten widok nieco zmęczonej myszki z tworzywa zawierającej w sobie kulkę był tym stałym elementem pracy. Nie da się też ukryć tego, że na chwilę obecną ten widok to zaledwie wspomnienie, bo dziś myszki wyglądają o wiele ciekawiej, czyli są one optycznymi, a czasami nawet bezprzewodowymi. Design myszek także się zmienił i to nawet znacząco. Teraz myszki wykonuje się z tworzywa, które może być czarnym i wykończonym na wysoki połysk, ale myszki mogą być też wzbogaconymi o detale takie jak te wykonane ze szczotkowanego aluminium. Ma to wpływ na cenę, ale z drugiej strony ludzie chcą mieć w dłoniach coś pociągającego stylistycznie.

hands with tattoo on laptop and mouse
Touchpad

Myszka i laptop

Pewna część ludzi niestety potrzebuje myszki komputerowej, jeśli chodzi o obsługę laptopa. Mowa tu dokładnie o tym, że touchpad znajdujący się tuż pod klawiszami nie jest opcją najwygodniejszą, bo pewna część z nas stale dotyka jego nadgarstkiem i właśnie ze względu na ten brak wygody wielu decyduje się na na klawiaturę i myszkę, które to można podłączył do portów typu USB. Tak często postępują ludzie piszący artykuły na laptopie, bo za pomocą USB można podłączyć do laptopa wygodną myszkę i klawiaturę anatomiczną z tym specjalnym półwałkiem z gąbki, dzięki któremu dłonie i ręce się męczą znacznie wolniej. Tak właśnie postępuje zaskakująco wiele ludzi, jeśli chodzi o tę pracę przy biurku, bo w tym tkwi wygoda, a bez tych dodatków ludzie piszący artykuły lub tworzący grafikę radzą sobie tylko wtedy gdy są w tym pociągu podmiejskim i dysponują jedynie malutkim rozkładanym stolikiem na tyle oparcia fotela przed nimi. Tego typu przywiązanie ukazuje rzecz jasna to, że wygoda dla wielu z nas jest bardzo ważna, jeśli chodzi o pracę i co równie istotne z wygody tej nie rezygnujemy, bo to właśnie dzięki niej, czyli dzięki myszy i anatomicznej klawiaturze często pracujemy znacznie wydajniej.

Czy dotykowy ekran zastąpi w pełni mysz i klawiaturę?

Jakaś część z nas poznała już sprzęty takie jak tablet, czy też tablet z dotykowym ekranem i dołączaną klawiaturą. Większy laptop także może mieć dotykowy ekran i to znacznie ułatwia obsługę, bo zamiast podłączać myszkę optyczną za pomocą portu USB dwa razy lekko pukamy palcem w ikonkę na pulpicie i program się włącza. Problem tkwi tylko w tym, że przypadkowe dotknięcie rogu ekranu może nawet skutkować wyłączeniem jednego z programów pracujących w tle. Nie powinno rzecz jasna dojść do takiego wyłączenia programu, ale dochodzi do takich właśnie pomyłek wtedy gdy pracujemy w ciemnościach i niezbyt trafnie ocenimy wzrokowo to jak daleko znajduje się nasza dłoń od dotykowego ekranu. Prawda tkwi też i w tym, że to przypadkowe dotknięcie prawego górnego rogu ekranu może być dość nieciekawe w przypadku ekranu dotykowego, bo po tym dotknięciu znika nam jakaś część pracy, czyli to, czego jeszcze nie zdążyliśmy zapisać. Właśnie dlatego wielu preferuje myszki, bo to dzięki nim ma się ten kursor na ekranie i kilka istotnych klawiszy bezpośrednio pod dłonią. Ta potrzeba może i za jakiś czas zniknie, ale póki co przyzwyczajenie ludzi jest znaczne.

Myszki dla graczy

Ludzie oczytani wiedzą też dość dobrze o tym, że obecnie istnieją specjalne myszki dla graczy. Niektóre z nich kosztują tyle co kilka typowych par markowych butów i mają w sobie te specjalne ciężarki. Rzecz jasna są one optycznymi i nawet posiadają kabel odporny na przecięcie. Kluczowe znaczenie ma też i to, że po części są wykonane z włókna szklanego i ze szczotkowanego aluminium. Jednym słowem tego typu sprzęt kosztuje więcej od takiego akuratnego tableta z dołączaną klawiaturą o masie jednego kilograma. Z drugiej strony warto też pamiętać o tym, że laptop dla gracza może kosztować nawet tyle samo, co dobry samochód kompaktowy, a stylowy fotel także kosztuje zaskakująco wiele. Dlatego myszka warta tyle co pół miesiąca pracy typowej sprzątaczki raczej nie szokuje.

male executive using virtual reality headset
Przyszłość sterowania komputerem

Czy myszki znikną?

Myszka komputerowa i to nawet taka jak ta dedykowana dla graczy wykonana z najlepszych materiałów i dodatkowo posiadająca ciekawe podświetlenie zapewne stanie się przeżytkiem. Mowa tu konkretnie o tym, że mamy obecnie ekrany dotykowa, a nawet te specjalne gogle za pomocą których ma się dostęp do nowych i nie znanych wcześniej opcji. Dlatego też zamiast komputerowej myszki to nasze ciała a konkretniej ich ruchy w specjalnych kombinezonach stają się narzędziem za pomocą którego porozumiewamy się z elektroniką użytkową. Na chwilę obecną te rozwiązania są dość drogie i dopiero tworzy się moda na coś w tym stylu, ale za dwie lub trzy dekady mogą stać się pospolitą normą.

udostępnij
autor
komentarze
może Ci się spodobać